SİBER GÜVENLİK VE SAVUNMADA İDDİALI

Sakarya Teknokent Genel Müdürü Prof. Dr. Şakir Görmüş, önümüzdeki dönemde gerçekleştirecekleri projelerle nitelikli işgücü, yerlileştirme, uzay-havacılık gibi alanlara katkı sağlayacaklarını kaydetti.

SİBER GÜVENLİK VE SAVUNMADA İDDİALI

Sakarya Teknokent Genel Müdürü Prof. Dr. Şakir Görmüş, önümüzdeki dönemde gerçekleştirecekleri projelerle nitelikli işgücü, yerlileştirme, uzay-havacılık gibi alanlara katkı sağlayacaklarını kaydetti.

05 Nisan 2021 Pazartesi 16:31
SİBER GÜVENLİK VE SAVUNMADA İDDİALI

Haber: HELİN AYGÜN

Doğu Marmara Bölgesi’nin önemli inovasyon üssü Sakarya Teknokent, üniversite-sanayi iş birliğini üst boyuta taşıyarak sektörün ihtiyaçlarına derman oluyor. Sakarya ve bölgedeki firmaların ihtiyaç duyduğu alanları tespit ederek buna yönelik projeler üreten Teknokent, hem siber güvenlik hem de savunma sanayinde isminden söz ettirmeye başladı. Çıktı ve sonuç odaklı bir yönetim modeli geliştiren Sakarya Teknokent, önümüzdeki dönemde dört büyük projeyi hayata geçirecek. Sanayi TV’ye konuşan Sakarya Teknokent Genel Müdürü Prof. Dr. Şakir Görmüş, bu projeler sonucunda ekosisteme nitelikli iş gücü kazandıracaklarını, yerlileştirme-millileştirme faaliyetlerinin hız kazanacağını, uzay ve havacılık alanında ilerleme kaydedileceğini ve üniversite son sınıf öğrencilerinin AR-GE projelerinde aktif rol alacağını söyledi.

FİRMALAR EŞLEŞTİRİLİYOR

Sakarya’nın savunma sanayinde öncelikli şehirlerden biri olduğunu dile getiren Görmüş, “Otokar’ın ve tank palet fabrikasının burada olması, Altay tanklarının burada üretilmesi Sakarya’da savunma sanayinin öne çıkmasına neden oldu. Son iki yıldır Sakarya Teknokent firmalarının bu alana ilgilerinin arttığını görüyoruz. Bu firmalar Otokara, hafif zırhlı araçlara, Altay tanklarına çeşitli parçalar üretiyorlar, elektronik sistemlerini, zırhların dayanıklılığıyla ilgili çalışmalar yapıyorlar” dedi. Genel Müdür Görmüş, Sakarya Teknokent olarak savunma sanayinin ihtiyaçlarını belirleyerek, AR-GE firmalarını savunma sanayi firmalarıyla eşleştirip projeler ürettiklerini söyledi. Öte yandan Sakarya Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Fakültesinde bir Siber Güvenlik Laboratuvarları olduğuna dikkat çeken Görmüş, “Sakarya Üniversitesi’nde Sakarya Teknokent ile birlikte her yaz Siber Güvenlik Kampı düzenliyoruz. Siber güvenlik alanındaki lider firmalar da kampa destek veriyor. Üniversitemiz ve Teknokentimizde böyle bir altyapı olduğu için siber güvenlikte de öncü durumdayız” şeklinde konuştu.

ORTAK BİLİŞİM KÜMESİ

Bilişim kümelenmesi kurulabilmesi için yürütülen faaliyetler hakkında bilgi veren Görmüş, “Sakarya Teknokent olarak Doğu Marmara bölgesindeki diğer Teknokentlerle istişare halindeyiz. Ortak bir kümelenme projesine girme hedefimiz ve ön çalışmalarımız var. Kümelenme bilişim sektörü için önemli. Kümedeki firmalar ürünlerini yurt dışına daha iyi pazarlayabilirler. Ortak bir pazarlama stratejisi yürüterek maliyetlerini düşürebilirler. Ama kümelenmeyi kurabilmek için, kümelenmede yer almak isteyen en az 15 firmayı bir araya getirmemiz, firmaların kümelenmeyle ilgili ortak irade ortaya koyması gerekiyor” dedi.

700 KÜSİ PROJESİ

Sakarya Teknokent Genel Müdürü Prof. Dr. Şakir Görmüş, kamu-üniversite-sanayi iş birliği (KÜSİ) faaliyetleri konusunda eskiden beri süregelen bir başarıları olduğunu kaydetti. Teknokent olarak faaliyet odaklı değil çıktı ve değer odaklı olmayı hedeflediklerini anlatan Görmüş, KÜSİ kapsamında 700’ün üzerinde proje yürüttüklerini belirterek, “Teknokent olarak çıktı odaklı olmaya karar verdik. Yalnızca dışarıdaki firmalara değil, Teknokent içindeki firmalara da proje yazma kültürü aşılamayı hedefliyoruz. Sakarya Teknokentte 104 firmamız var, bunların 26’sı KOSGEB projesi, 14’ü de TÜBİTAK projesi yürütüyor. Bu, iki yıl önce aldığımız bir kararın sonucu. Aynısını Teknokent dışındaki OSB firmalarına da yaptık. Geçen sene iki tane teknoyatırım projesi çıkardık” diye konuştu.

YAP-KULLAN-DEVRET

Doluluk oranlarının yüzde 100’e ulaşması nedeniyle büyüme potansiyeli olan ya da büyük firmaları kabul edemediklerine dikkat çeken Genel Müdür Görmüş, bunun için iki aşamalı bir plan uyguladıklarını ifade etti. Görmüş, “Büyük firmalara ‘Yap-Kullan-Devret Modeli’ uyguluyoruz. Yani firmalara Teknokent içinde yer tahsisi yapıyoruz, burada kendi binalarını yapıp 15 yıl kullanarak bize devredebiliyorlar. Bir firmamız bu yöntemle binasını yaptı, faaliyete başladı. Gelen büyük firmalarımıza bunu tavsiye ediyoruz. Öte yandan firmalar şehir dışında bulacağımız binalarda değil de ana kampüs içinde faaliyet göstermek istiyor. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı da belli oranda katkıda bulunursa, yeni bir bina yapma yoluna gideceğiz. Ama önceliğimiz Yap-Kullan-Devret Modeli. Firmalara, belli bir kira ödemeleri durumunda binanın yüzde 50’sini bizim karşılayabileceğimiz önerisini de götürüyoruz” dedi.

1,5 MİLYONLUK PROJE

Genel Müdür Görmüş, yürütmekte oldukları projeler hakkında da bilgi verdi. Bunlardan birincisinin “Nitelikli İş Gücü ve Girişimci Geliştirme Merkezi Projesi” olduğunu belirten Görmüş, “bu, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen yaklaşık 1,5 milyon liralık bir proje. Tüm projelerimizde sektörün ihtiyacını tespit ederek, o soruna çözüm üretmeye çalışıyoruz. Firmalar işe alacakları elemanların ne kadar yetenekli olduğunu anlamak istiyor. Bu nedenle Nitelikli İş Gücü ve Girişimci Geliştirme Merkezinde firmalarla stajyerleri, tahsis ettiğimiz ofislerde buluşturacağız. O firma stajyerleri proje bazlı olarak üç ay çalıştıracak. Başarılı gördüklerini kendi bünyesine katacak. Bu projede inşaat aşaması bitiyor, makine, tesisat alımları sürüyor. Yaz aylarında bu projenin hayata geçmesini planlıyoruz” diye konuştu.

YERLİ VE MİLLİ HEDEF

İkinci projelerinin, Doğu Marmara Kalkınma Ajansıyla birlikte yürüttükleri yerlileştirme ve millileştirme projesi olduğunu kaydeden Görmüş, Türkiye’de üretilmeyen bir ürünün yurt içinde üretilmesini hedeflediklerini dile getirdi.  Görmüş, “İthal edilen yüksek teknolojili ürünleri üretme kapasitesinde olan firmalarımız var. Pilot olarak tespit ettiğimiz 15 firmaya mentorluk eğitimi veriyoruz, ürünleri tespit ediyoruz. Bu firmalar KOSGEB ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına proje yazacaklar. En az üç firmamızın yerlileştirme ve millileştirme konusunda projelerinin kabul edilmesini amaçlıyoruz” bilgisini verdi.

PROTOTİP MERKEZİ KURULACAK

Prof. Dr. Görmüş, uzay ve havacılık alanına ilgi duyan Sakarya Üniversitesi ve Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesindeki öğrenciler ile lise öğrencilerinin potansiyellerini geliştirmek için onlara eğitim vereceklerini anlattı. Gençlik ve Spor Bakanlığına verdikleri projenin kabul edildiğini belirten Görmüş, 150 metrekarelik bir alanı bu projeye tahsis edeceklerini ve “Uzay ve Havacılık Prototip ve Uygulama Merkezi” kuracaklarını söyledi. Bu merkezde yaklaşık 30 öğrenciye mentorlar eşliğinde eğitimler vereceklerini ifade eden Görmüş, “Çıktı hedefimiz, her yıl burada eğitim alan 10 öğrencimizin sektörde çalışması. 2022’nin Şubat-Mart aylarında ilk prototip İHA’mızı hazırlamayı düşünüyoruz” dedi. Bir başka projelerinin ise Teknokent firmalarının segmentlere ayırdığı projeleri, son sınıf öğrencilerinin bitirme ödevi olarak çalışması olduğunu aktaran Görmüş, “Önümüzdeki dönemlerde bunu uygulamaya başlayacağız. Öğrenciler de bu projelerde çalışmak isterlerse bu ödevler aynı zamanda TÜBİTAK’a proje olarak sunulacak. TÜBİTAK 2209-B Projesi’ne sunulan bu projeler kabul edilirse, öğrenciler 4 bin 400 lira destek alacak” şeklinde konuştu.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.