SİSOFT’TAN YARIN İÇİN ÇÖZÜMLER

Yeni vizyon, yeni beklentiler, genişleyen kadro ve referanslarıyla başarısını tescilleyen Sisoft Sağlık Bilgi Sistemleri, Ar-Ge merkezi ile sağlık profesyonelleri için yenilikçi yazılımlar üretiyor.

SİSOFT’TAN YARIN İÇİN ÇÖZÜMLER

Yeni vizyon, yeni beklentiler, genişleyen kadro ve referanslarıyla başarısını tescilleyen Sisoft Sağlık Bilgi Sistemleri, Ar-Ge merkezi ile sağlık profesyonelleri için yenilikçi yazılımlar üretiyor.

16 Eylül 2017 Cumartesi 08:39
SİSOFT’TAN YARIN İÇİN ÇÖZÜMLER

İMAJ YENİLEDİ

Çeyrek asrı aşkın bir süredir sağlık bilişimi için çözümler üreten bir firma olan ve Sivas’ta kurulan Sisoft Sağlık Bilgi Sistemleri, ODTÜ TEKNOKENT’te yenilikçi yazılımlar ve donanım ürünleri geliştirmeye devam ediyor. Aralık 2016 tarihi itibari ile Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından Ar-Ge merkezi olarak tescillenen Sisoft, Türkiye’nin ilk ve tek TSE tarafından belgelendirilmeye hak kazanan SPICE-3 Sertifikasına sahip bulunuyor. Firma ve Ar-Ge merkezi ile ilgili bilgi veren Sisoft Genel Müdürü Ömer Siso, Türkiye'deki deneyimlerini yurt dışına taşımak, uluslararası alanda ürünlerini kullandırmak için marka ve imajlarını yenilediklerini söyledi. Farklı dillerde erişim ve iletişim yeteneğini artırabilmek için yaklaşık çeyrek yüzyıldır çok severek kullandığımız Çözüm Bilgisayar adlı markalarını “Sisoft” olarak değiştirdiklerini anlatan Siso, “Sisoft Sağlık Bilgi Sistemleri adına tescil ettirdiğimiz amiral gemimizi, yurt dışı şirketimiz olan Sisoft Healthcare Information Systems ile uyumlu hale getirdik” dedi.

ADIM ADIM TAKİP

Ar-Ge merkezi temelinde, firmaların her sürecinin sayısal veri ile ölçülebilmesinin sağlandığını dile getiren Ömer Siso, “Yazılım firmalarının yaşadıkları en büyük sorunlardan birisi ölçülebilirliğinin zor olmasıdır. Ancak Ar-Ge merkezi olmakla birlikte yapılan her adım takip edilebilmekte ve kıyaslanabilmektedir. Ölçme ve izleme, firmanızın gelişimine olan katkısını gözlemleyebilmenizi sağlar. Personel performansından tutun, yazılım gereksinimlerine kadar her süreci rakamsal veriler ile kayıt altına alabilirseniz eğer, süreç yönetimini daha keskin çizgilerle belirlemiş olursunuz ve hata kaynaklarını kök nedenleri belirleyerek çözüme ulaştırırsınız” değerlendirmesini yaptı.

HEDEFLER GERÇEKLEŞECEK

Siso, Ar-Ge merkezi olan firmaların talepleri doğrultusunda teşviklerin çeşitlendirilebileceğini, çünkü Ar-Ge’nin temelinde yatan “hep daha iyisi olabilir mantığı”nın, teşvikler için de geçerli olduğunu kaydetti. Atılacak her adımın personelden, firmalara kadar bu konuda herkesin taşın altına elini sokmasını sağlayacağını belirten Siso, “Teşviklerin dışında firmaya araştırma ve geliştirme kültürünün aşılanması sektörü ve ekonomik kalkınmanın oluşmasını sağlayacaktır. Ar-Ge merkezleri sayesinde nitelikli personel bu kültür içerisinde hedefleri doğrultusunda çalışacak ve hedeflerini teker teker gerçekleştirecektir” diye konuştu.

WEB TABANLI SİSTEM

Genel Müdür Ömer Siso, geliştirdikleri ürünlerle ilgili de bilgi verdi. Siso, şöyle devam etti:

“TÜBİTAK desteğiyle geliştirdiğimiz, tamamıyla web tabanlı çalışan ilk ve tek Hastane Bilgi Yönetim Sistemi yazılımı olan Sisohbys olarak markalaştırdığımız ve bununla entegre olarak çalışan Sisopmi, Sisopacs, Sisoguard ve Sisomobile donanım ve yazılım ürünlerinin sunduğu çözümler, Türkiye'nin ilk ve tek dijital ve kağıtsız hastanesi olan Ankara Gazi Mustafa Kemal Devlet Hastanesinde uygulamaya başlamış bulunuyor. Bu proje ile mevcut yazılım projelerinin yeni sürümlerinin ve firma bünyesinde geliştirilecek yeni yazılım ve sistem süreçlerinin takibinin SiSoPICE ile yapılması ile de daha organizasyonel bir yapıya dönüştürülmesi hedeflendi. Bu proje sonunda geliştirdiğimiz yazılımımızı kendi sistemimizde entegre ederek bu sayede yazılım mühendisliği aşamaları kontrol altına alabilecek bir sistem ve bu sistemin TSE tarafından akreditasyonun yapıldığı ISO 15504 SPICE Level 3 ile akreditasyonu ile de şirketimizin Türkiye de yazılım firması alanında ilk olması projenin başlatılmasının en büyük gerekçesi olmuştur.”

 

AR-GE BİRİMİNİN BAŞARISI

Sisopacs’in, 2004 yılında geliştirmeye başladıkları ve “Tamamı Türk Mühendislerine Ait Tek PACS” sloganı ile sağlık kuruluşlarında başarı ile kullanılan PACS/DICOM yazılımının, hem TİTUB kaydı ve Sağlık Bakanlığı onaylı, hem CE belgeli, hem de uluslararası bir belgelendirme organizasyonu olan IHE tarafından uyumluluk belgeli olduğunu vurgulayan Siso, “3 boyutlu özellikleri ile de uluslararası PACS üreticileri ile yarışan Sisopacs'ı oluşturan tüm yazılımlar firmamız Ar-Ge birimince geliştirilmiştir. Ar-Ge ve inovasyon günümüz dünya konjonktüründe hem firma hem de ülke bazlı olarak gelişimi ve sektördeki yerimizi kuvvetlendiren ana unsurlardır. Dünyada bir dönemin yıkılmaz kaleleri denilen firmalar gelişime açık olmadığı için zamanla isimleri bile hatırlanmaz hale gelmiştir” dedi.

OLMAK YA DA OLMAMAK

Ömer Siso, şunları kaydetti:

“Geleceği doğru okumak, buna göre yeniden konumlanmak, özellikle teknoloji kullanan ve üreten firmalar için ‘olmak ya da olmamak’ gibi hayati bir durumdur. Bu da ancak Ar-Ge yaparak olur. Firmaların gelecekte söz sahibi olabilmeleri için denemeleri, risk almaları ve gelişime açık olmaları gerekir. Risk faktörünün kabul edilebilir ve bu sürecin bir parçası olduğu anlaşılması gereken konudur ve bu sistemin her bir parçası risk almaktan kaçınmamalıdır.”

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.