banner250

GİRİŞİMİN FİTİLİNE ATEŞ

TÜBİTAK BİGG+ desteği almaya hak kazanan Teknopark İstanbul, 20 girişimciye 400 saati aşan mentorluk eğitimi verecek. Büyütüp yetiştirerek kuluçkadan teknoparka geçirdiği 70 firması olan Teknopark İstanbul, 125 olan marka ve patent sayısını günden güne artırmayı hedefliyor.

GİRİŞİMİN FİTİLİNE ATEŞ

TÜBİTAK BİGG+ desteği almaya hak kazanan Teknopark İstanbul, 20 girişimciye 400 saati aşan mentorluk eğitimi verecek. Büyütüp yetiştirerek kuluçkadan teknoparka geçirdiği 70 firması olan Teknopark İstanbul, 125 olan marka ve patent sayısını günden güne artırmayı hedefliyor.

30 Ocak 2020 Perşembe 12:06
GİRİŞİMİN FİTİLİNE ATEŞ

Tüm dünyada girişimcilik ekosistemi hızla büyüyor. Bu kapsamda girişimciler için mentorluk kritik bir önem taşıyor. Türk savunma sanayisinin inovasyon merkezi Teknopark İstanbul, TÜBİTAK mentor ara yüzü (BİGG+) programı kapsamında 750 bin TL’lik destek alan 11 kurum arasında yer aldı. Program TÜBİTAK tarafından teknoloji geliştiren girişimcilerin iş geliştirme ve yenilik kapasitelerini artırmaya yönelik mentorluk mekanizmaları oluşturulması ve yürütülmesine yönelik faaliyetlerin desteklenmesini içeriyor. Teknopark İstanbul bu destek çerçevesinde 20 girişimciye 400 saati aşkın mentorluk desteği sunmaya hazırlanıyor.

ÖLÇÜLEBİLİR MENTORLUK
Artan yatırımlar ve devlet destekleri girişimcileri fikirlerinin geliştirme noktasında cesaretlendirse de pek çok girişimci sunulan kaynakları yeterli pazar bilgisine ve tecrübesine sahip olmadığı için etkin kullanamıyor. Warwick Business School tarafından 2013 yılında hazırlanan "Demand for mentoring among SMEs" isimli araştırma mentor kullanan KOBİ'lerin yaklaşık yüzde 80'inin kazanç elde ettiğini ortaya koyuyor. Yine ABD’de gerçekleştirilen başka bir çalışma ise mentorluk desteği alan girişimlerin almayan girişimlere oranla yüzde 70 daha başarılı olduğunu gösteriyor. Bu çerçeveden bakıldığında Teknopark İstanbul’un aldığı BİGG+ desteği ekosistem için büyük bir önem taşıyor. Daha önce TÜBİTAK TEYDEB programı kapsamında bir projeyi bitiren girişimlerin yaralanabileceği bu programla Teknopark İstanbul özellikle derin teknoloji ekosistemine mentor kazandırmayı, sürdürülebilir ve ölçülebilir mentorluk sistemi kurmayı planlıyor.

AR-GE ODAKLI GİRİŞİMLER

TÜBİTAK BİGG+ desteğini değerlendiren Teknopark İstanbul Kuluçka Merkezi Yöneticisi Gürol Üzenç, kurumun AR-GE ve inovasyon odaklı bir vizyon çizdiğini ifade ederek, “Bu destekle oluşturacağımız mentorluk programımızla uluslararası düzeyde rekabetçi ve yüksek katma değerli ürünler üreten ve pazarlayan; tüm bunları yaparken çağdaş yönetim biliminin gereklerini yerine getiren AR-GE odaklı yoğun girişimler ortaya çıkarmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

MARKALAŞMA KÜLTÜRÜ

300’ü aşkın firmaya sahip, 1.723 milli projenin hamisi ve 107 milyon dolar ihracatın merkez üssü olan 10’uncu yılındaki Türkiye’nin inovasyon merkezi Teknopark İstanbul’un Kuluçka Merkezi Yöneticisi Gürol Üzenç, “Katma değeri yüksek ürünlerin geliştirilmesi, markaların yaratılması ve ticarileştirme faaliyetlerinin sistematik olarak yürütülmesi ve ayrıca bunun bir kültür haline getirilmesi bu projenin en büyük hedeflerinden biri” ifadelerine yer verdi. 

TİCARİ OLGUNLUĞA DOPİNG
Teknopark İstanbul mentorluk programı kapsamında; ihtiyaç tespit eden ve çözüm sunan, başarı ve çıktı odaklı, performans ölçümü ve takibi yapılan, stratejik planlamalarla yol haritası belirlenen, çağdaş ve bilimsel metotlara dayanan, mentorluk desteği alan (mentee) girişimlere uzun vadede katkı sağlayacak uluslararası standartlarda bir mentorluk süreci tasarlıyor. Programla ayrıca; girişimcilerin uluslararası standartlarda ve metotlarda mevcut durum analizi ve stratejik analizleri yapılarak stratejik yol haritalarının çıkarılması, mentor desteğiyle belirlenen ve uygulanan stratejiler sayesinde ticari olgunluk seviyesinin ve AR-GE yenilik kapasitesinin artırılması hedefleniyor.

TAKVİM İLAN EDİLDİ

Öte yandan, ev sahipliği yaptığı girişimcilere uluslararası standartlarda fırsatlar sunan Teknopark İstanbul’un kuluçka merkezi Cube Incubation derin teknoloji tabanlı projeler geliştiren girişimler için 2020 yılı başvuru takvimini açıkladı. Cube Incubation’ın 2020 yılı 1. dönem başvuruları bir Mart’ta sona erecek. Başvurularını www.cubeincubation.com adresinden yapan girişimciler Cube Incubation’ın planladığı adaptasyon kamplarından sonra AR-GE çalışmalarına hızla başlayabilecek. Faaliyete geçtiği günden bugüne; alanlarında geliştirdikleri teknolojilerle dünya genelinde takip edilen ve yatırım alan start-up’lara ev sahipliği yapmanın gururunu yaşayan Cube Incubation şu anda inovatif ve derin teknoloji tabanlı iş fikirleri üzerinde AR-GE çalışmaları yürüten 95’i aşkın girişimci grubuna ev sahipliği yapıyor. 2019’da 61 girişimciyi kabul eden merkez 20 girişimi de mezun etti. Cube Incubation’da yer alan girişimcilerin; 2019’da 100 şirket ile 700’den fazla iş birliği toplantısı yaptığını vurgulayan Gürol Üzenç yine aynı aylarda girişimcilerin 30 yatırımcı kurumla 150’den fazla toplantı gerçekleştirdiğinin altını çiziyor. Yeni gelecek tüm girişimcilerin de bu fırsatlardan yararlanmasını istediklerini ve büyümeleri için ellerinden gelen her desteği sunmaya hazır olduklarını söyleyen Üzenç, bu girişimcileri heyecanla beklediklerini ifade etti.

TEMİZ ODALAR, AÇIK OFİSLER...

Girişimcilere uluslararası standartlarda fırsatlar sunan Cube Incubation dünyanın sayılı kuluçka merkezleri arasında yer alma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Sıfır maliyetle markalaşma eğitimleri verildiği Cube Incubation’da girişimciler; 300 metrekarelik alana kurulu Biyoküp Laboratuvarı’ndan, 100 metrekarelik alana kurulu Temiz Odalar’dan, Post Kuluçka Alanı’ndan ve 400 metrekarelik alana kurulması planlanan Prototipleme Merkezi’nden ücretsiz ya da çok düşük bir maliyet karşılığında yararlanabiliyor. Kuluçka merkezinde girişimciler; iş planı hazırlama, başarılı sunum teknikleri, pazarlama, finans gibi konularda eğitim ve mentörlük imkânlarından sıfır maliyetle yararlanıyor, mali desteklere ulaşmak noktasında ücretsiz danışmanlık hizmeti alıyor ve yatırımcı buluşmalarından faydalanarak işlerini nasıl büyütecekleri konularında bilgiler alabiliyorlar. Tüm bunların yanında sağlanan yan imkânlarla da ofis alanı, açık çalışma alanları, toplantı odaları, sistem odası, internet ve telefon hizmetlerini ücretsiz karşılayarak 18 ay boyunca yararlanabiliyorlar. Cube Incubation geçen yıl faaliyete geçirdiği Ortak Çalışma Alanı’yla (Co-working) da kuluçka merkezinden başarıyla mezun olan girişimcileri ofis kurana kadar desteklemeye devam ediyor. Kuluçka merkezinden mezun olan girişimciler teknopark firması olarak ticari ve Ar-Ge faaliyetlerini sürdürüyorlar. Ayrıca kuluçka mezuniyeti sonrası girişimciler; post kuluçka olarak adlandırılan dönemde düşük kira bedeli ödeyerek Teknopark İstanbul’da kalabiliyor.

Cube Incubation 2020 yılı başvuru takvimine göre 22 Mayıs 2020 ila 30 Ağustos 2020 arasında, ayrıca 31 Ağustos 2020 ile 30 Kasım 2020 arasında başvurular gerçekleşecek.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Tunç Laçin 2020-01-31 22:29:58

2017 Ekim ayında bizi kuluçka merkezine kabul eden ve bu süreçte bizlere tam destek sağlayan Cube Incubation ekibine teşekkür ederim. Cube Incubation Yöneticisi Gürol Üzenç'ten tam destek hep destek gördük. Incubation'daki ortak çalışma alanları startuplar arası etkileşimi ve networking'i tam anlamıyla sağlamak için dizayn edilmiş. Ekip olarak burada olmaktan çok keyif aldık, eğitim süreçlerindeki etkinlikleri ve yatırımcı görüşmeleri planlamalarını startuplara sunan Incubationa yeni dönemde de başarılar dilerim. ELAA Teknoloji