OSB’LERLE DİRSEK TEMASI ARTACAK

Kazakistan İrtibat Ofisi vasıtasıyla girişimcilik ekosisteminde sınırları aşmayı hedeflediklerini ifade eden Niğde Teknopark Genel Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Rifat Battaloğlu, hem TGB hem de OSB’lerdeki AR-GE firmaları için ortaklaşa kullanıma açık bir prototipleme merkezi kurulmasına ihtiyaç duyulduğunu dile getirdi.

OSB’LERLE DİRSEK TEMASI ARTACAK

Kazakistan İrtibat Ofisi vasıtasıyla girişimcilik ekosisteminde sınırları aşmayı hedeflediklerini ifade eden Niğde Teknopark Genel Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Rifat Battaloğlu, hem TGB hem de OSB’lerdeki AR-GE firmaları için ortaklaşa kullanıma açık bir prototipleme merkezi kurulmasına ihtiyaç duyulduğunu dile getirdi.

04 Şubat 2021 Perşembe 09:12
OSB’LERLE DİRSEK TEMASI ARTACAK

 

Haber: Ümit UÇAR

2013 yılında inovasyon zincirine katılan genç inovasyon üssü Niğde Teknoparkın Genel Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Rifat Battaloğlu, Sanayi TV’ye konuştu. Söze TGB’ler ve OSB’ler başta olmak üzere tüm endüstri ekosistemine destek sunan Sanayi gazetesine teşekkür ederek başlayan Battaloğlu, ilk firma kabulünü 2016’da yapan genç bir TGB olarak Niğde’de AR-GE kültürünün oluşturulması ve TGB’nin tanıtılması aşamaları ile ilgilendik ve ilk yıl 5 firmamızın kurulumu gerçekleşti. Şu an 35 firmamız var, yüzde 78 ila yüzde 80’imiz dolu. Bu orana ulaşmamızda civar illerimizin ve diğer TGB’lerimizin de emeği var. Onlardan aldığımız desteklerle bizler bu günlere gelebildik” diye konuştu. 18 bin 500 metrekarelik alanda kurulduklarını söyleyen Rifat Battaloğlu, “Şu an 4 bin 600 metrekare kapalı alana sahibiz. Yüzde 80’i kiralanabilen alanımız mevcut. 8 kuluçkamız var ama şu aralar sayı daha da arttı.  Ön kuluçka merkezimiz, pandemi dönemine kadar oldukça faaldi. Genelde öğrencilerimiz kullanıyor ve ön kuluçka merkezimizden güzel işler çıkıyor. AR-GE ofislerinde çalışmalarımız sürüyor” açıklamalarını yaptı. Kazakistan’a açılan irtibat ofisinin ilişkileri sıcaklaştırdığı vurgusunda bulunan Genel Müdür, ilerleyen dönemde hem TGB hem de OSB’lerdeki AR-GE firmalarının faydalanması için bir prototip merkezinin kurulmasını hedeflediklerini ifade etti. Battaloğlu, Niğde Teknoparkın pandemi sürecinde nasıl aksiyon aldığını da detaylıca anlattı. İşte satır başları...

 

BAŞARILI FİRMALAR KÜMESİ

Bugüne kadar 52 proje yürüttüklerini söyleyen Battaloğlu, “4 firmamız ise ihracata başladı, ciddi ihracat rakamları bizlere yansıyor. Biz de hem bölgemiz, hem de ülkemiz adına gurur duyuyoruz. Genellikle firmalarımız diğer TGB’ler gibi yazılım ağırlıklı. Yüzde 40 oranında yazılım firmamız mevcut. Makine sektörü de yüzde 25 civarında. 1-2 enerji firmamız ve tekstil firmamız var. Tarım firmamız da 2 tane. Maden ve kimya firmaları da bünyemizde. Birçok sektörü ağırlıyoruz. 2D mobil oyunlarda da çalışmalar yapıyoruz. Akademisyenlerimiz mesai yapıyor. İnsansız deniz altı araçları yapan bir ön kuluçka firmamız da var. Projesi bitmek üzere. Silahlı kara aracı yapan bir firmamız daha bünyemizde bulunuyor” ifadeleriyle bölge firmalarını tanıttı.

 

“BİR KORİDOR AÇABİLİRİZ”

Birçok sektörü kucaklayan TGB’nin Kazakistan’da irtibat ofisi açtığını ifade eden Battaloğlu, “Teknokent Yönetim Kurulu Başkanımız ve Üniversitemizin Rektörü olan Prof. Dr. Muhsin Kar bununla ilgili önemli bir açıklama yapmıştı. Üniversitemizin uzun yıllardır Kazakistan’daki üniversiteyle bir iş birliği söz konusu. Öğrenci değişimi, akademisyen değişimleri ve ortak projeler yaptık. Önümüzdeki yıllarda da birlikte iş yapma hedefimiz var. Sıcak ilişkilerimizi TGB alanında da yürütmek istedik. İlişkilerimizin gelişmişliği ve birbirimizi çok iyi tanımamız bu iş birliğinde en büyük etken. Ayrıca milli bir üniversite olduğu için bizim Kazakistan’da tanınmamız daha kolay oluyor” dedi. İş birliği öncesinde bölgedeki ekosistemi detaylıca incelediklerini vurgulayan Battaloğlu, “Neler yapılabileceğini, Kazakistan’daki girişimcilerin durumunu gördük. Hangi konularda bizlerle iş birliği yapabileceklerine dair bir envanter çıkardık. İrtibat ofisini bu sorulara aldığımız cevaplar sonrasında kurduk. Ekosistemdeki girişimcilere nasıl destek olabiliriz bunu hedefliyoruz. Mentorluk yapabilir miyiz, bu potansiyeli görmek istiyoruz. Biz derken de tüm TGB’leri kastederek bir koridor açmış olmak istiyoruz” ifadelerine yer verdi. Kazakistan’daki girişimci adaylarının yapmak istedikleri ile TGB’nin isteklerinin örtüştüğünü ifade eden Battaloğlu, bunun mentorluklarla ve ortak projelerle gerçekleşeceğini dile getirdi. Battaloğlu, 35 Niğde TGB firmasının Kazakistan’da uluslararasılaşma anlamında güçlü fırsatlar yakalayabileceğini ifade etti.

 

 

OSB’LERLE KOL KOLA

Üniversite-sanayi iş birliğinde Niğde’nin bir şans olduğunu söyleyen Battaloğlu, “Niğde, kamu, üniversite ve sanayi iş birliğinde doğru bir modele sahip. TGB merkezliyiz ama bütün kurumların katkısı çok olumlu. KÜSİ çalışma grupları çok aktif ve çok uyumlu çalışıyorlar. Yakın zamanda Vali Bey’in başkanlığında bir toplantı yaptık. Bu günümüz için güzel konuşabiliyor ve nerede olduğumuzu görebiliyoruz. 1 yıllık hedeflerimizi doğru bir şekilde belirledik. İl genelinde katkı sağlayan tüm kurumlarımıza teşekkür ediyoruz” açıklamalarında bulundu. Üniversitenin TTO’sunun aktif çalıştığını söyleyen Battaloğlu, “Bu yapımız, Niğde Teknopark ile Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi arasında bir arayüzdür. Bunun katkısı çok büyük. Niğde’de 2 OSB’miz de var. Niğde 1’inci OSB’mizle karşılıklıyız konum olarak. TGB olarak da kampüs alanındayız. Kampüs ve OSB’nin yakın olması, ilişkilerin sıcak olmasını sağlıyor. Diğerleri ile de iş birlikleri kapıda. Üniversitemizin, 2 büyük firmamız ile yaptığı çerçeve iş birliği protokolleri mevcut, ki üniversitemizin akademik altyapısı çok sağlam. Böyle bir havuz da var elimizde. Biz OSB’lerimize TTO üzerinden destek vermeye çalışıyoruz” ifadelerine yer verdi.

 

KIRAN KIRANA SAVAŞTI

Pandemiye TGB’lerin çok hızlı reaksiyon gösterdiğini ve bu yapıların süreçle birlikte daha çok tanındığını söyleyen Battaloğlu, şöyle konuştu: “Etkili çözümler üretilmeye başlandı. Bir firmamız sağlık yazılımında tecrübeliydi ve çok hızlı bir şekilde termal kontrollü temassız sistemi devreye aldı. 6 ve 7’nci versiyonlarına geçti. İlk denemesi eğitim ve araştırma hastanesinde yapıldı. Sistem, özellikle toplu alanlarda kişilerin hem kaydını yapıyor ve sensörlerle ateşini ölçüyordu. Ateşi yüksek olanlar için turnike açılmıyordu, 2’nci turnikenin yanındaki alanlardan hastane içerisindeki karantina odalarına yönlendirme sağlanıyordu. Proje hızlıca kabul gördü, yurt dışına da ihracat yapılıyor. İkincisi ise, elindeki tüm imkânları seferber eden bir öğrenci firmamız, diğer firmaların da desteğiyle koruyucu siper üretti. Mesai mefhumu gözetmeden çalıştı ve bu siperlikleri sağlık çalışanlarına ve emniyet mensupları başta olmak üzere Niğde’den başlayarak dağıtmaya başladı. Sonrasında ülke geneline bedelsiz olarak gönderir hale geldik. Yine yazılımcı olan bir firmamız da teşvikleri tek çatı altında toplayan bir yazılım geliştirdi. Antiviral özelliği olan maskeler üreten diğer bir firmamız da, pandemi ile mücadeleye katkı sağlamış oldu. Veteriner firmamız ise, petler ve insanlar için antimikrobiyal maskeler ve ürünler geliştirdi. Pandemi ile mücadeleye bizler de katkılar sağladık.”

 

“KAZAKİSTAN’LA KAYNAŞIYORUZ”

Kısa vadeli hedeflerinin yüzde 80’lik doluluk oranını yüzde 100’e çıkarmak olduğunu söyleyen Battaloğlu, “Doğru doldurmak çok önemli. İl genelindeki, TGB’deki ve OSB’deki AR-GE firmalarının kullanabileceği ortak bir prototipleme merkezine ihtiyacımız var. Bu bir inovasyon merkezi olarak da düşünülebilir. Firmalarımızın yüzde 60’ı KOSGEB desteğiyle yürüyor. KOSGEB’e teşekkür ederiz. Gerçek AR-GE projelerini destekliyorlar. Bir ay önce açtığımız Kazakistan irtibat Ofisinin bize uluslararasılaşma anlamında büyük katkı sağlayacağını düşünüyoruz. Firmalarımız Kazak firmalarıyla kaynaşıyor. Online görüşmelerimiz hızlandı, talepleri değerlendiriyoruz. Yazılım ve sağlık konuları önde, 2021’de olumlu adımlar atacağız. AR-GE kültürünün yayılması ve ciddiyetinin artması için çalışıyoruz. 2’nci ve 3’üncü bina mevzusunu da zamanla gündeme alacağız.”

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.