banner250

KANSERE YERLİ PANZEHİR

Türkiye’nin en başarılı 12 ilaç firmasının paydaşları, TÜBİTAK MAM’da yerli ilaç konusunu gündeme taşıdı. Devletin ilaç sektörünü ve yerli üreticiyi daha da şevklendirmesinin gerektiğinin vurgulandığı toplantıda “İlaç sektöründe AR-GE merkezi sayısı artmalıdır” dendi.

KANSERE YERLİ PANZEHİR

Türkiye’nin en başarılı 12 ilaç firmasının paydaşları, TÜBİTAK MAM’da yerli ilaç konusunu gündeme taşıdı. Devletin ilaç sektörünü ve yerli üreticiyi daha da şevklendirmesinin gerektiğinin vurgulandığı toplantıda “İlaç sektöründe AR-GE merkezi sayısı artmalıdır” dendi.

21 Kasım 2019 Perşembe 08:06
KANSERE YERLİ PANZEHİR

Türkiye'nin kanser alanındaki tüm ilaç ihtiyacını karşılayacak kapasiteye sahip, 110 milyon Euro’luk yatırımla hayata geçirilen ve 1987’de kurulan yüzde 100 yerli firma Onko&Koçsel İlaçları, TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi bünyesinde gerçekleşen toplantıda yerli ve stratejik ilaç hedefine güç verecek hedefler belirledi. Türkiye’nin en stratejik sektörleri arasında gelen ilaç üretiminde paydaşlar bir araya gelerek sektörün yol haritasını çizdi. Toplantıya Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü, TÜBİTAK MAM Başkanı Prof. Dr. İbrahim Kılıçarslan ve aralarında Türkiye’deki kanser ilaçları üretiminde en büyük yatırıma sahip olan Onko&Koçsel İlaçları’nın da yer aldığı 12 ilaç firmasının temsilcisi katıldı. Pek çok akademisyen ve özel sektörden temsilcilerin yer aldığı toplantıda konuşan Onko&Koçsel İlaçları Yönetim Kurulu Üyesi Tuğba Koç, devletin ilaç sektörünü, özellikle yerli üreticileri el üstünde tutması gerektiği mesajını verdi.

“DEVLET BÖYLE GÖRMELİ”

Yerli ilaç üretimindeki paydaşların bir araya gelerek sorunlarını ve geleceğe dair hedeflerini konuşmalarının oldukça önemli olduğunu söyleyen Yönetim Kurulu Üyesi Tuğba Koç, “İlaç sektörü, ileri teknoloji ve katma değeri oldukça yüksek bir alan. Bugün ilacın kilogram bedeli 25 dolar. Burada üretim olsa bu cari açık için de çok büyük katkı olacak. İlaç stratejik yatırım. Devletin ilaç sektörünü, özellikle yerli üreticileri böyle görmesi lazım” diye konuştu.

ÜRETİME BİLGİ KATILIRSA...

TÜBİTAK MAM Başkanı Prof. Dr. İbrahim Kılıçarslan, Türkiye'nin ihracattaki kilogram fiyatının 1,4 dolar olduğunu belirterek, "Türkiye Cumhuriyeti sanayiyi kalkınma politikası olarak seçmiştir. Türkiye Cumhuriyetinin başka bir kaynağı da yoktur. Türk toplumunun sosyal refahını arttırmak ancak sanayileşmeyle ve üretimle mümkündür. Sanayide teknoloji yoğunluğunun artması yani düşük teknolojiden orta-yükseğe, yükseğe geçme her aşamada gayrisafi milli hasılata veya toplumun refahına çok ciddi etkileri var. Eğer yapılan üretime bilgi katılırsa bilginin değeri artıyor. Üretimin değeri artıyor" şeklinde konuştu.

“BİZE YAKIŞMIYOR”

Konuyla ilgili olarak, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Saadettin Hülagü ise gerçekleşen toplantının önemli olduğunun altını çizerek, "Dünya ölçeğinde AR-GE alanında en çok yatırımın yapıldığı alan olan ilaç sektörüne yönelik bizlerin de sorumlulukları var. Bu sorumluluklar nedeniyle yapılacak çalışmaları değerlendirmek istiyoruz. Dünya'da AR-GE çalışmalarının yüzde 15'e yakınını temelde ilaç sektörü ve farmakolojik alanlar oluşturuyor. Tabii ki ekonomik boyut oldukça önemli bir durum. İhracat ve ithalat rakamlarının oranı bize yakışmıyor. Bunu daha iyiye taşıyacak bir potansiyele sahibiz. Bu verileri düşündüğümüzde sektöre yapılan her türlü katkı ve alana yönelik her türlü faaliyetin ülkemiz açısından çok büyük bir öneme sahip olduğu açıkça ortadadır” ifadelerini kullandı.

ARADAKİ MAKAS BÜYÜK

Kocaeli Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü İlhan Aydın, ülkemizdeki ithalat ve ihracat rakamlarına değinerek, "İlaç sektörümüz önemli ülkemize baktığımız zaman yaklaşık 5 milyara dolar bir ithalatımız var.1 milyar dolarda ihracatımız var. Yani aradaki makas büyük. İlimize baktığımız zaman 128 tane AR-GE merkezimiz var. İstanbul'dan sonra ikinci sıradayız. İlaç sektöründe ilimizde 3 tane AR-GE merkezimiz var. Bu merkezlerin sayısını arttırmamız gerek" dedi. Toplantı, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü ve davetliler eşliğinde Bitkisel İlaç Mükemmeliyet Merkezi ve Biyoteknolojik İlaç Mükemmeliyet Merkezi ziyaretlerinin ardından sona erdi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.