TEKNOPARK İSTANBUL'DAN SAVUNMAYA KOL KANAT

Birbirinden aktif kümeleriyle savunmadan sağlığa kadar birçok sektöre hayat veren ve girişimcilik ekosistemini kurduğu altyapıyla şekillendiren Teknopark İstanbul, hem yapay zekâ, hem de siber güvenlik kümelenmesiyle ilgili sıkı mesai yapıyor. Bölge, çok yakında siber güvenlik özelinde çağrıya çıkacak.

TEKNOPARK İSTANBUL'DAN SAVUNMAYA KOL KANAT

Birbirinden aktif kümeleriyle savunmadan sağlığa kadar birçok sektöre hayat veren ve girişimcilik ekosistemini kurduğu altyapıyla şekillendiren Teknopark İstanbul, hem yapay zekâ, hem de siber güvenlik kümelenmesiyle ilgili sıkı mesai yapıyor. Bölge, çok yakında siber güvenlik özelinde çağrıya çıkacak.

13 Ocak 2021 Çarşamba 10:22
TEKNOPARK İSTANBUL'DAN SAVUNMAYA KOL KANAT

 

Haber: Ümit UÇAR

Son yıllarda özellikle savunma sanayisinde ciddi bir yol kat eden ve kurguladığı büyüme stratejisiyle dikkat çeken Teknopark İstanbul, siber güvenlik odaklı büyüme döneminin startını verdi. İstihdamı 7 bine varan bölge, ev sahipliği yaptığı kümeleriyle de ekosistemin temelini sağlam atıyor. Sanayi TV’ye konuşan ve savunma sektörünün kendileri için önemli bir başlık olduğundan söz eden Teknopark İstanbul Genel Müdürü Bilal Topçu, “AR-GE faaliyetleri içerisinde savunmanın farkı büyüktür. Gerek ülkemizde, gerekse dünyada teknolojinin ilerleyişi AR-GE maliyetlerinde ciddi sıçramalara sebep oluyor. Özel sektör AR-GE faaliyetlerinin bir kısmını devletler teşvik ediyor. Bu AR-GE faaliyetlerinin savunma alanında yapılması çok farklı tesislerin kurulması gerekebilir. Askeri sistemler geliştiriyorsanız ciddi yapılar ve belgeler şart” dedi. Gündelik hayatta kullanılan teknolojilerin birçoğunun da devlet destekli askeri savunma sanayisinin içerisinde geliştiğini dile getiren Bilal Topçu, “Savunma sanayisine harcanan finansmanlar, verimli kullanıldığı takdirde çok büyük bir etkiye dönüşüyor. Ülke olarak bu alanda büyük mesafe kat ettik. İHA’larımız ve birçok askeri teknolojimiz hatırı sayılır oranda dünya ülkelerine ihraç ediliyor” diye konuştu. Özbekistan’da bir “yetenek üssü” kurulmasına öncülük eden Teknopark İstanbul’un nüfusunu yakın zamanda katlayacağının bilgisini veren Topçu, yeni dönemde yeni binalar kadar, yeni iş birlikleriyle de konuşulacaklarını ifade etti.

TEKELİ KIRMA HEDEFİ

Teknopark İstanbul olarak, Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ve İstanbul Ticaret Odası ortaklığında Sabiha Gökçen Havalimanının yanında kurulmuş bir yapı olduklarını söyleyen Topçu, “ASELSAN, Roketsan, TUSAŞ gibi sektörün devleri bünyemizde. Uluslararası ve büyük ölçekli BOEING gibi önemli firmaların yanı sıra, bünyemizdeki kuluçka merkezinden çıkmış ve girişimcilik hikâyesine yeni adım atmış küçük firmalarımıza ve orta ölçekli işletmelerimize ev sahipliği yapıyoruz. Şu anda 330’un üzerinde firmaya ve 6 bin 500’ün üzerine AR-GE çalışanına sahibiz. Her geçen gün ve yıl büyüyoruz. Savunma sanayisinin Ankara’da merkezlenen ekosistemini kırma noktasında SSB’nin büyük etkileri var ve İstanbul, Bursa, Kocaeli gibi çevre illerdeki sanayiyle, üniversiteyle ve yetişmiş iş gücüyle bu sektör daha da büyüyor. Biz de bu noktada elimizden geleni yapıyoruz” şeklinde konuştu.

KÜMELENMENİN ABC’Sİ

Kümelenmenin faydalarından ve Teknopark İstanbul çatısı altında var olan kümelerin çıktılarından bahseden Topçu, “Yurt dışında gezdiğimiz birçok teknopark ve bilimpark bünyesinde bu tür kümelenmelere rastladık. Bizi tercih eden kümeler de var, bizim bizzat konuşup bünyemize kattığımız kümeler de var. Haluk Bayraktar’ın başkanlığındaki SAHA İstanbul, hakikaten büyük bir etkiye sahip. Tüm üye sanayi kuruluşlarıyla birlikte teknoparkla ve devletle entegre bir yapı olarak sektörü omuzluyor. İstanbul Sağlık Endüstrisi Kümelenmesi (İSEK) de bizler için çok önemli. Ayrıca şu an 7 tane temiz odamız var. Yeni kuluçka merkezimizin en üst katında da 9 yeni temiz oda inşa ediyoruz. Bu temiz odalar TÜRKSAT uydumuzun bazı parçalarını yapıyorlar. Biyoteknolojide ve ileri düzey elektrik konularında da etkililer” diye konuştu. Özellikle son dönemde Covid-19 ile beraber İSEK kümesi birlikte hem altyapıları güçlendirmeye, hem de sağlık sektöründeki güzel projelere ev sahipliği yapmaya çalıştıklarını söyleyen Topçu, “Yapay zekâyı da oluşturacağız, yapay zekâ kümelenmesi üzerine çalışıyoruz. Hâlihazırda siber güvenlikle ilgili çalışıyoruz. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi ve SSB ile siber güvenlik özelinde çağrıya çıkacağız. Kampüsümüzün içinde siber güvenlik lisesi oluşturduk, Teknopark İstanbul MTAL’in kurulması çok sevindirici bir gelişme oldu bizler için. 30 öğrenci ile başladı, her biri özel başarı diliminde ve çok parlak öğrenciler. Bu öğrenciler iş dünyasının ve teknolojinin içerisinde yetişecekler” müjdesini verdi.

İSTANBUL’DAN EKOSİSTEM TRANSFERİ

4691 sayılı Kanundaki revizyondan da bahseden Topçu, “AR-GE merkezlerinin proje onayları artık Bakanlıkça değil TGB’ler tarafından yapılacak. İlerleyen dönemde büyük AR-GE kuruluşlarıyla TGB’ler arasındaki ilişki de böylece kuvvetlenecek. Bu noktada ARGEMİP kümelenmemiz de çok önemli. Biz burada kampüsümüz büyüdükçe çarpan etkisi oluşturuyor ve kümelenme çalışmalarına eğiliyoruz. Gerek yurt içinde gerekse yurt dışında bu tür çalışmaların içerisinde olmak istiyoruz” dedi. Özbekistan’daki Talent HUB projesinden bahseden Topçu, “CB-DDO ile ortak yürütüyoruz projeyi. Bir girişimcilik ve kuluçka merkezi kurulacak ve devamında teknoparka dönüşecek bu yapı. Malum, girişimcilik ekosisteminde hızlandırma programları hep gündemdedir. Şirketler belli bir seviyeye geldiklerinde hızlandırma programlarıyla kıta ötesine uçar. Türkiye ve İstanbul, Türki Cumhuriyetlerden, Orta Doğu ve Avrupa’ya kadar birçok yer için çekim merkezi haline geldi. Biz, farklı ülkelerden girişimcilere de Teknopark İstanbul’da ev sahipliği yapmak, mentorluk vermek, şirketleşmelerini sağlamak istiyoruz. Çeşitli adımlar atıp uluslararası iş birliği yapmak lazım. Bu noktada Özbekistan’da hayata geçecek proje ile orada ekosistemi kuracağız. Umarım Özbekistan ile sınırlı kalmaz ve farklı ülkelere de sirayet eder. Böylece İstanbul’daki ekosistemi de güçlendirebiliriz. Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisine de teşekkür ediyoruz, umuyoruz ki en yakın zamanda Özbekistan’da bu sürecin startını vereceğiz” açıklamasında bulundu.

NÜFUSU KATLANACAK

Pandemi yılı olarak adlandırdığı 2020’de birçok firmanın sıkıntılar yaşadığını hatırlatan Bilal Topçu, “İstihdam ve firma sayımız pandemiden önde daha da azdı. Pandemi süresince büyüdük. Bu döneme rağmen bu sayıyı artırdık, bu sebeple gurur duyuyoruz” şeklinde duygularını dile getirdi. Topçu, son olarak şu ifadelere yer verdi: “Bazı sektörler yükseldi, bazıları düşüşe geçti. Teknolojik yazılımlar daha çok kullanılmaya başlandı. Savunma sanayisinde de hız kaybetmeden çalışmalarımızı sürdürdük. ASELSAN’la iş birliği yapan 50-60 firma var burada. Roketsan ile iş birliği yapan yaklaşık 10 firma var. TOGG için çalışan mühendislik firmaları da burada. Bu şekilde büyümeyi sürdüreceğiz. 2021 için planımız hazır. Pandeminin yaza kadar etkili olacağını düşünüyoruz. Kampüsümüz yeni binalarla büyüyor. AR-GE ve kuluçka binamız 5 bin metrekarelik alana taşınacak. Yeni yılda hem siber güvenlik çağrılarına çıkacağız ve girişimcilere daha iyi imkanlar sunacağız. Kuluçka merkezimiz uluslararası ölçekte söz sahibi olsun istiyoruz. Ayrıca 65 bin metrekarelik binamızın ihalesini yaptık. Önümüzdeki yıl onun inşası da sürüyor olacak. Teknopark İstanbul olarak önümüzdeki dönemde 7 bin 500’ü aşan, 8 bine varan bir nüfusa ulaşacağız. Bir kaç sene içerisinde 10 bin rakamını göreceğiz.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.