LİTOGRAFİ SİSTEMİ SATIŞA SUNULDU

Türkiye’de üretilmeyen ileri teknoloji ürünlerin AR-GE çalışmalarını yürüten Lithorium Mikro Teknolojiler, üzerinde uzun yıllardır emek verdiği litografi sistemini ocak ayında satışa sunmayı başardı. Firmanın geliştirdiği bir sistem ise ASELSAN BİLKENT Mikro Nano Teknolojileri Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından bir yıldır kullanılıyor.

LİTOGRAFİ SİSTEMİ SATIŞA SUNULDU

Türkiye’de üretilmeyen ileri teknoloji ürünlerin AR-GE çalışmalarını yürüten Lithorium Mikro Teknolojiler, üzerinde uzun yıllardır emek verdiği litografi sistemini ocak ayında satışa sunmayı başardı. Firmanın geliştirdiği bir sistem ise ASELSAN BİLKENT Mikro Nano Teknolojileri Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından bir yıldır kullanılıyor.

04 Mart 2021 Perşembe 09:21
LİTOGRAFİ SİSTEMİ SATIŞA SUNULDU

 

Haber: Nuran AYAR

Ankara Teknoparkta faaliyet gösteren Lithorium Mikro Teknolojiler, 2017 yılında TÜBİTAK BİGG programı ile Hacettepe Teknokentte kuruldu. Türkiye’de üretilmeyen ileri teknoloji ürünlerin AR-GE çalışmalarını yürüten firmanın ilk ürünü ise yarı iletken aygıt üretmek için zorunlu olan litografi sistemi. 2018 yılında ürünün prototipini çıkartan Lithorium, test aşamalarını tamamladıktan Ocak 2021 itibariyle de ürünü satışa çıkardı. Yarı iletken aygıtlar için Türkiye’de üretilmeyen özel tasarım karakterizasyon sistemleri üzerine AR-Ge çalışması yürüten firma, foto dedektörlerin elektriksel ve optik karakterizasyonları için seri üretime uygun, askeri standartlarda dedektörlerin performanslarını doğrulayan ve raporlayan bir sistem üretti. Bu sistem, ASELSAN BİLKENT Mikro Nano Teknolojileri Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından bir yıldır kullanılıyor.  Lithorium Mikroteknolojiler ayrıca yarı iletken aygıt üretiminde kullanılan ince film kaplama, karakterizasyon sistemi gibi ürünler konusunda AR-GE çalışmalarına devam ediyor.

 

LİTOGRAFİ NEDİR?

Lithorium Mikro Teknoloji’nin Kurucusu Gökhan Mehmetoğlu, litografiyi en temel haliyle  “yarı iletken malzemeyi işlenerek aygıt formuna dönüştürürken şekil vermeye yarayan bir sitem” şeklinde tanımladı.  Sürecin işleyişi hakkında bilgi veren Mehmetoğlu, “Ledler, diyotlar, detektörler ve transistörler gibi birçok yarı iletken aygıt, wafer-alttaş olarak tanımlanan ham madde üzerine litografi sistemleri ile desenlenerek işleniyor ve süreç aşındırma ya da kaplama işlemleriyle devam ediyor. Üretimi tamamlanan litografi sistemi işle yaklaşık bir mikron boyutunda çözünürlükte desenler elde ediliyor. Işıkla elimizdeki maskenin desenini silikon üzerine geçiriyoruz ve buna aslında silikon yonga diyoruz. Bu silikon yongaları desenlerken kullanılan bir sistem. Kendisi asıl malzemeyi işleyen makine oluyor” dedi.

 

DANIŞMANLIK HİZMETİ VERİYOR

Yarı iletken sektörünün Türkiye’de çok gelişmiş bir formatta olmadığını söyleyen Mehmetoğlu, dedektör üretimi, transtör üretimi çok büyük çoğunluğunun yurtdışından geldiğini dile getirdi. Türkiye'de bu ürünlerin üretim çalışmalarının devam ettiğini kaydeden Gökhan Mehmetoğlu, “Yarı iletken dünyası, yaşamımızın her alanında var. Sağlık sektöründen otomotive, telefonlarımızdan savunma sanayine kadar her yerde kullanılan ürünlerin üretimi için kullanılan bir sistem. Ancak ilk aşamada bu cihazı kullanacak olan yerler yarıiletken üzerine çalışan AR-GE laboratuvarları ve üniversitelerdir” şeklinde konuştu.

Yarı iletken aygıt üretimi ve tasarımı konusunda danışmanlık hizmeti de verdiklerini söyleyen Mehmetoğlu, dedektörlerin verdiği tepkilerin analizi, karakterizasyonu için de ayrıca sistemler tasarladıklarını belirtti.

 

“TEK OLMAMIZI SAĞLIYOR”

Türkiye’de millileştirme çalışmaları ile firmaların AR-GE’ye verdiği önemin arttığını vurgulayan Mehmetoğlu, firma olarak çalışmalarını tamamen AR-GE üzerine yaptıklarını söyledi. AR-GE çalışmalarının yeni cihazlar, yöntemler ve hâlihazırda yurtdışına satılan ürünlerin geliştirilmesi, yerleştirilmesi gibi çalışmalardan oluştuğunu kaydeden Mehmetoğlu, bu AR-GE çalışmalarının, tasarlanan ve üretilen ürünlerde tek olmalarını sağladıklarını belirtti. Mehmetoğlu, “Türkiye’de başka bir litografi sistemi ve maske hizalama sistemi üreten firma yok. Bu ürün yurtdışındaki cihazların limitlerine oldukça yakın ve çıktı kalitesini daha üst seviye cihazlara getirebildiğimiz zaman yurtdışı pazarda da tutunabileceğimizi düşünüyoruz. Yani AR-GE'nin tek olmak gibi, özgün ürün üretmek gibi bir avantajı oluyor” şeklinde konuştu.

 

MİLLİLEŞTİRME ÇALIŞMALARI SES GETİRDİ

Millileştirme çalışmalarının Türkiye’de hayli ses getirdiğini dile getiren Gökhan Mehmetoğlu, birçok firmanın AR-GE’ye verdiği öneminin arttığını söyledi. Mehmetoğlu, AR-GE sonucu çıkan ürünlerin özgün olmasının, firmaları hem ülkede hem dünyada birçok açıdan üst seviyelere çıkardığını belirtti. Firmalar açısında teknokentte faaliyet göstermenin birçok avantajı olduğuna dikkat çeken Mehmetoğlu, şunları söyledi:

“Teknokentte yer almanın en büyük avantajı, bir topluluk halinde sürekli birbirimize destek olmamız. Şöyle düşünün herhangi teknik bir konu hakkında bir sıkıntı yaşadığımızda ya da bir çözüm üretmek istediğimizde yurtdışına gitmiyoruz, kapı komşunuz ya da başka bir kattaki başka bir firmayla iletişime geçip beraber sorunları çözüp yeni ürünler geliştirebiliyoruz. Herkesin farklı alanlarda tecrübesi ve farklı alanlarda yaptığı AR-GE çalışmaları var. Herkes belli bir ürünü ortaya koyuyor. Oradan bir şekilde başka bir firmanın ürünüyle beraber desteklenip daha büyük, daha güçlü bir ürün ortaya çıkmış oluyor. Teknokentler, AR-GE için aslında çok güzel bir topluluk.”

 

“YETERLİ SEVİYEDE DEĞİL ANCAK İYİ SEVİYEDE”

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)  verilerinin AR-GE’ye ayrılan payların her geçen gün daha da fazla büyüdüğünü ortaya koyduğunu kaydeden Mehmetoğlu, AR-GE çalışmalarının sürekli geliştirilmesi ve bu çalışmalara yatırım yapılması ve zaman harcanması gerektiğini ifade etti. Mehmetoğlu, “Dünyadaki örneklere de baktığımızda, AR-GE çalışmalarına hep üzerine daha fazla koyarak yatırım yapılıyor. O yüzden Türkiye’de AR-GE’ye ayrılan bütçeler yeterli seviyede değil diyebiliriz. Ancak şuanda iyi seviyede ve en azından o artışı görebilmek, işletmeci olarak bizleri mutlu ediyor” dedi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Yunus Genç 2021-03-04 22:15:53

Gökhan Bey alanında uzman bir girişimci. Başarılarına şahit oluyoruz. Gerekli desteğin sağlanması durumunda ülkemizi kalkındırıcak ciddi ürünlerin geliştirme süreçlerini tamamlayarak ülkemizin katma değeri yüksek ürün açığının kapatılmasına destek verecektir.