PRODA, SAVUNMANIN DEVLERİYLE ÇALIŞIYOR

Savunma ve medikal alanlarında endüstriyel tasarım hizmeti sunan Proda Tasarım, müşterilerinin katma değerli üretim yapmasını sağladı. Kemoterapi ilacı hazırlama cihazı tasarlayan Proda Tasarımı bu konuda öne çıkaran özelliği cihazı çok hızlı ve uygun maliyet ile pazara sunması…

PRODA, SAVUNMANIN DEVLERİYLE ÇALIŞIYOR

Savunma ve medikal alanlarında endüstriyel tasarım hizmeti sunan Proda Tasarım, müşterilerinin katma değerli üretim yapmasını sağladı. Kemoterapi ilacı hazırlama cihazı tasarlayan Proda Tasarımı bu konuda öne çıkaran özelliği cihazı çok hızlı ve uygun maliyet ile pazara sunması…

01 Şubat 2021 Pazartesi 09:06
PRODA, SAVUNMANIN DEVLERİYLE ÇALIŞIYOR

 

Haber: Nuran AYAR

2013 yılında kurulan ve Teknopark Ankara’da faaliyetlerine devam eden Proda Endüstriyel Tasarım, savunma sanayi ve tıbbi cihaz sektörüne yönelik endüstriyel tasarım, kullanıcı araştırması, kullanıcı deneyimi araştırması ve endüstriyel tasarım hizmetleri sunuyor. ASELSAN gibi sektörün büyük kuruluşlarına altyüklenici olarak hizmet vererek faaliyetlerine başlayan Proda Tasarım, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) nezdinde ana yüklenici olarak faaliyetlerine devam ediyor. Tıbbi cihaz sektörüne yönelik kemoterapi ilaçların hazırlanması ile ilgili tasarladığı cihazda Proda Tasarımı öne çıkaran özelliği ise cihazı çok hızlı ve uygun maliyet ile pazara sunması… Şirketin tasarladığı cihaz, hem sağlık kurumlarının bu konudaki dışa bağımlığını ortadan kaldırıyor hem de kanser ilaçlarında israfın önüne geçiyor. Proda Endüstriyel Tasarım Kurucusu Aydın Öztoprak, bu cihazdan sonra SGK’nın kemoterapi ilacı satın alma şeklinin değiştiğini söyledi. Aydın Öztoprak, kanser hastalarının kullandığı ilaçların hastanın ihtiyacından fazla miktarda flakonlarda satıldığını ve tek kullanımlık olduğunu, bu durumun ilaçların ziyan olmasına sebep olduğunu belirterek, bu konuya çözüm olacak bir cihaz tasarladıklarını açıkladı.

 

MİLYON EURO’LUK CİHAZ ARTIK YERLİ

Bu ilaçların zehirli ve güçlü ilaçlar olduğu için, hastalarda çok az miktarlarda kullanıldığına dikkat çeken Öztoprak, “Bu ilaçları kullanıma hazırlamak için kullanılan robotlar yurt dışından temin ediliyor ve milyon Euro’lara satılıyordu.  Bizim tasarladığımız ürün ile hem ilacın birçok hasta tarafından verimli kullanılması hem de bu robotik üniteyi masaüstü ünite haline getirerek tasarlamamız sayesinde de çok daha hızlı çalışan ve uygun maliyetli bir üretim sağladık” dedi.  Geliştirdikleri bu inovasyon ile Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)’nun  bu ilaçlardan doğan maliyetini yaklaşık beş birine kadar düşürdüğünü anlatan Öztoprak, “Ayrıca kurumun cihazdan dolayı yüklendiği maliyet de büyük oranda düştü.  SGK’nın kemoterapi ilacı satın alma şekli bu cihaz sayesinde değişti” diye konuştu.

 

ASELSAN İLE CENKER İŞ BİRLİĞİ

Öztoprak, diğer bir projelerinin de savunma sanayiine yönelik ASELSAN ile yaptıkları CENKER projesi olduğunu açıkladı. Günümüzde askerlerin teknolojik cihazlarla desteklenmesi gerektiğini, onların etraflarını, çevresel faktörleri daha iyi algılamaları, dost ve düşman askerinin hareketlerinden haberdar olabilmeleri için teknolojik aletlere donatılması gerektiğini söyleyen Öztoprak, “CENKER projesinde üniformadaki teknolojik cihazların kullanımı ve üniforma entegrasyonu konusunda çalışmalar yaptık. Bunlar yaklaşık dört sene önce Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı'nda (IDEF) sergilendi” açıklamasında bulundu. SSB koordinasyonunda yürüttükleri, savunma sanayiine yönelik yeni projeleri olduğunu da kaydeden Öztoprak, “ Tabii endüstriyel tasarımın şöyle bir etkisi var ki bugün çalıştığımız projeler bundan iki üç yıl sonra pazarda oluyor. O yüzden çok güncel projelerimizden bahsedemiyorum.  Bunları birkaç yıl içinde web sayfamızdan ya da diğer kanallardan takip edebilirsiniz” şeklinde konuştu.

 

AKADEMİSYEN KİMLİĞİ VAR

Aynı zamanda TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Bölüm Başkanı olan Dr. Aydın Öztoprak, projelerde endüstriyel tasarım yoluyla ürünlerin görsel kalitesinin artırılmasının yanında, kullanım kolaylığı ve kullanıcı memnuniyetinin arttırılmasını da sağladıklarını söyledi. Tasarladıkları ürünlerin sanayicilerin üretim süreçlerine uygun olması ve bu süreçleri yerli imkanlarla, lokal malzemelerle üretilmesi için destek verdiklerini anlatan Öztoprak, “Bu sayede hem kullanıcı hem de sanayiciyi düşünerek tasarımlar yapıyoruz” dedi. Endüstriyel tasarımın eski bir meslek olduğunu belirten Öztoprak, bu mesleğin 1930’lu yıllarda Amerika’da büyük buhrandan sonra, Amerika’daki sanayinin gelişmesi ve kurtulması için ortaya çıktığını belirtti. Türkiye’de ise adının 1978 yılında üniversitelerde ilk endüstriyel tasarım bölünün açılmasıyla duyulduğunu söyleyen Öztoprak, “Avrupa Birliği (AB) uyum yasaları, kopya ürünlerin yasaklanması, özgün ürünlerin üretiminin desteklenmesi gibi yasalardan dolayı 2000’lerden itibaren ülkemizde daha çok yaygınlaşmış ve bugün üniversitelerde yaklaşık 33 tane endüstriyel tasarım bölümü açılmıştır. Öğrenim gören öğrencilerin sektöre kazandırılması ve sanayicimize yardımlarıyla endüstriyel tasarımlar gittikçe daha bilinir bir hale geliyor” diye konuştu.

 

ENDÜSTRİYEL TASARIM NEDİR?

Aydın Öztoprak,  endüstriyel tasarımı “Fabrikalarda yüksek adetlerde üretilecek ürünlerin veya çok sayıda kullanıcı tarafından kullanacak hizmetlerin kullanıcı odaklı olarak tasarlanması faaliyetleri” olarak tanımladı. Tasarımın üç ana bileşeni olduğunu belirten Öztoprak, şunları söyledi:

“Birincisi kullanıcı, ikincisi üretici, üçüncüsü de yaratıcılık yani yenilikçi, yaratıcı ürün tasarımıdır. Ürün ve hizmetleri insanların ihtiyaçlarına, beklentilerine uygun olarak tasarlamamız gerekiyor. Aynı zamanda sanayicinin de bunu kolaylıkla üretebileceği, kolaylıkla malzemesini tedarik edebileceği şekilde tasarlamanız gerekir. O yüzden psikoloji, mühendislik ve sanat arasında harmanlanmış aslında çok zor bir disiplin. Çünkü üç alanı da tatmin etmeniz, kullanıcının ihtiyaçlarını bilmeniz, sanayideki üretim yöntemlerini, malzemeleri bilmeniz aynı zamanda da bir sanatçı gibi yaratıcı ve özgün ürünler tasarlıyor olmanız lazım. Endüstriyel tasarımın dört yıllık eğitimi aslında çok zorlu bir süreç ve saydığım üç ana alandan derslerden başarılı olmak gerekir.”

 

“REKABET İÇİN İYİ TASARIM ŞART”

Dünya pazarlarının artık çok rekabetçi olduğuna dikkat çeken Öztoprak, bir ürünün ihracatta başarılı olmasının endüstriyel tasarım faaliyetleri olmadan mümkün olmadığını vurguladı. Kullanıcı odaklı, optimize edilmiş maliyetlerde üretilebilen, yaratıcı tasarımlar yapıldığında, yani sadece tasarım değil iyi tasarım yapıldığında uluslararası pazarda başarılı ürünler elde edildiğini dile getiren Öztoprak, “Uluslar arası pazarda başarılı olmak isteyen firmalar tasarıma önemli yatırımlar yapıyor. Çok uluslu yönetim danışmanlık firmaları, son yıllarda endüstriyel tasarım firmalarını satın alarak kendi bünyelerine kattılar ve yönetim danışmanlığı yanında tasarım danışmanlığı hizmeti de sunuyorlar” dedi.

 

AMERİKA’DA TASARLANMIŞ ÇİN’DE ÜRETİLMİŞ

AB, Güney Kore, İskandinav ülkeleri ve Amerika’nın tasarıma yatırım yapıp iyi tasarım ürünleriyle kârlılıklarını arttırdığını vurgulayan Öztoprak; Çin’in, tasarımlarını Amerika ve Avrupa'dan aldığı ürünleri, fason olarak üreterek sanayisini ilerlettiğini söyledi.  “Amerika’da tasarlanır, Çin’de üretilir” olgusunun son yıllarda değiştiğini ifade eden Öztoprak, son yıllarda Çin’in 3 bin 500 tane endüstriyel tasarım okulu açarak yetiştirdiği tasarımcılarla özgün ürünler tasarlayıp üretmeye başladığına dikkat çekti. Bu durumun, Çin’in tasarımdan kaynaklanan katma değeri geri almak istediği anlamına geldiğini belirten Öztoprak “Bizim de bu uluslararası trendi izleyerek güçlü sanayimizi desteklemek için tasarıma önem vermemiz gerekiyor” dedi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.