ODTÜ VE İTÜ’NÜN PERFORMANSI GÖZ DOLDURDU

TÜBİTAK, Alan Bazında Yetkinlik Analizi 2020 raporuyla, Makine-İmalat alanında faaliyet gösteren üniversitelerin performansını ortaya koydu. ODTÜ ve İTÜ, bu alanda öne çıkan üniversiteler oldu.

ODTÜ VE İTÜ’NÜN PERFORMANSI GÖZ DOLDURDU

TÜBİTAK, Alan Bazında Yetkinlik Analizi 2020 raporuyla, Makine-İmalat alanında faaliyet gösteren üniversitelerin performansını ortaya koydu. ODTÜ ve İTÜ, bu alanda öne çıkan üniversiteler oldu.

21 Kasım 2020 Cumartesi 12:57
ODTÜ VE İTÜ’NÜN PERFORMANSI GÖZ DOLDURDU

TÜBİTAK Bilim, Teknoloji ve Yenilik Politikaları Daire Başkanlığı, Üniversitelerin Alan Bazında Yetkinlik Analizi 2020 raporunu yayımladı. Türkiye’de faaliyet gösteren üniversitelerin, araştırma alanları bazında performanslarının birbirlerine karşılaştırmalı olarak değerlendirildiği rapor, bir üniversitenin kendi bünyesinde araştırma faaliyeti yürüttüğü tüm araştırma alanlarından hangilerinde; görece daha yetkin olduğunun analiz edilebilmesine de imkan tanıyor. TÜBİTAK’ın raporu, ulusal politikaların, bölgesel planların, kurumsal stratejilerin belirlenmesi gibi çeşitli kritik süreçlerde veriye dayalı karar alma mekanizmalarının desteklenmesine yönelik olarak gerçekleştirildi.

131 ALT ARAŞTIRMA ALANI

Çalışmada, 20 ana kategoride 131 alt araştırma alanına yer verildi. Türkiye genelindeki 160 üniversitenin değerlendirmeye alındığı araştırmada, üniversite yetkinlik analizi, hacim ve kalite göstergeleri temelinde gerçekleştirildi. Yetkinlik analizinde kalite göstergeleri yüzde 60, hacim göstergeleri ise yüzde 40 ağırlığa sahip.

KALİTE GÖSTERGESİ KRİTERLER GÜNCELLENDİ

TÜBİTAK bu yıl, kalite göstergesini belirleyen kriterlerde güncellemeler yaptı. Buna göre, yayınların dünyaya görece bağıl atıf etkisi ve üniversitenin dünya çapında en fazla atıf alan ilk yüzde 10’luk dilime girmiş yayın sayısı göstergelerinden oluşan bir önceki kalite boyutu genişletildi. Bu göstergelere ek olarak akademisyenlerin araştırma verimliliği; Ar-Ge ve yenilik projelerinin niteliği; patentler tarafından atıflanmış yayın sayısı; ve uluslararası işbirlikleri ile Türkiye’nin/üniversitenin uluslararasılaşmasına katkısı hususlarına yönelik göstergeler eklendi. Hacim boyutunda ise 4 göstergeye yer verildi. Bunlar dünyadaki bilgi birikimine katkı, Türkiye’de o alanda akademik değer yaratan kritik kitlenin ilgili üniversitede yer alma payı, Ar-Ge ve yenilik proje hacmi, üniversitenin ilgili alandaki Türkiye’ye görece bağıl odaklanma endeksi olarak sıralandı.

MAKİNE-İMALAT 6 KATEGORİDE İNCELENDİ

Araştırmada Makine-İmalat ana araştırma alanı, Akışkan Gücü, Dinamiği ve Akışkan Makineleri; Eklemeli İmalat (Hızlı prototipleme, 3D imalat, vb.); Enerji Sistemleri Yakıt/Yanma; Fabrika Otomasyon Sistemleri ve Endüstriyel Robotlar (Süreç yeniliği, süreç iyileştirme ve otomasyon dahil); Geleneksel İmalat Teknolojileri; Makina Tasarımı ve İmalatı olmak üzere altı alt başlıkta toplandı.

AKIŞKAN GÜCÜ, DİNAMİĞİ VE AKIŞKAN MAKİNELERİ

Buna göre, Akışkan Gücü, Dinamiği ve Akışkan Makineleri alt kategorisinde İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ), 35’in üzerinde hacim göstergesiyle bu alanda ilk sırada yer alırken kalite göstergesinde 23’lere yakın bir puanla ortalama değeri aştı. Hacim sıralamasında Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) ikinci sırada Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) üçüncü sırada yer aldı. Hacim sıralamasında 17’ye yakın bir göstergeyle ortalamanın üzerinde bulunan Yaşar Üniversitesi ise yaklaşık 40 kalite göstergesi ile bu alanda birinciliğe yerleşti. Onu yaklaşık 36 kalite göstergesi ile Bilkent Üniversitesi ve 33’e yakın kalite göstergesiyle Atatürk Üniversitesi izledi.

EKLEMELİ İMALAT

Eklemeli İmalat alt kategorisinde ODTÜ 34’e yakın bir hacim göstergesiyle en üst sırada yer aldı. Onu çok yakın gösterge değerleri ile Gazi Üniversitesi ve İTÜ izledi. Bu alanda kalite sıralaması ise 38’e yakın bir puanla Gazi Üniversitesi ve Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi, yaklaşık 37 puanla İTÜ ve Gaziantep Üniversitesi şeklinde oldu.

ENERJİ SİSTEMLERİ VE YAKIT/YANMA

Diğer alt kategorilere oranla çok az üniversitenin faaliyet gösterdiği Enerji Sistemleri ve Yakıt/Yanma alt kategorisinde, hem hacim hem de kalite sıralamasında Karabük Üniversitesi başı çekti. Karabük Üniversitesi bu kategoride hacimde yaklaşık 29, kalitede yaklaşık 37 puan aldı. Karabük Üniversitesi’ni hacimde 38’e yakın bir puanla Gazi Üniversitesi, Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi (Adana BTÜ) izledi. Kalitede ise Karabük Üniversitesi’ni yaklaşık 29 puanlık bir değerle Gazi Üniversitesi ve Kocaeli Üniversitesi izledi.

FABRİKA OTOMASYON SİSTEMLERİ VE ENDÜSTRİYEL ROBOTLAR

Fabrika Otomasyon Sistemleri ve Endüstriyel Robotlar alt kategorisinde de faaliyet gösteren fazla üniversite bulunmuyor. Bu alanda 30’un biraz üzerindeki hacim göstergesi ve yaklaşık 35 kalite göstergesi ile İTÜ her iki göstergede de birinci sırada yer alıyor. Hacimde İTÜ’yü yaklaşık 21 gösterge ile Sabancı Üniversitesi ve yaklaşık 13 ile Sakarya Üniversitesi Gazi Üniversitesi izliyor. Kalitede ise yaklaşık 35 gösterge ile ODTÜ ile yaklaşık 27 ile Sabancı Üniversitesi izledi.

GELENEKSEL İMALAT TEKNOLOJİLERİ

Geleneksel İmalat Teknolojileri alt kategorisinde yaklaşık 35 hacim göstergesi ile ODTÜ, 34 hacim göstergesi ile Gazi Üniversitesi, 29 hacim göstergesi ile YTÜ bu alandaki ilk üç sırayı paylaştı. Kalitede ise İstanbul Üniversitesi (İÜ) 36’nın üzerinde bir gösterge ile birinci sırada yer aldı. Onu yaklaşık 34 gösterge ile Marmara Üniversitesi (MÜ), 33’ün üzerinde bir gösterge ile Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) izledi.

MAKİNE TASARIM VE İMALATI

Makine Tasarım ve İmalatı alt kategorisinde ise İTÜ yaklaşık 32, Gazi Üniversitesi ve Kocaeli Üniversitesi ise yaklaşık 30’a hacim göstergesi ile ilk üç sırayı paylaştı. Kalitede ise Sabancı Üniversitesi 40’ın üzerinde bir gösterge ile açık ara birinci oldu. Onu yaklaşık 34 gösterge ile Erciyes Üniversitesi, yaklaşık 25 gösterge ile İTÜ takip etti.  

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.