İTÜ AÇIK ARA ÖNDE

TÜBİTAK’ın Alan Bazında Yetkinlik Analizi 2020 raporu, kimya alanında faaliyet gösteren üniversitelerin performansını ortaya koydu. Bu alanda İTÜ açık ara en başarılı üniversite olarak öne çıktı.

İTÜ AÇIK ARA ÖNDE

TÜBİTAK’ın Alan Bazında Yetkinlik Analizi 2020 raporu, kimya alanında faaliyet gösteren üniversitelerin performansını ortaya koydu. Bu alanda İTÜ açık ara en başarılı üniversite olarak öne çıktı.

25 Kasım 2020 Çarşamba 16:20
İTÜ AÇIK ARA ÖNDE

TÜBİTAK Bilim, Teknoloji ve Yenilik Politikaları Daire Başkanlığı, Üniversitelerin Alan Bazında Yetkinlik Analizi 2020 raporunu yayımladı. Türkiye’de faaliyet gösteren üniversitelerin, araştırma alanları bazında performanslarının birbirlerine karşılaştırmalı olarak değerlendirildiği rapor, bir üniversitenin kendi bünyesinde araştırma faaliyeti yürüttüğü tüm araştırma alanlarından hangilerinde; görece daha yetkin olduğunun analiz edilebilmesine de imkan tanıyor. TÜBİTAK’ın raporu, ulusal politikaların, bölgesel planların, kurumsal stratejilerin belirlenmesi gibi çeşitli kritik süreçlerde veriye dayalı karar alma mekanizmalarının desteklenmesine yönelik olarak gerçekleştirildi.

131 ALT ARAŞTIRMA ALANI

Çalışmada, 20 ana kategoride 131 alt araştırma alanına yer verildi. Türkiye genelindeki 160 üniversitenin değerlendirmeye alındığı araştırmada, üniversite yetkinlik analizi, hacim ve kalite göstergeleri temelinde gerçekleştirildi. Yetkinlik analizinde kalite göstergeleri yüzde 60, hacim göstergeleri ise yüzde 40 ağırlığa sahip.

KALİTE GÖSTERGESİ KRİTERLER GÜNCELLENDİ

TÜBİTAK bu yıl, kalite göstergesini belirleyen kriterlerde güncellemeler yaptı. Buna göre, yayınların dünyaya görece bağıl atıf etkisi ve üniversitenin dünya çapında en fazla atıf alan ilk yüzde 10’luk dilime girmiş yayın sayısı göstergelerinden oluşan bir önceki kalite boyutu genişletildi. Bu göstergelere ek olarak akademisyenlerin araştırma verimliliği; Ar-Ge ve yenilik projelerinin niteliği; patentler tarafından atıflanmış yayın sayısı; ve uluslararası işbirlikleri ile Türkiye’nin/üniversitenin uluslararasılaşmasına katkısı hususlarına yönelik göstergeler eklendi. Hacim boyutunda ise 4 göstergeye yer verildi. Bunlar dünyadaki bilgi birikimine katkı, Türkiye’de o alanda akademik değer yaratan kritik kitlenin ilgili üniversitede yer alma payı, Ar-Ge ve yenilik proje hacmi, üniversitenin ilgili alandaki Türkiye’ye görece bağıl odaklanma endeksi olarak sıralandı.

Üniversitelerin Alan Bazında Yetkinlik Analizi 2020 raporunda, kimya sektörü; Analitik Kimya ve Spektroskopi, Elektrokimya, Fizikokimya ve Teorik Kimya, İnorganik Kimya, Organik Kimya olmak üzere 5 alt başlıkta incelendi.

ANALİTİK KİMYA VE SPEKTROSKOPİ

Analitik Kimya ve Spektroskopi alt kategorisinde Ege Üniversitesi hacim bakımından 37’ye yakın bir değerle birinci sırada yer aldı. Onu 35’e yakın bir değerle Hacettepe Üniversitesi, 34’yakın bir değerle Gazi ve Ankara Üniversiteleri takip etti. Bu alanda kalite bakımından ise yaklaşık 41 puanlık bir değerle Galatasaray Üniversitesi ilk sırada yer alırken Ankara Üniversitesi yaklaşık 38, Sabancı Üniversitesi 37 kalite göstergesiyle Galatasaray Üniversitesi’ni takip etti.

ELEKTROKİMYA

Elektrokimya alt kategorisinde yine Ege Üniversitesi hacim bakımından 37’ye yakın bir değerle başı çekerken Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) 30 değerle, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) yaklaşık 28 değerle onu takip etti. Bu alanda kalite sıralamasında Sinop Üniversitesi 42’nin üzerinde kalite göstergesiyle ipi göğüsledi. Sinop Üniversitesi’ni yaklaşık 40 kalite göstergesi ile Ege Üniversitesi, yaklaşık 37 kalite göstergesi ile Selçuk Üniversitesi takip etti.

FİZİKOKİMYA VE TEORİK KİMYA

Fizikokimya ve Teorik Kimya alt kategorisinde, İTÜ yaklaşık 37,  Gebze Teknik Üniversitesi yaklaşık 33, ODTÜ yaklaşık 33 göstergeyle en başarılı üniversiteler oldu. Kalitede ise Bilkent Üniversitesi yaklaşık 49 kalite değeri ile birinci sırada yer aldı. Onu 38’e yakın bir değerle İTÜ, 27’ye yakın bir değerle Hacettepe Üniversitesi takip etti.

İNORGANİK KİMYA

İnorganik Kimya alt kategorisinde ise İTÜ ve Gebze Teknik Üniversitesi’nin performansı göz doldurdu. Hacim bakımından Gebze Teknik Üniversitesi yaklaşık 38 gösterge ile birinci olurken onu, yaklaşık 36 gösterge ile İTÜ, yaklaşık 38 gösterge ile 19 Mayıs Üniversitesi takip etti. Kalite sıralamasında ise İTÜ yaklaşık 46 gösterge değeriyle ilk sırada yer aldı. İTÜ’yü yaklaşık 36 gösterge değeri ile Boğaziçi ve Aksaray Üniversiteleri takip ederken 33’ün üstünde bir değerle bu alanda da ön sıralarda yer almayı başardı.

ORGANİK KİMYA

Organik Kimya alt kategorisinde, hacim bakımından 36’nın üzerinde bir gösterge değeri sağlayan Atatürk Üniversitesi, yaklaşık 34 gösterge değeriyle ODTÜ ve Ege Üniversitesi, 33 gösterge değeriyle İTÜ önde gelen üniversiteler oldu.  Kalite sıralamasında ise İTÜ 44’e yakın değerle ilk sırada, Atatürk ve Boğaziçi Üniversiteleri 40’a yakın bir değerle ikinci sırada, yaklaşık 39 kalite değeriyle Bezmialem Vakıf Üniversitesi üçüncü sırada yer aldı.

Son Güncelleme: 25.11.2020 17:06
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.