İKİNCİ BİNA SANAYİNİN KALBİNE

Tekstil kenti Denizli’nin AR-GE ve inovasyon üssü Pamukkale Teknokent, girişimcilerin artan taleplerine yanıt verebilmek için ikinci binasını yapmaya hazırlanıyor. Pamukkale Teknokentin yeni binasının Denizli OSB’ye inşa edilmesi planlanıyor.

İKİNCİ BİNA SANAYİNİN KALBİNE

Tekstil kenti Denizli’nin AR-GE ve inovasyon üssü Pamukkale Teknokent, girişimcilerin artan taleplerine yanıt verebilmek için ikinci binasını yapmaya hazırlanıyor. Pamukkale Teknokentin yeni binasının Denizli OSB’ye inşa edilmesi planlanıyor.

20 Ocak 2021 Çarşamba 17:20
İKİNCİ BİNA SANAYİNİN KALBİNE

 

Haber: Ümit UÇAR

Genel Müdürlük görevine, pek çok teknoparkın kuruluşunda emeği geçen İlyas Yılmazyıldız’ın getirilmesiyle çehre değiştiren Pamukkale Teknokent, önümüzdeki dönem yeni atılımlara hazırlanıyor. Tekstil sektörünün başkenti Denizli’de faaliyet gösteren Pamukkale Teknokent, ikinci binasını Denizli OSB içinde inşa edecek. Genel Müdür İlyas Yılmazyıldız, Pamukkale Teknokenti Türkiye’nin önde gelen ve dünyada adı bilinen bir teknokent haline getirmeyi hedeflediklerini belirterek, büyümek isteyen ya da bölgeye yeni katılmak isteyen firmalar olduğunu ancak yeni firmaları alma imkânları olmadığını söyledi. Yılmazyıldız, yeni binalarını Denizli OSB içinde yapmayı planladıklarını kaydetti.

 

YÜZDE 100 DOLULUK

Yılmazyıldız, Pamukkale Teknokent binasının 7 bin metrekarelik kiralanabilir alana ve yüzde 100 doluluk oranına sahip olduğunu belirterek, 97 firmaları olduğunu kaydetti. Firmaların taleplerine yanıt verebilmek için büyümek istediklerini anlatan Yılmazyıldız, şöyle devam etti:

“Denizli OSB ile görüşüyoruz ve ikinci binamızı OSB’nin içinde yapmayı planlıyoruz. Bu konuda benim yeterince tecrübem var. Çorum Teknokent, Ankara İvedik OSB’deki Teknopark Ankara’nın kuruluşunda önemli katkılarım oldu. Üniversite içindeki teknokentlerde şöyle bir sıkıntı var: Belli bir noktaya gelmiş, hem AR-GE’yi hem üretimi bir arada yürütmek isteyen firmalar için yeterli alan bulunamayabiliyor. OSB’nin içinde teknokent kurmayı ilk olarak Teknopark Ankara hayata geçirdi. Bunun bir benzerini, önümüzdeki bir yıl içinde Denizli OSB’de yapacağız.”

 

PROJE SAYISI 100’Ü BULACAK

Pamukkale Üniversitesinin Türkiye’nin en önemli üniversiteleri arasında yer aldığını dile getiren Yılmazyıldız, “TÜBİTAK’ın hazırladığı Girişimcilik ve Yenilikçilik Endeksi’nde ilk 50 içinde yer alıyoruz. Hocalarımızın dünya çapında AR-GE projeleri var. Üniversite-sanayi iş birliğini daha ileri bir noktaya taşımak istiyoruz. Pamukkale Teknokette üniversite-sanayi iş birliğiyle proje yapan öğretim üyesi sayısı 20-30 arasında. Bu sayının bir yıl içinde 100’ü bulmasını hedefliyoruz. Bunun için üniversite-sanayi iş birliğinin ortaklaşa proje üretebileceği altyapıları oluşturmak en önemli amacımız” diye konuştu.

 

DOĞAL İŞ BİRLİĞİ

Denizli’nin tekstil sanayinin başkenti olduğunu söyleyen Genel Müdür Yılmazyıldız, Denizli sanayicisinin kendi alanlarında dünyadaki teknolojik gelişmeleri yakından takip ettiğini kaydetti. Yılmazyıldız, “Kent sanayicisi, teknolojideki gelişmeleri yakalayabilmek için 5 milyon dolarlık Katılım Öncesi Yardım Aracı (IPA) projesiyle tekstil firmalarının teknik tekstil üretecek şekilde kendilerini yenilemelerine yönelik bir proje yürütüyor. Sanayici, teknolojinin nereye gittiğinin çok iyi farkında ve üniversitenin değerini de iyi biliyor. Pamukkale Teknokentin yönetim kurulunda Denizli Sanayi Odası, Denizli Ticaret Odası, Denizli Ticaret Borsası, Denizli İhracatçılar Birliği var. Denizli’nin sanayisini, ticaretini, tarımını ilgilendiren bütün kuruluşların başkanları bizim yönetim kurulumuzda. Bu, üniversite-sanayi iş birliğini kendiliğinden oluşturan bir yapı. Denizli sanayisi ile ortak çalışmada hiçbir sıkıntı yok. Denizli sanayindeki bu olumlu kültür, teknokente de yansımış durumda.”

 

ADI KONMAMIŞ TURCORN’LAR

Pamukkale Teknokent Genel Müdürü İlyas Yılmazyıldız, Türkiye’de adı konmamış 20’ye yakın TURCORN olduğunu söyledi. Türkiye’de, dünyada her ülkeye ihracat yapmayı başaran, yüzlerce personel çalıştıran, çalışanlarını master/doktoraya teşvik eden onlarca firma olduğunu dile getiren Yılmazyıldız, “Ama tabii UNICORN olabilmek için firmanın milyar dolara satılması gerekiyor. Bazıları firmalarını satmıyor ama ciroları birkaç yüz milyon doları bulabiliyor. Yüz milyonlarca lira ciro yapan bir şirket bence UNICORN olmuştur” dedi.

 

TECRÜBE AKTARIMI

Kamunun teknokentlere ve AR-GE’ye yönelik birçok desteği olduğunu ifade eden Yılmazyıldız, vergi, sigorta teşvikiyle başlayan sürecin, şimdi teknoyatırım, ihracata, markaya yönelik destekler, risk fonları ile devam ettiğini anlattı. Yılmazyıldız, bir fikri olan girişimcilerin ve sanayicilerin teknokentlerin kapısını çalması, TTO’larla temas kurması durumunda, tıkandıkları her noktanın aşılacağını belirterek, “Bu birikim artık Türkiye’de oluşmuştur. Ayrıca teknokentler arasında dayanışma da var. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı himayesinde Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Derneği (TGBD) tarafından yürütülen, kardeş teknopark programı olan ‘Mentör-Mentee Eşleştirme Programı’ ile çok başarılı işler yapıldı. Pamukkale Teknokent de ihtiyacı olan teknokentlere tecrübelerini aktarabilecek” şeklinde konuştu.

 

“MÜKEMMELİYET MERKEZLERİ ÇOĞALMALI”

Genel Müdür Yılmazyıldız, nanoteknoloji, oyun-animasyon, yapay zekâ, plastik, kauçuk gibi mükemmeliyet merkezleri kurmanın önemine de dikkat çekti. Öğretim üyelerinin bireysel olarak tek tek firmalarla ilişki kurduğunu ancak bunun yeterli olmadığını vurgulayan Yılmazyıldız, “Üniversite-sanayi iş birliği çemberine dahil olmayan öğretim üyelerimizi çekmek, çok disiplinli projeler yürütmek istiyoruz. Türkiye’deki sanayinin Endüstri 2.5 seviyesinde olduğu söyleniyor. Bilmek konusunda hiçbir sıkıntımız yok, harekete geçme konusunda sıkıntımız var. Bu konuda ciddi atılımlar yapılıyor. Uygulama alanları olmalı, örneğin Model Fabrikaların ilki ASO 1. OSB’de ve sonra Bursa’da, İzmir, Mersin, Adana, Gaziantep gibi yerlerde de kuruldu. Böyle bir merkezi Pamukkale Üniversitesi olarak, Pamukkale Teknokent olarak, Sanayi Odası ile birlikte Denizli’ye de kurmayı planlıyoruz. Dijitalleşmek isteyen firmalar bu merkezlere gelecek. Mentorlar fabrikaya bakacak, yol haritası çıkaracak ve fabrikanın verimliliği artıracak. Ayrıca mükemmeliyetçilik merkezi kurmak için de çalışmalara başladık. En kısa zamanda başvurularımızı yapacağız” dedi.

 

İHTİSAS TEKNOKENTLER

Genel Müdür İlyas Yılmazyıldız, teknokentlerde ihtisaslaşmanın, üniversitenin ve kent sanayisinin güçlü olduğu alanlarda oluştuğunu söyledi. Hacettepe Teknokentte sağlık ve savunma, ODTÜ TEKNOKENT’te mühendislik, Bilkent CYBERPARK’ta moleküler biyoloji, biyogenetik, biyomedikal, çip geliştirme, Ankara Üniversitesi Teknokentte tarım ve veterinerliğe yönelik çalışmaların öne çıktığını kaydeden Yılmazyıldız, “Denizli tekstilin başkenti. Ayrıca imalat sanayi, mermercilik, gıdada da güçlü. Bunlar artık Denizli’de üretiliyor ve ileri teknoloji gerektiriyor. Teknokentimizde bu konularda çalışan çok sayıda firmamız var. Tekstil, gıda, imalat sanayi öne çıkacak alanlar olarak görünüyor” diye konuştu.

Son Güncelleme: 28.01.2021 09:31
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Prof. Guven Yalcintas 2021-01-23 22:38:33

Ilyas Bey ile Hacettepe ve Cankaya Universitelerinde birlikte yaptigimiz calismalardan tanisiriz. Pandemi suresi bitince kedisini ziyaret ederek yine kendisine ABD den verebilecegimiz yardimlar konusunda calismalara baslayacagiz.