KOCAELİ KÜSİ TOPLANISI YAPILDI

Kocaeli KÜSİ İl Planlama ve Geliştirme Kurulu Toplantısı, Kocaeli Valisi Seddar Yavuz başkanlığında gerçekleştirildi.

KOCAELİ KÜSİ TOPLANISI YAPILDI

Kocaeli KÜSİ İl Planlama ve Geliştirme Kurulu Toplantısı, Kocaeli Valisi Seddar Yavuz başkanlığında gerçekleştirildi.

29 Aralık 2020 Salı 08:25
KOCAELİ KÜSİ TOPLANISI YAPILDI

Kocaeli Kamu Üniversite Sanayi (KÜSİ) İl Planlama ve Geliştirme Kurulu Toplantısı yapıldı.  Kocaeli Valisi Seddar Yavuz başkanlığında yapılan toplantı, pandemi koşullarından dolayı çevrim içi olarak gerçekleştirildi. İl Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü, Kocaeli Üniversitesi ve Gebze Teknik Üniversitesi temsilcileri,  Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (DAKA) Genel Sekreteri, Kocaeli Sanayi Odası Başkanı, Ticaret Odası Başkanları, KOSGEB Müdürleri, İŞKUR İl Müdürü, TSE Marmara Bölge Koordinatörü, Belediyelerin Temsilcileri, Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Yönetim Kurulu Başkanları ve Bölge Müdürleri, Teknoloji Geliştirme Bölgesi Genel Müdürleri, Kocaeli sanayisi ile ilgili STK’ların üst düzey yöneticilerinden oluşan kurulda, Kocaeli’nde devam eden kamu üniversite sanayi işbirliği çalışmaları değerlendirilerek, 2021 yılı için yapılacak faaliyetlerle ilgili konular ele alındı.

NORMALLEŞME SÜRECİ İÇİN HAZIRLIKLAR KONUŞULDU

Toplantıda ele alınanlar arasında, KUSİ İl Planlama ve Geliştirme Kurulu hakkında üyelerin bilgilendirilmesi ve kurulun etkinliğinin artırılması için önerilerin değerlendirilmesi,  2021-2023 İl Sanayi ve Teknoloji Çalışma Planına ilişkin hazırlıkların değerlendirilmesi, Covid-19 pandemisinin Kocaeli’ndeki sanayi üretimi ve istihdamı üzerinde oluşturduğu etkilerin tespit edilmesinin, olumsuz etkilerin azaltılmasının ve normalleşme süreci ve sonrası için gerekli hazırlıkların değerlendirilmesi gibi konular yer aldı.

SEKTÖRLERİN SORUNLARI TESPİT EDİLECEK

Ayrıca Kocaeli sanayisinin geliştirilmesine yönelik, güçlü ve zayıf yönlerin belirlenerek risk analizinin yapılması ve kontrol faaliyetlerinin geliştirilmesi, il özelinde güçlü olunan metal ürünleri imalatı, makine ve ekipman imalatı ve kauçuk ve plastik ürünleri sektörlerinin sorunlarının tespit edilmesi ve mevcut konumlarının korunması ve geliştirilmesi için gerekli çalışmaların yapılması, ilin sanayisinin katma değeri yüksek ürünlere yönlendirilmesiyle ilgili çalışmaların yapılması kararlaştırıldı.

YENİ ÜRÜN VE PAZARLAR ARAŞTIRILACAK

Toplantıda ele alınan diğer konular ise Ar-Ge ve tasarım merkezleri ile teknoloji geliştirme bölgelerinin değerlendirilmesi ve çalışmalarının geliştirilmesi için önerilerin alınması, Kocaeli özelinde ithal edilen ürünlerin yurt içinden temini konusunda tarama yapılması ve potansiyel iş birliği çalışmalarının değerlendirilmesi, ilin ihracat kapasitesinin artırılabilmesi maksadıyla yeni ürün geliştirilmesi ve yeni pazarlara ulaşılabilmesi için potansiyel ürün ve üreticilerin tespit edilmesi olarak sıralandı.

İTHALATIN ÖNÜNE GEÇİLECEK

Ülke genelinde, savunma sanayi, enerji sektörü, ulaşım araçları gibi alanlarda ithalatı yapılan ürünlerin Kocaeli tarafından karşılanabilmesi için ana yüklenici veya tedarikçi olabilecek potansiyel ürün ve üreticilerin tespit edilmesi ve gerekli çalışmaların planlanması konusunun ele alındığı toplantıda ayrıca ulusal ve uluslararası teşvik ve destekler ile ilgili kurulun bilgilendirilmesi gibi gündem maddeleri değerlendirildi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.