İNSANSIZ GEMİYE 1,5 MİLYON EURO FON

Türkiye’de ELKON Elektrik liderliğinde yürütülen İDA OTOSEVK SAYEM projesi, uluslararası konsorsiyumun bir parçası olarak 1,5 milyon euro tutarında fon kullanımına hak kazandı.

İNSANSIZ GEMİYE 1,5 MİLYON EURO FON

Türkiye’de ELKON Elektrik liderliğinde yürütülen İDA OTOSEVK SAYEM projesi, uluslararası konsorsiyumun bir parçası olarak 1,5 milyon euro tutarında fon kullanımına hak kazandı.

12 Aralık 2020 Cumartesi 11:26
İNSANSIZ GEMİYE 1,5 MİLYON EURO FON

Elkon Elektrik liderliğinde Türkiye’nin otonom gemi araştırmaları konusunda yol haritasının hazırlandığı İDA OTOSEVK SAYEM projesi ilk uluslararası meyvesini verdi. Norveç ve Romanya’dan katılan firma ve araştırma merkezleri ile oluşturulan uluslararası konsorsiyumun geliştireceği bu proje Avrupa Birliği’nden 1,5 milyon Euro fon desteği ile yürütülecek.

ULUSLARARASI KONSORSİYUMUN BİR PARÇASI

Devletin ihracat ve inovasyona yönelik destek ve teşvikleri, Türk markalarının global pazarlarda katma değerli projelerin ortağı haline gelmesini sağlıyor. Özellikle TÜBITAK destekleri ile yürütülen projeler, sektörlere yenilik kattığı gibi geleceği de şekillendiren çalışmalara sahne oluyor. Yerli yabancı tersanelere hizmet veren ELKON,  geçen yıl, TÜBİTAK tarafından ilk kez gerçekleştirilen Sanayi Yenilik Ağ Mekanizması (SAYEM) 1.faz İDA OTOSEVK projesi kapsamında, koordinasyon görevini üstlenmişti. İhracatta yüksek teknolojili ürünlerin payının artması için gündeme alınan bu proje ile yerli otonom gemi yol haritası çıkarıldı. Dünyanın önde gelen denizci ülkeleri ile eş zamanlı yürütülen bu projede yerli otonom gemi için ilk meyveler alınmaya başladı. Türkiye’de ELKON elektrik liderliğinde yürütülen proje, uluslararası konsorsiyumun bir parçası olarak 1,5 milyon euro tutarında fon kullanımına hak kazandı.

AB’NİN MAVİ BÜYÜME PROGRAMI

Elkon İcra Kurulu Üyesi ve Konsept, Dizayn ve Teknoloji Koordinatörü Özgür Arslancan, Avrupa Birliği’nin deniz ve denizcilik sektörlerinde sürdürülebilir büyümeyi desteklemek için uzun vadeli bir strateji olarak Mavi Büyüme’yi (Blue Growth) gündemine aldığını belirterek “Bu kapsamda deniz ve denizcilik alanlarında Avrupa Araştırma Alanını güçlendirmeyi amaçlayan MARTERA (Maritimeand Marine Technologies for a newEra) ERANET proje çağrıları yayınlandı. İDA OTOSEVK SAYEM 1.faz projesi konsorsiyum lideri ELKON Elektrik ve SAYEM partnerlerinden OBSS firması, Norveç’ten NTNU (Norveç Bilim ve Teknoloji Üniversitesi) ve Usea; Romanya’dan BEIA firmasının oluşturduğu konsorsiyumun başvurduğu ADRIATIC (CooperAtionunDerwaterfoReffIcientOperations vehicles) adlı proje MARTERA ERANET COFUND’ı desteğini almaya layık görüldü” dedi.

36 AY SÜRMESİ PLANLANIYOR

36 ay sürmesi planlanan projede, ayda 233 kişinin Ar-Ge çalışması yapacağını kaydeden Aslancan, “1,5 milyon euro tutarında destek alan proje ile otonom su altı araçlarının birlikte ve sürdürülebilir verimlilikte çalışmasını sağlayacak yazılımlar, haberleşme ve enerji otomasyon sistemlerinin geliştirilmesi planlanıyor” diye konuştu.

İHRACAT ODAKLI BİR YAPIYA SAHİP

Elkon Elektrik Ar-Ge Müdürü Erdeniz Erol ise “Otonom sistemlerin, hava ve kara taşıtlarında olduğu gibi denizlerde de büyük bir dönüşümü başlatması bekleniyor. Gemi inşa sektörünün öncü Ar-Ge Merkezlerinden olan Elkon Gemi ve Elektrik Teknolojileri Ar-Ge Merkezi, Otonom Gemiye giden süreçte gerçekleştirilecek bu tip Ar-Ge çalışmaları ile hem yerli gemi inşa sanayimize hem de ihracat odaklı yapısıyla yurt dışındaki gemi projelerinde katkı sağlamaya devam ediyor” açıklamasında bulundu. Yürütülen Ar-Ge çalışmalarının sadece kuramsal çalışma olarak kalmaması ve pratiğe döndürülmesini hedeflediklerini de sözlerine ekleyen Erdeniz Erol, “Bu çalışmaların ülke savunma sanayimize, tersanelerimize ve armatörlerimizi karşılaştırmalı üstünlük olarak geri dönmesi esastır. ELKON çalışmalarını bu yönde de hızlandırmış ve çok yakın bir zamanda projeleri ile bu gelişmeleri kamuoyu ile paylaşacaktır” dedi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.