SİPARİŞLERDE ESKİ UYGULAMAYA DEVAM

Teknoparklarda faaliyet gösteren firmaların hangi koşullarda kazanç istisnalarından muaf olacaklarını belirleyen Bakanlar Kurulu Kararı’nı değerlendiren Yeminli Mali Müşavir İrfan Sarıkaya, sipariş usulüne göre yapılan Ar-Ge ve yazılım teslimlerinde istisnaların devam edeceğini kaydetti.

SİPARİŞLERDE ESKİ UYGULAMAYA DEVAM

Teknoparklarda faaliyet gösteren firmaların hangi koşullarda kazanç istisnalarından muaf olacaklarını belirleyen Bakanlar Kurulu Kararı’nı değerlendiren Yeminli Mali Müşavir İrfan Sarıkaya, sipariş usulüne göre yapılan Ar-Ge ve yazılım teslimlerinde istisnaların devam edeceğini kaydetti.

30 Kasım 2017 Perşembe 10:14
SİPARİŞLERDE ESKİ UYGULAMAYA DEVAM

PATENT KOŞULU

Teknopark Kullanıcıları Derneği Danışmanı ve Öner Bağımsız Denetim ve YMM şirket ortağı Yeminli Mali Müşavir İrfan Sarıkaya, teknoparklarda faaliyet gösteren işletmelerin yararlanabileceği kazanç istisnasının şartlarının Bakanlar Kurulu Kararı ile yeniden belirlendiğini belirterek, yeni düzenlemenin firmalar açısından çok önemli etkiler yaratabileceğini söyledi. Teknoparklarda faaliyet gösteren işletmelerin kazanç istisnadan yararlanılabilmek için, bölge içinde geliştirdikleri gayri maddi haklar için “patent”, “fonksiyonel olarak patente eşdeğer belge” ye ya da “proje bitirme belgesi” almaları gerekeceğine dikkat çeken Sarıkaya, firma yöneticilerinin kafasındaki soru işaretlerini de açıklığa kavuşturdu. Sarıkaya, “Sipariş usulü gerçekleştirilen Ar-Ge, yazılım ve benzeri işler için, eskiden olduğu gibi vergi istisnası uygulaması devam edecek” dedi.

BAKANLAR KURULU YETKİLİ

Teknoparklardaki işletmelere, kazanç istisnasından faydalanabilmeleri için belge alma zorunluluğu getirilmesiyle ilgili Sanayi Gazetesine bilgi veren Sarıkaya, 1 Temmuz 2017 tarihli Üretim Reform Paketi ile 4691 sayılı Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Kanunu’nda değişiklikler yapıldığını anımsattı. Sarıkaya, buna göre Bakanlar Kurulunun bölgede faaliyet gösteren işletmelerin yararlanabileceği kazanç istisnasının şartlarını belirlemede yetkili kılındığını, 19 Ekim 2017 tarihli Resmi Gazetede yayınlanan Bakanlar Kurulu kararı ile TGB firmaları için uygulanacak kazanç istisnası şartlarında değişikliğe gidildiğini kaydetti.

TANIM YOK

Bakanlar Kurulu Kararı ile yapılan düzenlemeleri özetleyen Sarıkaya, söz konusu kararda “gayri maddi hak” kavramının mahiyetinin belirlenmediğini söyledi. Sarıkaya, 1 Nolu Kurumlar Vergisi Genel Tebliğindeki tanımlamaya göre, gayri maddi hakların, sinema filmleri, radyo-televizyon yayınlarında kullanılan filmler ve bantlar dahil olmak üzere edebi, artistik, bilimsel her nevi telif hakkının veya her nevi patentin, alameti farikanın, desen veya modelin, planın, gizli formül veya üretim yönteminin veya sınai, ticari, bilimsel tecrübeye dayalı bilgi birikiminin kullanma imtiyazı, kullanma hakkı veya satışı ile sınai, ticari, bilimsel teçhizatın kullanma imtiyazı veya kullanma hakkını ifade ettiğini kaydetti. Sarıkaya, “Başka bir ifadeyle, gayri maddi haklar patent, ticari marka, ticari unvan, tasarım ya da model gibi sınaî varlıkların kullanım hakkı ile edebi, sanatsal eserlerin mülkiyet hakları ile ticari bilgi birikimi (know how) ve ticari sırlar gibi fikri hakları kapsıyor” diye konuştu.

BELGEYE BAĞLANDI

İrfan Sarıkaya, yeni düzenleme ile kurumlar vergisi istisnasından yararlanılabilmesi için, gayri maddi hakların patent ya da eşdeğer belgeye bağlanması gerektiğine dikkat çekti. Teknoloji geliştirme bölgelerinde faaliyet gösteren işletmelerin gayri maddi hakların satışı, devri veya kiralanmasından elde ettikleri kazançlarının gelir-kurumlar vergisinden istisna olabilmesi için; bu haklarını niteliğine göre ilgili mevzuat çerçevesinde tescile veya kayda yetkili kuruma başvurmak suretiyle patent veya fonksiyonel olarak patente eşdeğer belgelere bağlatmaları gerektiğini belirten Sarıkaya, aksi halde bu kazançlar için gelir-kurumlar vergisi istisnasından yararlanılamayacağını bildirdi.  Sarıkaya, patente eşdeğer belgelerin “faydalı model belgesi, tasarım tescil belgesi, telif hakkı tescil belgesi, entegre devre topografyası tescil belgesi, yeni bitki çeşitlerine ait ıslahçı hakkı tescil belgesi” olduğunu dile getirerek, “Yaygınlığı nedeniyle özel olarak belirtmekte yarar var. Yazılım faaliyetlerinden elde edilen kazançların istisnadan yararlanılabilmesi için telif hakkı tescil belgesine bağlanması gerekir” dedi.

PROJE BİTİRME BELGESİ DE YETERLİ

Sarıkaya, “Son 5 yılın ortalamasına göre gayri maddi haklardan elde edilen yıllık brüt hasılatı 30 milyon lirayı ve bağlı olunan şirketler grubunun ya da kendisinin yıllık net satış hasılatı toplamı 200 milyon lirayı aşmayan işletmelerin; gayri maddi hakların devir, satış ve kiralanmasından elde ettikleri kazançlarına istisna uygulanabilmesi için proje bitirme belgesi yeterli sayılacak. Bu durumda patent veya fonksiyonel olarak patente eşdeğer bir başka belge aranmayacak. Proje bitirme belgesinin düzenlenmesine ilişkin hususlar Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca belirlenecek” bilgisini verdi.

SİPARİŞLERDE ESKİ USÜL

Karar hükümlerinin, sipariş üzerine yapılan ve doğabilecek tüm gayri maddi hakların sözleşme hükümleri çerçevesinde siparişi verene ait olacağı işlerde olduğu gibi; faaliyeti gerçekleştiren lehine gayri maddi hak doğmayan durumlarda, mükelleflerin bölgedeki faaliyetleri dolayısıyla elde edeceği kazançları kapsamayacağını dile getiren Sarıkaya, şöyle devam etti:

“Diğer bir anlatımla, sipariş üzerine yapılan Ar-Ge, yazılım ve benzeri işlerin sözleşmelerinde, iş sonunda ortaya çıkacak gayri maddi hakların siparişi verene ait olacağı açık bir şekilde düzenlenmiş ise, bu işler için kazanç istisnasından yararlanabilmesi için gayri maddi hakkın, işi yapan tarafından patent veya fonksiyonel olarak patente eşdeğer belgelere bağlatılması gerekmeyecektir.”

2021’E KADAR SÜRE

İrfan Sarıkaya, kararın, 19 Ekim 2017 tarihinden sonra bölgede başlatılacak projelerden elde edilen kazançlar ile bu tarihten önce başlatılmış projelerden 30 Haziran 2021 tarihinden sonra elde edilen kazançlara uygulanmak üzere yayımı tarihinde yürürlüğe girdiğini söyledi. Buna göre; 19 Ekim 2017 tarihinden sonra başlayacak projelerden elde edilecek gayri maddi hakların satış, devir veya kiralama kazançları yönünden 19 Ekim 2017 tarihinden itibaren kazanç istisnasının geçerli olacağını dile getiren Sarıkaya, “19 Ekim 2017 tarihinden önce başlamış projelerden 30 Haziran 2021 tarihine kadar elde edilen gayri maddi hak satış, devir veya kiralama kazançları istisnası yönünden, bu kararda belirtilen hükümler geçerli olmayacak. Böylelikle 19 Ekim 2017 tarihinden önce başlamış projeler yönünden yaklaşık 2,5 yıllık bir geçiş süresi öngörülmüştür” dedi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.