TARIM KÜTÜPHANESİ YAZILIMI GELİŞTİRDİ

ASG Araştırma’nın geliştirme aşamasında olduğu Tarım Kütüphanesi yazılımı, çiftçilere tıpkı bir diyetisyen gibi, hangi toprakta hangi bitkinin hangi beslenme programı ile yetiştirilmesi gerektiğini söyleyecek ve bir beslenme programı oluşturacak.

TARIM KÜTÜPHANESİ YAZILIMI GELİŞTİRDİ

ASG Araştırma’nın geliştirme aşamasında olduğu Tarım Kütüphanesi yazılımı, çiftçilere tıpkı bir diyetisyen gibi, hangi toprakta hangi bitkinin hangi beslenme programı ile yetiştirilmesi gerektiğini söyleyecek ve bir beslenme programı oluşturacak.

26 Şubat 2021 Cuma 13:10
TARIM KÜTÜPHANESİ YAZILIMI GELİŞTİRDİ

 

Haber: Nuran AYAR

Sakarya Teknokentte faaliyet gösteren ASG Tarımsal Araştırma, Anadolu solucan gübresi üreticileri kooperatifinin üyeleri tarafından 2019 yılında 26 ortak ile kuruldu. Tarım sektöründe bitki besleme ürünleri kousunda AR-GE çalışmaları yapmak için yola çıkan ASG, herhangi bir bitkinin hangi toprakta hangi besin maddesine ihtiyacı olduğunu belirliyor. ASG Tarımsal Araştırma, solucan gübresinden orgamineral kadar pek çok ürünün geliştirilmesine katkıda bulundu. Şirket, bu güne kadar Sakarya Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nin destekleriyle 21’i lisanslı olmak üzere toplam 43 ürünü geliştirdi ve üretti. Firma ayrıca bir de Tarım Kütüphanesi yazılımını geliştiriyor. Bu yazılım çiftçilerin Tarım İlçe Müdürlüklerine yaptıracakları toprak analizlerini girip menüden hangi bitkiyi yetiştireceklerine girdiklerinde o toprakta o bitkinin yetişmesi için nasıl bir beslenme programı uygulamaları gerektiğini söyleyecek.  ASG Tarımsal Araştırma, bu projeyle, tıpkı bir diyetisyen gibi, yetiştirecekleri bitki için kullanıcılara beslenme programı hazırlayacak bir yazılım oluşturmayı hedefliyor.

 

DOPİNG ETKİSİ YAPTI

ASG Tarımsal Araştırma’nın kuruluşundan bu yana danışmanlık ve sonrada profesyonel Genel Müdürlük yapan Turan Erdoğan, şirketin tarım ve bitki besleme ürünleri konusunda AR-GE çalışmaları yapmak üzere kurulduğunu belirterek bu alanı seçmelerindeki nedeni ise Türkiye topraklarında yoğun olarak kullanılan kimyasal gübreler nedeniyle oluşan çölleşme sorununa çözüm bulmak olarak açıkladı.  Kimyasal gübrelerin kullanılmaya başlandığı ilk yıllarda adeta doping etkisi yarattığını, ancak tıpkı insanlardaki doping gibi zamanla toprağın verimliliğini öldürmeye başladığını anlatan Erdoğan, ASG Tarımsal Araştırma’nın bu soruna solucan gübresi gibi organik tabanlı gübrelerle ile çözüm üretmeye çalıştığını vurguladı. Bu çalışma kapsamında tüm Türkiye’de toprak testleri yaptıklarını kaydeden Erdoğan, “Organik tabanlı solucan gübresi ile ve benzer orgamineral gübrelerin üretimi için hangi toprağa hangi ürünün yetiştirilmesi gerektiğini planladık” dedi.

 

HER BİTKİ İÇİN AYRI MATRİS

Bitkilerin de tıpkı insanlar gibi canlılar olduğuna, onlara da ihtiyacı olan ürünlerin verilmesi gerektiğine dikkat çeken Erdoğan, şeker hastası bir insana tatlı verildiğinde ya da tansiyonu yüksek olan bir insana tuz verildiğinde komaya gireceği gibi bitkilerin de ihtiyaçlarından fazla besinle komaya girebileceğini anlattı. ASG Tarımsal Araştırma’nın amacının her toprak için, her bir bitki için bir matris yapı oluşturmak olduğunu belirten Erdoğan, “Bizim hedeflediğimiz her toprak ve her ürün için ayrı ayrı ürün çeşitleri geliştirdik. Böylece çok sayıda ürün Matrisi ortaya çıktı” diye konuştu.

 

AMAÇ BAKANLIK İLE ENTEGRASYON

Tarım kütüphanesi yazılımı ile çiftçinin daha bilinçli hale gelmesini sağlayacaklarını ifade eden Erdoğan, en büyük hedeflerinin bu yazılımın Tarım Bakanlığı ile entegrasyonunu sağlamak olduğunu vurguladı. Böylece çiftçileri bir yere giderek toprak analizi yapmaktan kurtarmış olacaklarını anlatan Erdoğan, şunları söyledi:

“Çünkü, bölgelerin toprak analizleri Tarım Bakanlığı’nın veri tabanında var. Bununla ilgili girişimlerde bulunduk ve olumlu görüşler aldık. Teknik çalışmalar devam ediyor. Bir çiftçimiz, örneğin ‘Sakarya'nın Akyazı ilçesindeki şu parselde domates üretmek istiyorum’ dediğinde, bu bilgiyi Tarım Kütüphanesi’ne girerek toprağın ihtiyacı olan besin maddelerini, hangi zamanda verilmesi gerektiğini, hangi ölçüde verilmesi gerektiğini, kullanılacak ise kokteyl ürünlerin hangileri olacağına dair bir bilgi alacak. Burada yazılım, bir yapay zekâ mantığıyla çalışıp kendilerine bir takvim oluşturacak.  Böylece o toprağın gereksiz besinlerle komaya girmesini engellemiş olacağız.”

 

KENDİ İHRACAT SERVİSİNİ KURUYOR

ASG Tarımsal Araştırma’nın geliştirdiği gübrelerin, şirketin 67 üretici üyesi tarafından üretildiğini kaydeden Erdoğan, ASG’nin sıvı gübresinin özellikle fındık gibi taneli besinlerde etkisinin yüksek oranda olduğunu çeşitli üniversite testleriyle ve saha testleriyle ispatladıklarını açıkladı. Bu aşamadan sonda özellikle Türki Cumhuriyetlerinden talep almaya başladıklarını açıklayan Erdoğan, şöyle devam etti:

“Bugünlerde artık Türki Cumhuriyetler ve Arnavutluk gibi Avrupa ülkelerine gübre ihraç etmeye başladık ve devam edeceğiz. Önümüzdeki mart ayından itibaren kendi ihracat servisimizi kurmaya başlıyoruz. Kuracağımız bu ihracat servisine Sakarya Büyükşehir Belediyesi kayıtsız kalmadı ve bize çözüm ortağı oldu. Üniversite, sanayi, belediye üçgeninde ve bir sivil toplum kuruluşu çatısı altında bir proje ortaya çıktı ve ihracat başladı. İhracatımızın çok yakın gelecekte çok daha büyük seviyelere çıkacağına inanıyoruz.”

 

ZİRAAT MÜHENDİSLERİNE ÖZEL PROJE

Erdoğan, Anadolu Solucan Gübresi Kooperatifi ve Anadolu Solucan Gübresi Tarımsal Araştırma ve Pazarlama şirketi olarak tüm Türkiye çapında Ziraat mühendislerine özel proje daha başlattıklarını söyledi. Projenin ana sponsorunun Sakarya Büyükşehir Belediyesi olduğunu ifade eden Erdoğan, “İsteyen ziraat mühendisi arkadaşlarımız, kendi gübre satış işletmesini kurarlar ise biz kendilerine şirketimizin ürünleri ile destek olarak bir işbirliği ve ortaklık oluşturmaya çalışıyoruz. Bu şeklinde bir istihdam ortamında üretmeye başladık” açıklamasında bulundu.

 

“EN BÜYÜK ŞANSIMIZ ÜNİVERSİTE”

Teknokentte çalışmanın firmalara, akademik bilgi akışının yanı sıra vergi muafiyeti de sağladığını kaydeden Turan Erdoğan, bu avantajla teknokentlerin yazılım şirketlerine çok ciddi katma değer sağladığını kaydetti.  Vergi desteklerinden dolayı teknokentlerin yazılım firmaları tarafından doldurduğuna dikkat çeken Erdoğan, “Bizim en büyük şansımız, bulunduğumuz Teknokent'in bağlı olan üniversitede bir Ziraat Fakültesi olması. Bizim sektörümüzle ilgili bu konudaki hocalarımıza birkaç adım atarak ulaşabiliyoruz. Hem kimyasal anlamda hem de bitki besleme uzmanlığı konusunda böyle bir avantajımız var. Dolayısıyla bir üniversiteye bağlı teknokentlerde her bir hoca bize bilgi anlamında ciddi bir besleme yapıyor ve bu konuda çok bonkörler” açıklamasında bulundu.

 

“AR-GE PAHALI BİR İŞ”

AR-GE çalışmalarının maliyetli ve pahalı bir iş olduğunu ifade eden Erdoğan, firmaların AR-GE çalışmalarına yeteri kadar pay ayırmadığına değindi. Erdoğan, hem pandemi hem de dünyanın global olarak ekonomik krizde olması nedeniyle firmaların AR-GE’ye ayırdıkları payların ciddi oranda düşürdüğünü belirten Erdoğan, ASG’nin yeni kurulan bir şirket olmasına rağmen 2019 yılında 130 bin lira AR-GE bütçesi kullandığını açıkladı.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.