banner250

GENEL MÜDÜR İYEM’DEN “ALTIN YAKA” ÖNERİSİ

Bölge ihtiyaçlarını yetkin AR-GE altyapısıyla karşılayabilecek ihtisas bir TGB olma yolunda gayret gösterdiklerini söyleyen ADÜ Teknokent Genel Müdürü Prof. Dr. Cemal İyem; hayalleri, iş fikirleri ve cesareti olan tüm üniversitelileri altın yakalı olma yolunda teknokente davet etti. Savunma ve gıda alanlarında önemli projelerin yolda olduğunu söyleyen İyem, “Dışa bağımlılığı ticarileşme ile kırarız” dedi.

GENEL MÜDÜR İYEM’DEN “ALTIN YAKA” ÖNERİSİ

Bölge ihtiyaçlarını yetkin AR-GE altyapısıyla karşılayabilecek ihtisas bir TGB olma yolunda gayret gösterdiklerini söyleyen ADÜ Teknokent Genel Müdürü Prof. Dr. Cemal İyem; hayalleri, iş fikirleri ve cesareti olan tüm üniversitelileri altın yakalı olma yolunda teknokente davet etti. Savunma ve gıda alanlarında önemli projelerin yolda olduğunu söyleyen İyem, “Dışa bağımlılığı ticarileşme ile kırarız” dedi.

11 Eylül 2020 Cuma 09:56
GENEL MÜDÜR İYEM’DEN “ALTIN YAKA” ÖNERİSİ

Röportaj:Ümit UÇAR

   

2006’dan bu yana dâhil olduğu teknokent yapıları içinde büyük tecrübe edinen AR-GE gönüllüsü Prof. Dr. Cemal İyem, Eylül 2017’de göreve geldiği Adnan Menderes Üniversitesi TGB (ADÜ Teknokent)’yi inovasyon liginde üst sıralara taşıma hedefinde... 32 bin metrekarelik alana kurulu olan ve ilk firmasını 2018 olmadan bünyesine katan ADÜ Teknokent’in şu an 47 firması olduğunu ifade eden Genel Müdür Cemal İyem, “Bölge ihtiyaçlarına cevap verebilen, ihtisaslaşmış bir TGB olmak istiyoruz” dedi. 33 kuluçka ve 14 AR-GE firmasına da sahip olan TGB’nin yeni kurulan firmalara kucak açtığını söyleyen Cemal İyem, teknoparklar güçlendikçe üniversite-sanayi iş birliğinin de güçleneceğini ifade ederek önemli bir konuya parmak bastı. Tarım, enerji ve sağlık turizminin önde olduğu Aydın’da özellikle savunma sanayide öncü konuma gelebilmek için Bakanlıkla iş birliği kurma yoluna gittiklerini söyleyen İyem, “Gıda noktasında da önemli projelerimiz var. Hedefimiz, ülkede özellikle ihracatı artırabilecek önemli projelere imza atabilmek” diye konuştu. Üniversiteye, TSO’yla, akademisyenlerle sinerji birliğinde olduklarını söyleyen İyem, “Ticarileşme son derece önemli, ülke olarak dışa bağımlılığımızı teknokentlerle en az indireceğiz” düşüncelerini paylaştı.

ROLLER ARTTI

47 firmanın 20 tanesinin akademisyen firması olduğunu söyleyen İyem, akademik bilginin ticarileşmesi için hedeflerinin yüzde 50’ye ulaşmak olduğunu belirtti. 90 istihdamlı, 49 projeli bölge için bina yapımının yakın olduğunu söyleyen İyem, yüzde 100 dolu olduklarını ifade etti. Herkes tarafından dillendirilen üniversite-sanayi iş birliğinin henüz tamamıyla tesis edilemediği vurgusunda bulunan İyem, Bakanlığın desteğiyle TGB’lerin rolünün arttığına değindi. Genç girişimci sayısının yüksek oluşu dolayısıyla umutlu olduğunu söyleyen İyem, “Üniversitede üretilen bilgi sanayiye ulaşmalı, tezler raflarda kalmamalı. Ticarileşme çok kritik. Özellikle ihracatı artırabilecek ve ithalatı kısabilecek politikalar noktasında bu iş birliğini son derece önemsiyorum” şeklinde konuştu. Melek yatırımcı projeleri ekseninde doğru eşleşmenin faydayı artıracağını söyleyen Prof. Dr. Cemal İyem; OSB’lerle ve ticaret borsalarıyla bağlantıda olduklarını belirtti.

İYİ TARIM KULUÇKAYA YATTI

Bilgi çağında akıl sermayesiyle, bir bilgisayar ve internet bağlantısıyla ciddi kazançlar elde edileceğini dile getiren Genel Müdür, genç bir TGB olarak ihtisaslaşma yolunda ilerlediklerini ifade etti. Tarım, sağlık turizmi, enerji gibi alanlarda önemli projelerin yakın olduğu bilgisini veren İyem, “Özellikle MSB’yle özel ve stratejik bir proje üzerine çalışıyoruz. Gıda projelerimiz de var. Yazılım firmalarımızı da bunlara entegre ediyoruz. Amacımız ihracatı artırıcı projeler yapabilmek. Her şeyi yapan değil, bir şeyi en iyi yapan olmak istiyoruz” fikrini paylaştı. Bölgeden bir firmanın Starbucks’a satış yaptığını, bir firmanın ise turizm yazılımıyla ödül aldığını söyleyen İyem, engellilerle ilgili yaptıkları projeyle de 3’üncülük ödülünü kazandıklarını ifade etti. İyem, yazılım ve dijital dönüşüme hak ettiği değeri verdiklerini söyledi. TGB firmalarının önemli bir kısmının tarım alanında çalıştığını belirten İyem, “Tarımda uygulanan geleneksel metotların yerini artık daha teknolojik metotların aldığını görüyoruz. Kuluçka süreleri hesaplandığında 1- 1,5 yıl içerisinde bölgemizden önemli projeler çıkıyor, çok ümitliyiz ses getireceğiz” ifadeleriyle Tarım 4.0’a vurgu yaptı.

“TEKNOKENTE BEKLİYORUZ”

İşletme Fakültesi'nde Öğretim Üyesi olan İyem, “Ülke olarak girişimci arkadaşlara ihtiyacımız var. Üniversite mezunları TGB’lerle tanışmalı, işini kurmalı, korkmamalı” diyerek, TGB’ye gelen herkese kapılarının açık olduğunu ve öğrencilere staj konusunda yardımcı olduklarını belirtti. 4 bin 505 metrekarelik kapalı alanda inşaatı tamamladıktan sonra ön kuluçka merkezi oluşturacaklarını söyleyen İyem, “En verimli merkezlerden olacak. Şu an 60’a yakın öğrencimiz kayıtlı. Bu arkadaşlar nasıl şirket kuracaklarını, fikirlerini nasıl ticarileştireceklerini ücretsiz öğreniyorlar. Ayrıca eğitimlerimize de katılmalarını arzu ediyoruz. Yine mentorluk hizmetinden faydalanmalarını sağlıyoruz. Bazı şirketlerle görüşmeler yaparak bu şirketlerdeki yöneticilerin başarı hikâyelerini bu arkadaşların dinlemelerini sağlıyoruz ve projelerine uygun şirketlerle eşleştiriyoruz” açıklamalarını yaptı. Prof. Dr. Cemal İyem, son olarak şu mesajları paylaştı: “Eğitim gören tüm arkadaşlarımızı teknokente davet ediyorum. Mezun arkadaşlarımız kesinlikle teknolojiyi yakından takip etsinler ve her ne iş yapıyorlarsa mutlaka yaptıkları işe teknolojiyi entegre etsinler. Böylece istihdam edilme noktasında sıkıntı yaşamazlar. Bizim tanımladığımız altın yakalı “gold color” dediğimiz bu özel nitelikli çalışan grubun içerisine girmeleri gerekiyor. Yoksa maalesef standart durumda olurlarsa iş bulma konusunda da sıkıntılarla karşı karşıya kalabilirler.”

ADÜ TEKNOKENT GENEL MÜDÜRÜ PROF. DR. CEMAL İYEM İLE SANAYİ TV'DE YAPILAN RÖPORTAJIN TAMAMINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ.

Son Güncelleme: 14.09.2020 14:25
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.