"SANAYİDE V TARZI ÇIKIŞ BAŞLADI"

Pandemi sürecinde sanayide ve ekonomide V tarzı çıkışın başladığını kaydeden Bursa Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz, bunda devletin yol gösterici rolünün büyük önem taşıdığını söyledi.

"SANAYİDE V TARZI ÇIKIŞ BAŞLADI"

Pandemi sürecinde sanayide ve ekonomide V tarzı çıkışın başladığını kaydeden Bursa Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz, bunda devletin yol gösterici rolünün büyük önem taşıdığını söyledi.

09 Ekim 2020 Cuma 09:53
"SANAYİDE V TARZI ÇIKIŞ BAŞLADI"

Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ) Rektörlüğü tarafından hayata geçirilen Üniversite-Sanayi İşbirliği Geliştirme Merkezi (ÜSİGEM) ve Kamu-Üniversite-Sanayi İşbirliği Platformu’nun (KÜSİ) Çalışma Konseyi Yönetim Kurulu tarafından planlanan çalıştay, Bursalı akademisyenleri ve sanayicileri bir araya getirdi.

Bursa Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz, pandemi sürecinde sanayide ve ekonomide  V tarzı çıkışın başladığını ve devam ettiğini belirterek “Eskiden sanayici devletin önünde giderdi. Şimdi devlet yol gösteriyor, hedef belirliyor.  Yol gösterici, motive edici adımlar da atıyor. Problemi anında kavrayabiliyor. Bu da geleceğe daha ümitli bakmamıza vesile oluyor” dedi.

KURUMSALLAŞMA ÖNEMLİ

Bursa Uludağ Üniversitesi'nden 19 proje ve 77 doktora araştırmacısının TÜBİTAK tarafından destek almaya hak kazandığını hatırlatan Rektör Kılavuz,  “Bursa Uludağ Üniversitesi, Türkiye'de faaliyet gösteren tüm devlet ve vakıf üniversiteleri arasında en çok Doktora Araştırmacı desteği alan üniversite oldu” açıklamasını yaptı. Bursa Uludağ Üniversitesi 77 ile Bursa Teknik Üniversitesi’nin71 doktora kontenjanı ile 47 üniversiteye tahsis edilen 645 doktora kontenjanından 148'ini alarak) toplam sayının yüzde 23'ünü Bursa'ya getirmeyi başardıklarını anlatan Kılavuz, “Bizden sonra da bu kurulan yapının devam etmesi çok önemli” diye konuştu.

STANDFORD BURSA İLE ÇALIŞIYOR

Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi İş İnsanları Derneği (DOSABSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Nilüfer Çevikel, 2244 Doktora Sanayi Programı’nın bu dönemde pik yaptığını ifade ederek “Son derece iyi, ama olumlu yönleri yanında, hala yeterli olmadığına dair şikayetler de alıyoruz. Fakat bence bir yerden başlamış olduk ve olumlu yaklaşan firmalarımız da var” dedi. Dünyanın en güçlü üniversitelerden Standford’un, Bursalı iş insanları ile çalıştığına dikkat eken Çevikel, “Bursa Uludağ Üniversitesi de bu konuda gayet iyi ilerliyor. Sadece ulaşmakta iletişim sorunu oluyor. Bununla ilgili bizi arıyorlar. Biz yönlendirme konusunda sizden destek isteyebiliriz. Bugün birçok firma nasıl ilerleyeceğini, kimlerle çalışacağını bilmediği için vazgeçebiliyor” dedi.

“AR-GE  AYRI BİR KÜLTÜR”

Bursa Organize Sanayi Bölgesi Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (BOSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Rasim Çağan da, Bursalı sanayicilerini hayallerini gerçekleştirmek ve araştırma yapmak için akademisyenlerden yardım istediğini vurguladı. Devletin Ar-Ge’ye verdiği desteklerden çoğu zaman haberi olmadığını anlatan Çağan, “Sanayici üretimi biliyor, pazarı biliyor, ama Ar-Ge yapma kültürünü bilmiyor. Bu ayrı bir kültür. Bu da üniversitelerde var. Bizim beklentimiz neyi nerde yapacağımızı ve nasıl araştıracağımızı üniversitelerdeki hocalarımızdan öğrenmek” açıklamasını yaptı.  

Bursa Uludağ Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi Genel Müdür Yardımcısı Nihal Sağlam da, melek yatırımcı ağı kurmak istediklerini beriterek yatırımcı ile girişimciyi burada bir araya getirmeyi planladıklarını söyledi. İstanbul ve Ankara’da bu konu ile ilgili ortakları olduğunu hatırlatan DOSABSİAD Başkanı Nilüfer Çevikel, kendisinin bu ağa dahil olmak istediğini dile getirdi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.