TERLEMEK İŞİN DOĞASINDA VAR

Teknoparkların ve AR-GE merkezlerinin denetimleri risk olarak algılamamaları gerektiğini vurgulayan Modern Danışmanlık Yönetici Ortağı Yeminli Mali Müşavir (YMM) ve Bağımsız Denetçi Güneri Gözüaçık, şöyle konuştu: “Teşvikler, elbette kamu otoritelerince denetlenecektir, risk almama düşüncesini terk etmek ve biraz terlemeyi kabul etmek şart.”

TERLEMEK İŞİN DOĞASINDA VAR

Teknoparkların ve AR-GE merkezlerinin denetimleri risk olarak algılamamaları gerektiğini vurgulayan Modern Danışmanlık Yönetici Ortağı Yeminli Mali Müşavir (YMM) ve Bağımsız Denetçi Güneri Gözüaçık, şöyle konuştu: “Teşvikler, elbette kamu otoritelerince denetlenecektir, risk almama düşüncesini terk etmek ve biraz terlemeyi kabul etmek şart.”

16 Kasım 2020 Pazartesi 12:24
TERLEMEK İŞİN DOĞASINDA VAR

Röportaj: Ümit UÇAR

Teknoparkların, AR-GE ile tasarım merkezlerinin ve ileri teknoloji üreten firmaların yol arkadaşı olan Modern Danışmanlık’ın Yönetici Ortağı Yeminli Mali Müşavir (YMM) ve Bağımsız Denetçi Güneri Gözüaçık, Sanayi TV’ye konuştu. Hem devlet, hem de özel sektör tecrübesi bulunan Sanayi gazetesinin yazarlarından olan Gözüaçık, “4691 sayılı Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Kanunu ve 5746 sayılı Araştırma, Geliştirme ve Tasarım Faaliyetlerinin Desteklenmesi Hakkında Kanun özelinde, mevzuatta yer alan gri noktalarda kafa karışıklıklarını çözme ve inovasyon üreten bölgelerimize hizmet sunma prensibiyle çalışıyoruz” şeklinde konuştu. Pandemi döneminde TGB’lere esnek ve uzaktan çalışma gibi önemli imkanlar tanındığını ifade eden Gözüaçık, “Bölgelerimizden gelen talepler, genellikle puantaj hesabı tespitinde kullanılan kamera kayıtlarının saklanma süreleri ve teşviklerin sürekliliği gibi konuları içeriyor” açıklamalarını yaptı. 20’nin üzerinde seminer ve workshop düzenlediklerini söyleyen Gözüaçık, Türkiye’nin dört bir yanından teknoparkın yanı sıra, 500 civarında AR-GE ve tasarım merkeziyle de bir araya geldiklerini dile getirdi.

 

GRİ NOKTALARA TEMAS

Şirketin vergi ve muhasebe denetimi konusunda faaliyet gösterdiğini söyleyen Gözüaçık, “Hem ilgi alanım olması, hem de günümüz teknolojisini yakalayabilmek adına TGB’lere, AR-GE ve tasarım merkezlerine ve teknolojiye yatırım yapan firmalara yön göstermek, destek vermek, devletin ve diğer kuruluşların sağladığı desteklerle ilgili bilgilendirmek adına çalışıyoruz. Bu çerçevede son 3 yıl içinde 20’nin üzerinde çalıştay ve seminer gerçekleştirdik. Sayıları 1.600 civarındaki AR-GE ve tasarım merkezinin 500’üyle bir araya geldik. Yeminli mali müşavir şapkamızı da kullanarak, onlara elimizden geldiğince mevzuatta yer alan gri noktalarda yardımcı olmaya çalışıyoruz” diye konuştu.

AVANTAJ VAR, AMA KISITLI

En güncel veriler ışığında, 1.610 adet AR-GE ve tasarım merkezi bulunduğunu dile getiren Güneri Gözüaçık, “Bunun 1.239 tanesi AR-GE merkezi, 371 tanesi ise tasarım merkezi olarak faaliyet gösteriyor. Ekosistemin yüzde 77’sini AR-GE merkezleri temsil ediyor. 85 TGB’mizin de 14’ü altyapı çalışmalarını devam ettiriyor. Türkiye’de son verilere göre, 46 milyar TL’lik bir 2019 yılı AR-GE harcaması mevcut. Gidişat güzel, yüzde 1 seviyelerini aşmak önemli. Yalnız niceliksel başarıdan ziyade niteliksel hedefler için çalışılmalı” şeklinde konuştu. Çeşitli değişiklikler içeren kanun teklifinin gündemde olduğunu söyleyen Gözüaçık, “5746 sayılı Kanun ile TGB Kanunu, söz konusu merkezlerimizi doğrudan ilgilendiriyor. Her iki tarafın da talepleri oluyor. Son zamanlarda hem TGB’ler hem de AR-GE merkezleri için uzaktan çalışma imkânı doğdu. Yıl sonuna kadar bu süre uzadı. Bu bir avantaj, fakat burada personel sayısı veya çalışma süresiyle kısıtlanma durumu da var. 100 çalışanın 40 tanesi bu imkandan yararlanabiliyor. Salgın artarken oranın yükselmesi beklentisi vardı. Önümüzdeki günlerde pandeminin seyrine bağlı olarak artabilir. Özellikle AR-GE merkezi belli bir personel çalıştırıyorlar biliyorsunuz” değerlendirmesinde bulundu. Pandemi döneminde önemli başarılar elde eden teknokentlerin önemli teşviklerden faydalandığını ifade eden Gözüaçık, “Kısa çalışma ödeneği, teknopark ve AR-GE merkezlerine büyük kolaylıklar sağladı. Uzaktan çalışma imkanı da geldiğimiz teknoloji çağında önemli bir fırsattı. Eğer bir yazılım şirketiyseniz ofise gelmek ile evden çalışmak arasında çok büyük bir fark yok” bilgisini verdi.

 

MUĞLAKLIK KAFA KARIŞTIRIYOR

Gerek 4691 sayılı, gerekse 5746 sayılı kanunun sürekli değişen ve yaşayan yönüne vurgu yapan Güneri Gözüaçık, “Bu kanunlar genç kanunlar. Taleplere ve uygulamalara bağlı olarak şekilleniyorlar. Uzaktan çalışma konusunda talep çoktu, oranının artırılması beklentisi var. Esnek çalışmaya yönelik adım atılması bekleniyordu. Dışarıda geçirilen sürelerle bunlara çeşitli esneklikler verildi. AR-GE projelerinin çıktısı çok önemli, taşıdığı ihracat potansiyeli çok önemli. Bu sebeple esnek çalışma da önemli bir hale geliyor” açıklamalarını yaptı. Dışarıda AR-GE ve tasarım yapan şirketlerin birimlerinde giriş ve çıkışlarda kamera kayıtlarına ve kartlı geçişlere baktıklarını ve puantaj hesap yaptıklarını söyleyen Gözüaçık, kamera kayıtlarının kaç yıl saklanacağıyla ilgili mevzuatta bir ibare bulunmadığını hatırlattı. Kayıtların birkaç ay mı birkaç yıl mı saklanacağıyla ilgili bir netlik olmadığını söyleyen Gözüaçık, “Önerim, yönetmelik değişikliğinde açık bir ifade kullanılmasıdır. Örneğin, 5 ay ile 5 yıl saklanması arasında çok büyük maliyet farkları var. Konunun netleşmesi talebi geliyor. Ayrıca AR-GE ve tasarım merkezlerinin denetimleri 2 yılda bir yapılıyor. Bu 2 yıllık süre, teklifte 3 yıla çıkarılıyor çünkü bu merkezlerin sayısında büyük artış oldu. Bakanlık TGB yönetici şirketlerine süreci denetletmekle ilgili bir madde koydurmuş, yani yönetici şirketler de uygunluk denetimi yaptıracak. Projelerin bir an önce AR-GE veya tasarım niteliği var mı öğrenilmelidir ki, teşviklerden ona göre yararlanılsın. Yönetici şirketler eliyle de yapılacağı için denetimler, sürecin aksine hızlanacağına inanıyorum. Süreç, proje teknik personelinin, İK’nın ve mali tarafın birlikte çalışmasını gerektiriyor. Şirketlerde AR-GE kültürü oturunca bu üç birim arasında iyi iletişim kurulmalıdır. Şirketlerin haftalık, aylık ve yıllık denetimlerinin aksatılmadan yapılmasından yanayım” ifadelerine yer verdi.

 

KAZANÇ MI, HARCAMA MI?

1 Ocak 2022 tarihinden itibaren istisna kazanç tutarı 1 milyon lira ve üzerinde olan gelir ve kurumlar vergisi mükelleflerince, bu tutarın yüzde 2’sinin sermaye yatırımı yapmak üzere ayrılması üzerine sorulan soruyu yanıtlayan Gözüaçık, “TGB’lerin yıllık kazancının yüzde 2’sinin bu şekilde bir yatırıma yönlendirilmesi söz konusu. İndirimden yararlanan şirketler açısından iki kanun birbirinden farklıdır; 4691 sayılı Kanun kazanç teşviki üzerine kuruludur, 5746’da ise harcamalar teşvik edilir. Alt düzenlemeler, detaylarıyla birlikte gelecektir” bilgilendirmesini yaptı.

 

“DENETİMDEN KORKULMAMALI”

Girişimcilere verilen teşvik ve destekler üzerine değerlendirme yapan Gözüaçık, yeterli bilgi sahibi olmamaktan haksız yere fazla veya eksik şekilde teşvik alındığını ifade etti. Şirketlerin kendilerine uyan destek mekanizmalarını seçebileceğini, AR-GE yapmayan şirketlerin yatırım teşviki alıp yatırım yapabileceğini ifade eden Gözüaçık, “Yazılım şirketi ise başka, imalat şirketi ise başka uygulamalar mevcuttur. Yerinde AR-GE yapmak isteyen şirketlere uygun teşvikler de gündemdedir” dedi. Teknokentlerin teşvik konularındaki bilgi düzeylerini değerlendiren Gözüaçık, “Birçok teknoparkı ziyaret ettim. Teşviklerden bilgi eksikliği sebebiyle yararlanılmadığı durumlarla sıkça karşılaşıyoruz. Risk almama düşüncesi de teknopark ve AR-GE merkezlerinde karşımıza çıkıyor. Biraz terlemek ve bu işi dert edinmek şart. Teşvikleri kamu otoritesi elbette denetleyecek, bu sebeple bu sorumluluğu, sürdürülebilirliği gözeterek almak şarttır.

PAHA BİÇİLMEZ FEEDBACK’LER

Pandemi sürecine kadar hem tasarım ve AR-GE merkezlerinin kurulması, hem de teknopark şirketlerinin mali uygulamaları ve proje yönetimleri üzerine hizmetler verdiklerini ifade eden Gözüaçık, “Bir şirkette hangi projenin sürdürüldüğünü bilmeden, o proje ile ilgili maliyetleri dağıtamazsınız. Başlangıcı, içeriği ve bitişini bizler de bilmeliyiz. Mali işler sorumlusunun da proje durumu hakkında takipte olması şart. İK birimlerinin de kaç kişinin, kaç saat boyunca hangi projelerde çalıştığı bilgisini sağlaması gerekiyor” şeklinde konuştu. 20’nin üzerinde workshop yaptıklarını söyleyen Gözüaçık, “Önemli sayıda kişiyle bir araya geldik, feedback’ler aldık, sektörleri buluşturduk. AR-GE merkezlerine para ile ölçülemeyecek şeyler katmaya çalıştık. Edindiğimiz bilgileri ülkemizle hep paylaştık” açıklamalarında bulunduk.

Son Güncelleme: 16.11.2020 12:58
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.