TEKNOPARKLARDA VERGİ İSTİSNALARI UZATILACAK

Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Kanunu’ndaki revizyon, yeni dönemin sinyallerini verdi. Buna göre yatırım destekleri yoğunlaştırılırken, teknopark firmaları için vergi istisnalarının 2028’e kadar uzatılmasına karar verildi. Kuluçka merkezlerinin teknoparklar dışında inşa edilmesi de mümkün olabilecek.

TEKNOPARKLARDA VERGİ İSTİSNALARI UZATILACAK

Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Kanunu’ndaki revizyon, yeni dönemin sinyallerini verdi. Buna göre yatırım destekleri yoğunlaştırılırken, teknopark firmaları için vergi istisnalarının 2028’e kadar uzatılmasına karar verildi. Kuluçka merkezlerinin teknoparklar dışında inşa edilmesi de mümkün olabilecek.

12 Ekim 2020 Pazartesi 13:48
TEKNOPARKLARDA VERGİ İSTİSNALARI UZATILACAK

TBMM Sanayi Komisyonu’nca kabul gören Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Teklif; teknoparklarda filizlenen yenilikçi şirketlerin sayısının hızla artmasına altyapı sunacak. Düzenlemeyle, teknopark firmalarına, istihdam ettikleri doktora öğrencisi AR-GE personeli ve stajyerler için iki yıl süreyle destek verilmesi, kuluçka merkezlerinin teknoparklar dışında inşası ve desteklenmesi öngörüldü. Girişimcilere bölge içinde ofis hizmetleri, ekipman desteği, yönetim desteğinin yanı sıra, mali kaynaklara erişim, kritik iş ve teknik destek hizmetlerinin bir çatı altında tek elden sağlandığı kuluçka merkezlerinin, teknoparklar dışında da kurulması ve buraların da teşvik, muafiyet ve istisnalardan yararlandırılması; böylece genç ve yeni işletmelerin büyümesini kolaylaştırmak amaçlanacak. En önemli düzenlemelerden birisi de vergi alanında... Teknoparklarda faaliyet gösteren gelir ve kurumlar vergisi mükelleflerinin; yazılım, tasarım ve AR-GE faaliyetlerinden elde ettikleri kazançları, 31 Aralık 2028’e kadar gelir ve kurumlar vergisinden istisna tutulacak.

 

DEVLET KARŞILAYACAK
AR-GE alanında teşvik ve destek alan firmaların, istisnalardan yararlanma şartlarını taşıyıp taşımadığının tespitinin iki yıl yerine, üç yılda bir yapılması da öngörülüyor. Yine bu teşvik ve desteklerin süresi 31 Aralık 2028 tarihine kadar uzatılacak. Ayrıca TGB’lerde altyapı, idare binası ve kuluçka merkezi inşasının yanı sıra AR-GE binası, atölye ve buralarda yer alacak ekipman ve yazılımlar da devlet tarafından destek kapsamına alınacak. Proje vermeyen girişimcileri zorlayacak olan kararda, teknoparklarda faaliyet gösteren girişimcilerin, projelerinin tamamlanmasından itibaren yeni bir proje sunmamaları ve bilgi ve belgeleri yönetici şirkete iletmemeleri durumunda sözleşmeleri feshedilmiş sayılacak.

 

DAHA AZ BÜROKRASİ

Teknoparklardaki kurumlar vergisi mükelleflerinin 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren yıllık beyanname üzerinden istisna edilen kazanç tutarı 1 milyon TL’yi geçiyorsa mükellefler tarafından bu tutarın yüzde 2’si geçici bir hesaba aktarılacak. Bu hesaptaki kaynaklar, kuluçka merkezindeki diğer girişimcilere sermaye olarak kullandırılacak. Aksi takdirde istisna edilen tutarın yüzde 20’si vergi kapsamında değerlendirilecek.  Bununla birlikte Kamu İhale Kanunu kapsamında yer alan ihalelerde, ihale sürecinde şikâyet ve itirazen şikâyet başvurularının elektronik ortamda yapılabilmesine imkân tanınarak bürokrasi azaltılacak.

 

KÜÇÜKLER BESLENECEK

 • Dolu teknoparklar sorun olmaktan çıkacak. Kuluçka girişimcileri TGB sınırları dışında olsa dahi, TGB avantajlarından yararlanacak.
 • 2023’te süresi dolması planlanan Kurumlar Vergisi ve Gelir Vergisi istisnaları 5 yıl daha sürecek.
 • Kârı 1 milyon TL’yi aşan TGB firmaları, en az 20 bin TL oranında her yıl yeni girişimlere zorunlu destek olacak.
 • Yüksek gelirli teknopark firmaları, büyüme aşamasındakilerin destekçisi olacak.
 • Sağlanan vergi avantajlarıyla önceden 2 destek personeli çalıştırabilen bir firma, bu andan itibaren yoluna 3 personelle devam edebilecek.
 • Kısmi uzaktan (esnek) çalışmanın 1 yıl daha uzaması mümkün hale gelecek.
 • Teknopark personeli, mentorluk yapar veya üniversitelerde ilgili alanlarda ders verirse, haftalık 8 saati aşmamak şartıyla, bu çalışmaları gelir vergisi stopajı teşviki kapsamında değerlendirilecek.
 • Yüksek lisans ve doktora öğrencisi olan AR-GE personelinin eğitimi için dışarıda geçirdiği sürelerde 1 yıllık çalışma şartı kaldırılacak.
 • AR-GE veya tasarım merkezlerinde gelir vergisi stopajı teşvikine konu edilen toplam çalışma sürelerinin yüzde 20'sini aşmamak kaydıyla ilgili personelin bu merkezler dışında geçirdikleri süreler de gelir vergisi stopajı teşviki kapsamında olacak. Bu oran Cumhurbaşkanı tarafından yüzde 50'ye kadar artırılabilecek.
 • Teknopark şirketleri ana sözleşmelerini değiştirmek için Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından izin alacak.
 • Teknopark firmalarının işyeri açma ve çalışma ruhsatları Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının il müdürlükleri tarafından verilecek.
 • E-Mühür uygulamasına geçilecek, imza sirküleri istenmesi zorunluluğu son bulacak.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.