banner250

GAZİANTEP TEKNOPARKTAN ÜSTÜN PERFORMANS

95 AR-GE, 11 kuluçka merkeziyle yüzde 100 doluluğa ulaşan Gaziantep Teknopark, inovasyon iş birliklerini günden güne güçlendiriyor. Kentteki neredeyse her kurumun üniversiteyle sinerji içerisinde çalıştığını söyleyen TGB Genel Müdürü Ekrem Tekin, “Üniversite 4.0’ı yaşatıyoruz, bölgedeki AR-GE merkezleri ve çalışanları üniversitemize sürekli bağlı” dedi.

GAZİANTEP TEKNOPARKTAN ÜSTÜN PERFORMANS

95 AR-GE, 11 kuluçka merkeziyle yüzde 100 doluluğa ulaşan Gaziantep Teknopark, inovasyon iş birliklerini günden güne güçlendiriyor. Kentteki neredeyse her kurumun üniversiteyle sinerji içerisinde çalıştığını söyleyen TGB Genel Müdürü Ekrem Tekin, “Üniversite 4.0’ı yaşatıyoruz, bölgedeki AR-GE merkezleri ve çalışanları üniversitemize sürekli bağlı” dedi.

15 Eylül 2020 Salı 13:21
GAZİANTEP TEKNOPARKTAN ÜSTÜN PERFORMANS

Röportaj: Ümit UÇAR  

11’inci yaşında zincirin genç halkalarından olan Gaziantep Teknopark, A’dan Z’ye desteklediği çoklu sektörlerinin sergilediği Kovid-19 mücadelesiyle örnek oldu. Sanayi TV’ye TGB’nin gösterdiği gelişimin ödüllendirildiğinden bahseden Gaziantep Teknopark Genel Müdürü Ekrem Tekin; 95 AR-GE, 11 tane de kuluçka firması olan Gaziantep Teknoparkın 100’ü aşkın firmasıyla yüzde 100 dolu olduğunu belirtti. Kaliteye odaklı olduklarını söyleyen Endüstri Mühendisi Tekin, “AR-GE’de niteliğe önem veriyoruz. TTO’muz A.Ş. olarak faaliyette. Sosyal bir ortamdayız, şehrin merkezindeyiz. Girişimci firmalarımız enerjik. 170’i aşkın patent başvurumuz var, 50 patentimiz tescilli. Türkiye’nin en yüksek teknoloji lisansını yapan 2. bölgeyiz. Herkesi buraya davet ediyoruz” diye konuştu. İhracatta 5. sırada olan kentin yüksek teknolojiye geçiş aşamasında olduğunu söyleyen Tekin, 65 AR-GE merkezli şehirde sanayiyle iç içe olduklarını belirtti. “Üniversite 4.0 gibiyiz, bölgedeki AR-GE merkezleri ve çalışanları üniversiteye sürekli bağlı” diyen Tekin, “Sanayi, eğitim, AR-GE iş birliklerimiz sürüyor. Sipariş usulü AR-GE gelişiyor. KOBİ’leri kurumsal TGB firmalarımızla eşleştiriyoruz. AR-GE merkezlerinin birçoğuyla yer yer ve bazılarıyla düzenli çalışıyoruz” açıklamasını yaptı.

  

İNGİLTERE’DE GÜÇLÜ TEMSİL

Teknoparkta yüzde 45 oranında yazılım firması olduğunun bilgisini veren Tekin, küme destekli makine firmalarının Endüstri 4.0 firmalarıyla kontakta olduğunu, yapay zeka ve simülasyon tabanlı oyun kümelerinin bulunduğunu ifade etti. Görüntü-sinyal işleme, mobil uygulama geliştirme, dijital pazarlama, enerji, gıda, çevre ve biyoteknoloji gibi birçok sektöre kucak açıklarını söyleyen Tekin, “Eğitim teknolojileri start-up’larımızdan biri de 2 yıl önce İngiltere'de yılın girişimcisi seçildi.  Biyoteknoloji firmamız Farma Gen’in pandemi sürecinde de önemli çalışmaları oldu. Siber güvenlik kümemiz de mevcut” ifadeleriyle dengeli dağılımın altını çizdi. Geçtiğimiz yıl Bilişim 500’de firmaları yokken bu yıl 3 firmanın listede yer aldığını söyleyen Tekin, “Firmalarımızı büyüten bir ekosistem kuruyoruz. AR-GE firmalarının potansiyeli olduğuna, yüksek cirolara erişmesi gerektiğine ve uluslararası yatırımlarla buluşması gerektiğine vurgu yapıyoruz. Ulusal ve uluslararası partnerlerimiz var destek aldığımız. Bu yüzden teknoparkın organik, yani ciro bazında büyümesine çok ciddi bakıyoruz. AR-GE firmalarının çekirdekten ve altyapıdan yetişmesi, kuluçkadan yetişmesi çok önemli” şeklinde konuştu. Yatırım ekosisteminden bahsederek 6 ayda 5 TGB firmasının fonlandığını söyleyen Tekin, “Yatırımların ortalaması 1 milyon civarında” ifadesini kullandı.

  

“GAZİANTEPLİ İYİ KOKU ALIR”

Pandemi sürecinde teşviklere parantez açan Tekin, “Sürece elbette endişeli başladık. Öncelikle ne yapacağımızı ve nasıl bir sonuçla karşılaşacağımızı bilmiyorduk ancak hızlı aksiyon aldık. Bu noktada firmalarımıza indirimler ve kira ertelemelerini, ayrıca bakanlıklarımız tarafından bize bildirilen uygulamaları doğrudan yansıttık. TGB olarak doğrudan önlemler aldık. Pandemi sürecinden korktuğumuz kadar olumsuz etkilenmedik. Hatta daha öncesinde şimdiye dek alamadığımız yatırımları aldık; 6 ayda 5 adet hacmi büyük melek yatırım gerçekleşti. Teknoparkımız için yeni fırsatlar da doğmuş oldu. 4 adet COVID-19 ilacının bir yerleştirilmesi için çalışma ihtiyacı doğdu. Çalışmalarının tamamı Gaziantep'te yapıldı ve birçok firmayla Bakanlığımızın da bize tebrikleri oldu. Kritik teknolojilerin iş birliğimizle gerçekleştirilmesinden memnun olduk” açıklamasını yaptı. Kovid-19 sürecinde yaşanan arz-talep dengesizliğinin cihaz sektöründe kendini daha çok gösterdiğini söyleyen Tekin, “Hastanelerimiz için erişilemeyen maske gibi ürünleri ve bazı cihazları prototipleme altyapımızla ürettik. 2000 parçanın üzerinde de teslim ettik. KOVID sürecinde firmalarımız çok üretken davrandı. Konferans yazılımları, uzaktan çalışma otomasyonu gibi projeler geliştirdiler. Dijitale olan ilgi ve zihinsel dönüşüm oldukça hızlı gelişti bu KOVID sürecinde. Hepimiz Zoom’u kullanmaya başladık belki daha önce grup röportajlarını bu tekniklerle yapmıyorduk. Bu dönüşümünde neticesinde Gaziantep sanayisinin teknoparkımıza çok büyük ilgisi oldu. Hatta birçok sanayici de yatırım yapılacak firma var mı diye bizzat bana soruyor. Teknoparkımızdaki firmalarla birebir görüşmeler yapıyor. Onları tanımaya çalışıyorlar, ben görüyorum. Birçoğu geleceğin teknolojide olduğunu, özellikle bir sonraki ekonomik durağın teknoparklardan geçtiğini çok yakından hissediyor; Gaziantep sanayicisi bilirsiniz çok iyi koku alır” şeklinde düşüncelerini dile getirdi.

  

LOKAL DEĞİL, GLOBAL

Yeni başlayan süreçte teknoparkta ekonomiyi büyütmeyi hedeflediklerini söyleyen Tekin, “Firma sayımız iyi, hedeflerimiz için globalleşmemiz şart. Firmalarımızın çoğu globalle rekabet edebilir. Lakin kendi bariyerimizden dolayı iç, hatta yerel pazara odaklanan firmalarımız var. Onları globalleştirmeye çalışıyoruz. Önce ulusallaşacaklar. Bizi globalde büyük bir pazar bekliyor” dedi. Tekin, son olarak şöyle konuştu: “TGB’de palazlanan firmalarımız; İstanbul, Ankara gibi yerlere ve Silikon Vadisi gibi vergi avantajlı bölgelere gitmesin diye yatay mimarinin önde olduğu bir master plan çalışmamız var. Arazimizin yüzde 20’sini kullanıyoruz, kalan yüzde 80’ininde KOBİ’lerimizin ekosistemlerini kurmaları için çalışacağız. Girişimcilerle birlikte tersine girişimci göçüne odaklanacağız. Yazılımcı gençlerimizin sayısı artsın diye birçok projede üniversitelerimizle birlikte partnerlik yapıyoruz. Bazılarında yürütücülük yapıyor ve başlatıyoruz. Bilgisayar ve yazılım odaklı büyüyoruz, sanayicimizi destekliyoruz. Bu temalar üzerinde 5 yılımızı planladık, yazılımcı insan kaynağımızı geliştireceğiz.”

  

GAZİANTEP TEKNOPARK GENEL MÜDÜRÜ EKREM TEKİN İLE SANAYİ TV'DE GERÇEKLEŞTİRİLER RÖPORTAJ BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ

Son Güncelleme: 15.09.2020 13:27
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.