banner250

SAVUNMA SANAYİNDE PROJELER GÖRÜCÜYE ÇIKACAK

Teknokent Savunma Sanayii Kümelenmesi 7. Proje Pazarı ve İş Birliği Zirvesi'nin basın lansmanı ODTÜ TEKNOKENT bünyesinde gerçekleştirildi. TSSK Yönetim Kurulu, bu yıl sektörel iş birliği ve nitelikli iş gücüne odaklanacaklarını, tüm ölçeklerden savunma firmalarına şans tanınacağını ifade etti.

SAVUNMA SANAYİNDE PROJELER GÖRÜCÜYE ÇIKACAK

Teknokent Savunma Sanayii Kümelenmesi 7. Proje Pazarı ve İş Birliği Zirvesi'nin basın lansmanı ODTÜ TEKNOKENT bünyesinde gerçekleştirildi. TSSK Yönetim Kurulu, bu yıl sektörel iş birliği ve nitelikli iş gücüne odaklanacaklarını, tüm ölçeklerden savunma firmalarına şans tanınacağını ifade etti.

24 Ocak 2020 Cuma 09:31
SAVUNMA SANAYİNDE PROJELER GÖRÜCÜYE ÇIKACAK

Haber:  Ümit Uçar / Tuğçe Erol

Anayurt güvenliği, siber güvenlik, savunma ve havacılık alanlarında özel sektör, kamu ve üniversite paydaşlarıyla ortak bir çalışma platformu oluşturmayı amaçlayan ve küme üyelerinin iş birliği (network) ağına katkı sunmayı hedefleyen Teknokent Savunma Sanayii Kümelenmesi (TSSK), 7. Proje Pazarı ve İş Birliği Zirvesi öncesindeki basın toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıya savunma sanayii sektörüne hâkim olan gazeteciler katılım sağladı. Geçtiğimiz yıldan itibaren temalara ayrılan etkinlikle ilgili basına bilgi veren TSSK heyeti, etkinliğin 5 Şubat 2020’de ziyaretçilerine kapılarını açacağını ve bu sene daha fazla katılımcı beklediklerini açıkladı. Toplantıya TSSK Başkanı ve aynı zamanda NANOBİZ Genel Müdürü Zeynep Öktem, Başkan Yardımcısı olan SDT Uzay Genel Müdürü Fatih Ünal, Yönetim Kurulu Üyesi ve Ortana Elektronik İş Geliştirme Müdürü Ali İhsan Arslan ve METEKSAN Savunma Sanayii A.Ş. Uluslararası Satış, Pazarlama ve Kurumsal İtibar Direktörü Burak Akbaş ile Küme Koordinatörü Koray Çakır katıldı. TSSK Başkanı Zeynep Öktem, geçtiğimiz yıl 45 firma ve 900’ü aşkın ziyaretçinin katılımıyla gerçekleşen etkinlikte ihracat ve yerlileştirme temasını tercih ettiklerini belirterek, bu yıl iş birliğine odaklanacaklarının ve firmaların networkünü genişletme çalışması yapacaklarının bilgisini verdi.

ÜYE ZİNCİRİ KALABALIKLAŞIYOR

Sanayi Gazetesinin medya sponsoru olduğu 7. Proje Pazarı ve İş Birliği Zirvesi hakkında bilgi veren Zeynep Öktem, panelistleri de bu tema çerçevesinde belirlediklerini belirtti. TSSK’nın hedeflerinden bahseden Öktem, üyeleri kurumlara anlatabilmek ve iş birliklerince yardımcı olabilmek için emek sarf ettiklerini söyledi. B2B toplantılara devam edeceklerini ve Savunma Sanayii Başkanlığıyla koordineli halde iş birliği kuracaklarını söyleyen Öktem, bu yıl 46 katılımcı ve 8 sponsorla zirveyi düzenlediklerinin bilgisini vererek, “Üye sayımız yüzde 10 oranında arttı. Üyeler, TSSK’nın fayda sağlayacağından emin oldu ve etkinliklerimiz de üye kazanmamıza yardımcı oldu” açıklamalarıyla konuşmasını sonlandırdı.

KISITLI ÜRÜNLERİ ÜRETMEK ŞART

Fatih Ünal da, TSSK’yı temsilen SSB’nin toplantılarına iştirak ettiğini söyledi. Farklı ölçekteki firmaların yeteneklerinin haritasını çıkarma noktasında SSB ile bir protokol çerçevesinde iş birliği kurduklarını söyleyen Ünal, çağın üretim hassasiyetleri üzerinde de durdu. Etkinliğe ilişkin değerlendirmede bulunan Ünal, “Etkinliğimizin önemi, politik ilişkilerin gergin ve hassas olmasından dolayı dönemsel olarak artıyor. Kısıtlara tabi olan ürünleri yerli olarak üretip geliştirebilmek oldukça önemli bir hale geldi” dedi. Ünal son olarak, ASELSAN CEO’su ve Genel Müdürü Haluk Görgün’ün kurum adına 7. Proje Pazarı ve İş Birliği Zirvesi’ne katılacağının bilgisini verdi.

Burak Akbaş da Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi’nin ilk kez bir programa katılacağını, bunun da TSSK’nın düzenleyeceği etkinlik olacağını vurguladı. Firmaların küçük alanlar alacağı ve ağırlıklı olarak küçük firmaların etkinliğe katılacağını söyleyen Burak Akbaş, üst düzey ziyaretçilerin ufak firmaları da böylece fark edebileceğini ifade etti. Sanayi Gazetesinin oluşturulacak iş birliğinin ölçeğini sorduğu sorusuna büyük ve küçük firmaları eşleştireceklerini söyleyerek yanıt veren yönetim, etkinliğin ağırlıklı olarak yurt içi firmalarına dönük olacağını ve büyük firmaların küçükleri tanıyacağı bir platform oluşacağını ifade etti. TSSK’nın misyon ve vizyonundan bahseden Koray Çakır da, yurt içi ve yurt dışında tanınırlık, diğer kurum ve kuruluşlarla iş birliği kurma, üye firmaların ihracattan yüksek oranda pay almasını sağlama gibi önemli hedefler ekseninde çalışmalar yaptıklarını söyledi. Son dönemde üyelere birebir ziyaret gerçekleştirdiklerini ve kümelenme adına ziyaretler yapıldığını söyleyen Çakır, yerli ve yabancı heyetlerin de küme üyelerini ziyaret ettiğini ifade etti. 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.