banner250

FABRİKALARA YÜKSEK IQ

Kamuda ve özel sektörde Endüstri 4.0 konseptinde fabrikalarda üretim hattı takibi, stok takibi ve lojistik yönetimi yapan Aniventi, fabrikalarda üretimi verimli hale getiriyor ve fabrikaları akıllı hale getiriyor. Aniventi Kurucu Ortaklarından Nejat Ünsal, Endüstri 4.0 konseptinde fabrikalarda üretim hattı takibi, stok takibi ve lojistik yönetimi yaptıklarını belirterek, bunun yanı sıra ürünlerinin sağlık ve savunma sanayinde de kullanıldığını söyledi.

FABRİKALARA YÜKSEK IQ

Kamuda ve özel sektörde Endüstri 4.0 konseptinde fabrikalarda üretim hattı takibi, stok takibi ve lojistik yönetimi yapan Aniventi, fabrikalarda üretimi verimli hale getiriyor ve fabrikaları akıllı hale getiriyor. Aniventi Kurucu Ortaklarından Nejat Ünsal, Endüstri 4.0 konseptinde fabrikalarda üretim hattı takibi, stok takibi ve lojistik yönetimi yaptıklarını belirterek, bunun yanı sıra ürünlerinin sağlık ve savunma sanayinde de kullanıldığını söyledi.

12 Şubat 2020 Çarşamba 12:52
FABRİKALARA YÜKSEK IQ

Haber: Tuğçe Sağdıç

Kamu ve özel sektör için, farklı alanlarda uçtan uca çözümleriyle bir yazılım ve Nesnelerin İnterneti (IoT) firması olarak yenilikçi ürünler sunan Aniventi, Endüstri 4.0’a yönelik faaliyetleriyle sektöre hızlı bir giriş yaptı. Çiçeği burnunda firma, Hacettepe Teknokentte yürüttüğü AR-GE faaliyetleriyle, sağlık, savunma sanayi, stok yönetimi, lojistik alanlarında ürünler geliştiriyor ve ihraç ediyor. Sağlık-bilişim teknolojileri konusunda deneyimli kadrosuyla sektörün nabzını tutan Aniventi tarafından geliştirilen yerli ve milli yazılım ve donanımlar, Çipli Silah ve Mühimmat Takip Projesi kapsamında ABD Hava Kuvvetleri Üssünde başarıyla uygulandı ve kullanılmaya başlandı. Ayrıca firmanın Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının Model Fabrika Projesi’ne yönelik ürünleri de hazır hale geldi. Aniventi Kurucu Ortaklarından Nejat Ünsal, Sanayi Gazetesine firmalarının başarı hikayesini anlattı.

UÇTAN UCA TAKİP

Ünsal, dört ortaklı bir firma olduklarını, iki ortağın Ankara'da, diğer iki ortağın da İstanbul'daki ofiste bulunduğunu söyledi. Başlangıçta sağlık alanında yazılım, Nesnelerin İnterneti üzerine ürünler üretmek üzere yola çıktıklarını belirten Ünsal, Gerçek Zamanlı Konum Sistemlerini (RTLS) hastane süreçlerine entegre ettiklerini, Endüstri 4.0 kapsamında üretim hattı takibi, ürünün mamul hale gelmesi, stokta istiflenmesi, dağıtımı, sevkiyatını uçtan uca takip ettiklerini, son olarak da Amerikan ordusuna ürün verdiklerini kaydetti. Ünsal, “Endüstri 4.0'da çok büyük bir açık olduğunu gördükten sonra Endüstri 4.0'a odaklandık. Türkiye'de birçok üretim tesisi, fabrika var ama bunların hepsi ‘karadüzen’ üretime dönmüş durumda. Biz, ürünlerimizle fabrikaları akıllı hale getirmek istiyoruz. Küresel pazarda önemli bir yazılım ve RTLS servis sağlayıcısı olarak büyümeyi hedefliyoruz” dedi.

KOLAY DEMİRBAŞ TAKİBİ

Şehir hastanelerindeki aktif-pasif demirbaşların RFID teknolojisiyle takibini yaptıklarını anlatan Ünsal, “RTLS teknolojisiyle anlık olarak yenidoğanın konumu, personelin konumu, aktif demirbaşların bina içinde nerede olduğuna yönelik çözümler geliştiriyoruz. Bunun için pasif ve aktif çipler ürettik. Pasif çipler tıpkı HGS’ler gibi bir yüzeye yapıştırılıyor ve hiçbir sinyal yaymıyor. Ancak cihazlarla sinyal gönderirseniz onlar geri dönüş yapıyor. Kaç adet oldukları ve yerleriyle ilgili bilgi alabiliyoruz. Aktiflerde ise kurumu, fabrikayı ya da hastaneyi kapsama alanına alıyoruz. Üzerine aktif çip taktığımız herhangi bir nesne ya da insanın anlık olarak bina içinde nerede olduklarını takip edilebiliyoruz. Demirbaşların sayımı, kayıp demirbaş bulma, personel yetkilendirme, demirbaş güvenlik yönetimi gibi bilgileri alıyoruz. Kurum içinde yetkililer tarafından listesi verilen demirbaşlar, taşınırlar ve taşınmazlar, RFID yazıcı ile kişiselleştiriliyor ve kimliklendiriliyor. Bunu takiben ilgili demirbaşların üzerine uygulanıyor. Ürünlerimizdeki çip maalesef yurt dışından ithal ediliyor ama bunların yerli üretimi konusunda yaptığımız çalışmalar var” dedi.

BEBEK KARIŞTIRMAYA SON

Aniventinin çipli ürünlerinin özellikle sağlık alanında ve hastanelerin yenidoğan ünitelerinde birçok avantaj sağladığını dile getiren Ünsal, “Bebek doğar doğmaz ayak bilekliğine çip takılıyor. Böylece hem bebeğin kaçırılmasının hem de karışmasının önüne geçiliyor. Özellikle çok fazla doğumun olduğu kadın doğum hastanelerinde bebeklerin karışma ihtimali oluyor. Geçtiğimiz günlerde Sakarya'da bir hastanede bebekler karışmış. İki aile, bir hafta boyunca birbirlerinin bebeklerine bakmışlar. Bunları engellemek amacıyla bu ürünü geliştirdik. Bebeğin çipi, anne ve hemşireyle eşleştiriliyor. Yenidoğan ünitesinden dışarıya izinsiz çıkışların önüne geçilmiş olunuyor” diye konuştu.

ANLIK OLARAK İZLENEBİLİYOR

Ünsal, sağlık alanı dışında Endüstri 4.0’a uyumlu üretim yapan fabrikalarda da ürünlerinin kullanıldığını söyledi. İstanbul'da yerli üretim yapan ve 80 ülkeye ihracat gerçekleştiren bir fabrikanın stoğunu takip ettiklerini belirten Ünsal, “Her ürüne çiplerden yapıştırılıyor. Böylece ürünün aranması, bulunması ve sayımı kolaylaşıyor. 100 bin adet ürün, yaklaşık 1 saat içinde cihazlar yardımıyla sayabiliyorlar. Onun dışında fabrikanın kapısından forkliftle ya da paletle ürünler çıkarılırken, anlık olarak stok düşümünü yapıyoruz. Üründen kaç tane üretildi, kaçı hangi plakalı kamyona yüklenmiş, nereye gidiyor tüm süreçler takip ediliyor. Pasif çiplerde maksimum 25 metrelik bir alanda takip yapabiliyoruz. Aktifler ise sürekli yayın yapıyor ve maliyeti biraz daha fazla” dedi.

ÜRÜNLERİ AMERİKAN ORDUSUNDA

Aniventi Kurucu Ortağı Nejat Ünsal, firmalarının ABD ordusuna verdiği ürünle yakaladığı başarıdan da bahsetti. Geliştirdikleri yerli ve milli yazılım ve donanımların, Çipli Silah ve Mühimmat Takip Projesi kapsamında ABD Hava Kuvvetleri Üssünde kullanılmaya başladığını ifade eden Ünsal, şöyle devam etti:

“Çipli ürünlerimiz savunma sanayinde de kullanılabiliyor. Türkiye'de savunma sanayinde girişimlerimiz var ama hiçbir çalışmamız yok. Amerikan Hava Kuvvetlerine verdiğimiz üründe, çip ve cihazlar dışındaki her şey yerli. Metal yüzeye yapıştırıldığı için yansımayı önlemesi amacıyla etikette köpük kullandık. Yazılım, ara katman yazılım ve süreçleri yöneteceğimiz kendi ürettirdiğimiz donanımlarımız da mevcut. Donanım ve yazılım entegre çalışacak şekilde AR-GE çalışmaları yürütüyoruz. Amerikan Hava Kuvvetlerinde sistem tamamen offline çalışmak zorunda. Türkiye'de de bunu bir askeri alanda kurarsak onun da kapalı çalışması gerekir. Savunma sanayine girmek için güvenlik sertifikaları aldık.”

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.