TEKNOKENT ÇALIŞANI DÜŞÜK MAAŞ ENDİŞESİ YAŞIYOR

Teknokentlerde çalışan AR-GE personeli, teknokent dışında çalışan meslektaşlarıyla eşit maaş alsa da emekli olduğunda onlardan daha düşük maaş alma riskiyle karşı karşıya. Çünkü iki ayrı teşvik sistemi kapsamında desteklenen AR-GE çalışanlarının net ve brüt maaşları ayrı yöntemlerle hesaplanıyor.

TEKNOKENT ÇALIŞANI DÜŞÜK MAAŞ ENDİŞESİ YAŞIYOR

Teknokentlerde çalışan AR-GE personeli, teknokent dışında çalışan meslektaşlarıyla eşit maaş alsa da emekli olduğunda onlardan daha düşük maaş alma riskiyle karşı karşıya. Çünkü iki ayrı teşvik sistemi kapsamında desteklenen AR-GE çalışanlarının net ve brüt maaşları ayrı yöntemlerle hesaplanıyor.

11 Ocak 2021 Pazartesi 11:13
TEKNOKENT ÇALIŞANI DÜŞÜK MAAŞ ENDİŞESİ YAŞIYOR

Türkiye İstatistik Kurumu’nun 2019 AR-GE istatistiklerine göre, Türkiye’de toplam 305 bin 811 AR-GE personeli çalışıyor. Tam zaman eşdeğeri (TZE) cinsinden personel sayısı ise 182 bin 847 olarak belirlendi.

Türkiye’de çalışan AR-GE personelinin bir kısmı, yani Teknokentlerde çalışanlar, 4691 Sayılı Teknoloji Geliştirme Bölgelerinin Desteklenmesi Hakkında Kanun’a, teknokent dışındakiler ise 5746 Sayılı Araştırma Geliştirme ve Tasarım Faaliyetlerinin Desteklenmesi Hakkında Kanun’a tabi olarak faaliyet gösteriyor. Temel olarak her iki statüdeki AR-GE personeli eşit iş yapmalarına rağmen teknokentlerde çalışanlar, emekli maaşlarının diğerlerine göre, düşük olacağı endişesi yaşıyor.

NET-BRÜT FARKINDAN KAYNAKLANIYOR

Sistem Global Kıdemli Denetim Müdürü Engin Ayyılmaz, teknokentlerde ve teknokent dışında çalışan AR-GE personelinin emekli aylıklarında oluşan bu farkın, maaş hesaplamalarındaki net-brüt farkından kaynaklandığını söyledi.

4691 Sayılı kanun ile 5746 Sayılı kanun arasında yasalar uyarınca ücret hesaplama yönteminde farklılıklar olduğunu anlatan Ayyılmaz, “Bu fark, 4691 Sayılı Kanunla belirlenen teknopark mevzuatında gelir vergisinin muaf olması, buna karşılık 5746 Sayılı Kanunla düzenlenen AR-GE veya tasarım Merkezi mevzuatında gelir vergisi stopajı teşvikinde terkin sisteminin geçerli olmasından kaynaklanıyor” dedi. 

PRİME ESAS KAZANÇ ÖNEMLİ

5510 sayılı kanuna göre,  emekli maaşlarının sigortalıların hizmet yıllarına ait prime esas kazançlarını kullanarak hesaplandığını kaydeden Engin Ayyılmaz, “Bu çerçevede yapılan emekli maaşı hesaplamalarında prime esas kazancın yani brüt ücretin yüksek olmasının, emekli maaşına pozitif etkisi söz konusudur” dedi. Bu da teknopark dışında çalışan ve brüt ücreti yüksek olan AR-GE personelinin, teknokentlerde çalışanlara göre daha yüksek emekli maaşı alacağı anlamına geliyor.

ÇARE “VERGİLİ BRÜTLEŞTİRME”

Sistem Global Kıdemli Denetim Müdürü Engin Ayyılmaz, bu durumun farkında olan bir danışmanlık firması olarak, yıllarca bu konuda farkı önleyici şekilde hesaplamalar yapılması gerektiği ifade ettiklerini, bu yönde hesaplamalar icra ettikleri dile getirdi. Ayyılmaz, AR-GE çalışanlarıyla net ücret anlaşması yapan teknopark firmalarına, ücret hesaplama yönteminde, “vergili brütleştirme” usullerini benimsemeleri ve teşvik uygulamalarını buna göre yapmaları gerektiğini her fırsatta belirttiklerini vurguladı.

Ayyılmaz, 18 Haziran 2020 tarihinde yayımlanan 2020-20 sayılı SGK genelgesine kadar, net ücret anlaşmalı personelin sigorta primine esas kazancının ne olması gerektiği konusunun belirsizliğini koruduğunu kaydetti.

DURUMU EŞİTLEYECEK TEKLİF TBMM’DE

Tablonun farkında olan kamu otoritesinin, durumu değiştirmek için girişimlerde bulunduğunu vurgulayan Ayyılmaz, şöyle devam etti:

“30 Eylül 2020 tarihinde Türkiye Büyük Millet Başkanlığı’na sunulan Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifinde; Teknoparklardaki Gelir Vergisi Stopajı Teşviki uygulamasının, 5746 Sayılı kanun ve yönetmeliğindeki usul ve esaslara paralel olduğunu görüyoruz. Bu teklif ile 5746 sayılı kanundaki gibi Teknoparklarda yer alan işletmeler; net ücret anlaşmalı personelin tüm çalışmaları için gelir vergisi hesaplayacağı, bu verginin her bir personel bazında muhtasar beyanname üzerinden tahakkuk eden vergiden indirilmek suretiyle terkine konu edileceği bir sisteme geçecek. Bu sistemle, teknokentlerdeki ve teknokent dışındaki AR-GE personelinin maaşlarındaki hesaplama uygulamalarda paralellik sağlanmış olacak.”

NASIL HESAPLANIYOR?

Peki, teknokentler ile teknokent dışındaki AR-GE ve tasarım merkezlerinde çalışan AR-GE personelinin maaşlarındaki brüt ve net farkları nasıl ortaya çıkıyor? Sistem Global Kıdemli Denetim Müdürü Engin Ayyılmaz, bunu SGK’nın genelgesinden alınan iki örnekle açıklıyor. Buna göre, 4691 sayılı Kanun kapsamında AR-GE çalışması olan ve net ücret sistemine göre çalışan sigortalının net ücretinin 8 bin TL olduğu varsayıldığında brüt maaşı yani prime esas kazancı 9 bin 411,76 TL olarak hesaplanıyor. 5746 sayılı kanun kapsamında AR-GE çalışması olan ve net ücret sistemine göre çalışan sigortalının ise net ücretinin 8 bin TL olduğu varsayıldığında; brüt ücretinin 11 bin 190,22 TL olması gerekiyor.

Son Güncelleme: 11.01.2021 11:21
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.