TÜRK PROJELERİ ELEKTRİKLİ ARAÇTA ÖNCÜ OLACAK

OİB Baran Çelik, Otomotivin Geleceği Tasarım Yarışması'nın, Türkiye'nin dünya otomotiv endüstrisindeki dijital dönüşümün bir parçası olmasına katkı sunacağını söyledi.

TÜRK PROJELERİ ELEKTRİKLİ ARAÇTA ÖNCÜ OLACAK

OİB Baran Çelik, Otomotivin Geleceği Tasarım Yarışması'nın, Türkiye'nin dünya otomotiv endüstrisindeki dijital dönüşümün bir parçası olmasına katkı sunacağını söyledi.

28 Ekim 2020 Çarşamba 09:01
TÜRK PROJELERİ ELEKTRİKLİ ARAÇTA ÖNCÜ OLACAK

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) tarafından sektörde katma değerli ürün ve teknolojileri geliştirmek amacıyla düzenlenen 9. Otomotivin Geleceği Tasarım Yarışması başladı. Ticaret Bakanlığı desteği ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) koordinatörlüğünde gerçekleşen yarışma, bu yıl “Elektrikli Araçlar” teması ile düzenleniyor.Yarışmada, dereceye giren başarılı proje sahiplerine toplam 250 bin TL ödül verilecek.

“TÜRKİYE DÖNÜŞÜMÜN PARÇASI OLACAK”

OİB Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik, “Otomotiv endüstrisi olarak şimdiden söyleyebiliyoruz ki bu yıl da 15’inci şampiyonluğa ulaşacağız. Son üç yıllık ihracat ortalamamız 30 milyar dolar. Ülkemiz, dünyanın 14’üncü, Avrupa’nın ise 4’üncü büyük motorlu araç üreticisi konumunda bulunuyor. Dünyada kalite bilinci, üretim kabiliyeti, tedarik alt yapısı olarak mükemmel bir noktada ve aranan bir üretim merkezi konumundayız” dedi.

Otomotiv endüstrisinin dünyada büyük veri, nesnelerin interneti, e-mobilite gibi kavramlarla yaşanan değişimin en fazla etkilediği sektörlerin başında geldiğini hatırlatan Çelik, şunları söyledi:

“Geleneksel, içten yanmalı motor ile çalışan, mekanik ağırlıklı araçlar yerini elektrikli, birbiri ile bağlantılı, otonom; yani yapay zeka tarafından idare edilen yazılım ağırlıklı araçlara bırakmakta. Türkiye olarak dünyada yaşanan bu dönüşümden uzak kalmamız düşünülemez, bu dönüşümün önemli bir parçası olmayı hedefliyoruz. Bu noktada OİB olarak hedefimiz; Türkiye'nin üretim merkezi konumuna, tasarım ve geliştirme yeteneklerini de eklemek. Bu hedef doğrultusunda 2012 yılından bu yana düzenlediğimiz Otomotivin Geleceği Tasarım Yarışmasını bu yıl tema olarak; endüstrinin elektrikli ve otonom araçlar çağına girdiği, ülkemizin yerli elektrikli araç yatırımına hız verdiği bir dönemde “Elektrikli Araçlar” olarak belirledik. Yarışma, ülkemizin dünya otomotiv endüstrisinde yaşanan dijital dönüşümün bir parçası olmasına katkı sunacak. Türk otomotiv girişim projelerinin elektrikli araçlarda da öncü olacağına inanıyoruz.”

PAZAR PAYI ARTIYOR

Baran Çelik ayrıca, elektrikli araçların toplam pazar içindeki payının çevre duyarlılığının yüksek olduğu gelişmiş ülkelerde hızla arttığını da söyleyerek “Bu yılın Nisan-Haziran döneminde AB ülkelerinde plug-in hibritleri de içeren elektrikle şarj edilebilen araç (ECV) satışları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 53 artış gösterdi. AB ülkelerinde yılın ilk yarısında ise elektrikle şarj edilebilen araç satışları yüzde 77 artış gösterdi. AB ülkelerinde geçen yılın tamamında yüzde 3 olan elektrikle şarj edilebilen araçların toplam satışlar içerisindeki payı da bu yılın ilk altı ayında yüzde 7’ye yükselmiş oldu. Bu rakamlara kendiliğinden/bağlantısız şarj olabilen hibrit araçların dahil değil” dedi.

“KÜRESEL ARENAYA ÇIKACAK YATIRIMCILARA İHTİYAÇ VAR”

OİB OGTY Yürütme Kurulu Başkanı Ömer Burhanoğlu yarışmamızda bugüne kadar 4 binden fazla projenin değerlendirildiğini belirterek “Bunlar arasında 193 tanesi desteklenirken, 31’i de ödül aldı” diye konuştu. Aynı zamanda İTÜ Çekirdek’ten kuluçka desteği de alan girişimcilerin, yüzde 65’inin faaliyetine devam ettiğini kaydeden Burhanoğlu,  “Bu girişimcilerimizin yüzde 48’i şirketleşirken, 350 kişiye istihdam sağlıyorlar. Ciroları 81 milyon TL’ye ulaşan bu girişimlerin aldığı toplam yatırım tutarı ise 26 milyon TL oldu. Bu rakamlar yeterli mi, değil. Çünkü girişimcilerde ulaşılan seviyeyi sürdürülebilir hale getirmek ve onları küresel arena seviyesine çıkarmak için yatırımcılara ihtiyaç var. Ana ve tedarik sanayi temsilcilerine ihtiyaç duyuyoruz” açıklamasında bulundu.

“OTOMOTİV İTİCİ GÜÇ”

TİM Başkanı İsmail Gülle de tomotivin, ciddi yol kat eden ve dış ticaret fazlası veren Türkiye hedefine katkı sunan sektörler arasında yer aldığını söyledi. Geçen eylülde 16 milyar dolarla en yüksek eylül ayı ihracatına ulaşıldığını hatırlatan Gülle  “Otomotivin de 2,6 milyar dolar ile ülke ihracatımıza katkısı yadsınamaz. Ülke sanayisinin dinamosu olan otomotiv, diğer sektörler için de itici güç. Otomotiv sektörümüzden beklentilerimiz yüksek. Hep birlikte güzel işlere vesile olacağız, bu yarışma da bunlardan biri. Katma değerli ihracatı artıracak, özgün, yenilikçi, ticarileşebilir projelerin yer aldığı yarışma önem taşıyor çünkü daha iyi tasarımlar, aynı zamanda Türkiye’nin de geleceğini tasarlıyor” dedi.

İHRACAT BİRİM FİYATI 20 DOLAR OLMALI

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, yarışmaya 291 başvurunun yapılmasının, yarışmanın ekosistem tarafından ne düzeyde önemsendiğini ve harekete geçirdiğini gösterdiğini belirterek  “Bizler de Milli Teknoloji Hamlesi hedefleri doğrultusunda çalışmaya gayret ediyoruz” dedi.

Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay ise en önemli noktanın  otomotiv ana ve tedarik sanayideki kilogram birim fiyatının 9 dolar 37 cent, yaklaşık 10 dolar olması olduğunu vurguladı. Türkiye’nin ihracat kilogram birim fiyatının ise 2020 yılında 1 dolar olduğunu kaydeden Kacır, “ Bizim artık 20 dolarlar yapmamız lazım” şeklinde konuştu.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.