CİRONUN YÜZDE 40’I AR-GE’YE

Ortemin 20 yıldır cirosundan AR-GE’ye yüzde 30 ile 40 arasında değişen oranlarda pay ayırdığını açıklayan Ortem Genel Müdürü Ömer Karaman, “İşte bu pay, bizi dünya devleri ile yarışır pozisyonda tutuyor. Ortem bu konuda yüzde 5 gibi bir rakamla gitmeye çalışsaydı, otomotiv alanında global firmalarla yarışamazdı, global firmalara tedarikçi olamazdı” dedi.

CİRONUN YÜZDE 40’I AR-GE’YE

Ortemin 20 yıldır cirosundan AR-GE’ye yüzde 30 ile 40 arasında değişen oranlarda pay ayırdığını açıklayan Ortem Genel Müdürü Ömer Karaman, “İşte bu pay, bizi dünya devleri ile yarışır pozisyonda tutuyor. Ortem bu konuda yüzde 5 gibi bir rakamla gitmeye çalışsaydı, otomotiv alanında global firmalarla yarışamazdı, global firmalara tedarikçi olamazdı” dedi.

05 Şubat 2021 Cuma 09:08
CİRONUN YÜZDE 40’I AR-GE’YE

Haber: Esra ÖZSÜMER

Türkiye’nin otomotiv alanında sayılı AR-GE merkezlerinden birine sahip olan Ortem Elektronik, dünyanın dev otomotiv markalarına yedek parça tasarlıyor ve üretiyor. Bugüne kadar devlet teşvikli 20’nin üzerinde, kendi bünyesinde ise 50’nin üzerinde AR-GE projesini tamamlayarak ticarileştiren şirket, alanında dünyada bir elin parmaklarını geçmeyecek sayıdaki firmayla rekabet ediyor. Ortem Genel Müdürü Ömer Karaman, Ortemin 20 yıldır cirosundan AR-GE’ye yüzde 30 ile 40 arasında değişen oranlarda pay ayırdığını belirterek, “İşte bu pay, bizi dünya devleri ile yarışır pozisyonda tutuyor” dedi. Türkiye’de firmaların AR-GE’ye ayırdıkları payın ortalama yüzde 5 civarında olduğunu kaydeden Karaman, “Bundan dolayı kazandığı parayı AR-GE’ye yatırmak konusunda Ortem, Türkiye standartları dışında bir firma. Bence bu mertebeler bile az, yüzde 50’leri bulması gerekiyor. Ortem yüzde 5 gibi bir rakamla gitmeye çalışsaydı, otomotiv alanında global firmalarla yarışamazdı, global firmalara tedarikçi olamazdı” diye konuştu.

  

50 KİŞİLİK AR-GE ORDUSU

1998 yılında AR-GE merkezi olarak tasarlanarak kurulan Ortemin vizyonunu “AR-GE ve AR-GE’ye dayalı üretim” olarak belirlediğini kaydeden Ömer Karaman’ın verdiği bilgiye göre, Ortemin iki tane teknoloji merkezi bulunuyor. Ortemin kendi bünyesinde çalışan 105 kişinin 45’i AR-GE ve AR-GE nitelikli personelken, iştiraki Mahrek Teknoloji’nin 25 kişilik ekibinin 22’si AR-GE ve AR-GE nitelikli personel. Otomotiv ve telemetri alanında elektroniğe dayalı AR-GE ve AR-GE nitelikli ürünler tasarlayan şirket, otomotiv endüstrisi için gövde kontrol ünitesi, motor kontrol ünitesi, batarya yönetim sistemleri gibi ürünleri geliştiriyor. Ayrıca geliştirdiği tasarımları bunları seri üretime uygun hale getirip yıllık 100 bin 200 bin gibi adetlerde üreten Ortem, ürünlerinin tamamını global firmalara pazarlıyor. Yıllık 500 bine yakın parçayı sahaya verdiklerini açıklayan Ömer Karaman “Sahada 100 milyon kilometreyi tamamlamış, arızasız ürünlerimiz var” dedi. Otomotivin yanı sıra savunma sanayi ve telemetri alanında da faaliyet gösterdiklerini kaydeden Karaman, “Bu alanlarda gömülü yazılım, gömülü donanım, mekanik tasarım ve bu ürünlerle ilgili yazılımları, ayrıca geliştirdiğimiz ürünlerin test sertifikasyonlarını kendi bünyemizde yapabiliyoruz” açıklamasında bulundu.

 

 

 

ELEKTRİKLİ ARAÇ BATARYA SİSTEMLERİ

Otomotiv sektöründe global markalarla bir ara üretici olmadan, direkt olarak çalıştıklarını vurgulayan Ömer Karaman,  şunları söyledi: “Otomotivde yeni gelen standart ve teknolojiler var. Elektrikli araçlar için batarya sistemleri geliştiriyoruz. Bu iki senedir araştırdığımız, geliştirdiğimiz bir konu… Burada konvansiyonel bir batarya yönetim sitemlerinden ziyade yapay zekâya, makine öğrenmesine dayalı batarya yönetim sistemleri yapıyoruz. Yeni nesil gövde kontrol sistemleri yapıyoruz. Biz geliştirdiğimiz bir kontrol ünitesini, müşteriye sadece bir kontrol ünitesi olarak değil, yanında bir de geliştirme seti vererek kendi yazılımlarını geliştirebilmeleri için bir sistem veriyoruz. Aracın üzerinde Ortem marka kontrol ünitesini birden fazla kullanıp hepsini eş zamanlı kendi geliştirdikleri algoritmalarla oluşturabilir hale geliyorlar.

 

ELEKTRONİK KELEPÇE TASARLIYOR

Telemetri alanında ise elektronik kelepçe geliştirdiklerini belirten Ortem Genel Müdürü Karaman, “Bugün için hem Adalet Bakanlığında hem başka kurumlarda elektronik kelepçe kullanımı var. Burada da yine yerlileştirme söz konusu. Burada yine kendi bünyemizdeki AR-GE personeliyle kendi AR-GE merkezimizde geliştirip uyguladığımız bir ürün” şeklinde konuştu.

 

  

OTOMOTİV MÜHENDİSLİĞİNE YERLİ SOLUK

Kısa süre önce Ottomotiv isimli yeni bir iştiraklerinin faaliyet geçtiğini kaydeden Ömer Karaman, henüz resmi lansmanı yapılmayan bu girişimle otomotiv mühendisliğini artık Türkiye’de yerli olarak yapmaya başlayacaklarını açıkladı. Karaman “Niyetimiz de bu firmamızla beraber sadece kontrol ünitesi değil, tüm sistemlerin teknikatörlüğünü yapmak. Yani bir aracın komple platformunu, batarya sistemlerinden motoruna ve motor sürücüsüne kadar yerli olarak mühendisliğini geliştirmek istiyoruz” dedi.

  

KATMA DEĞERLİ MÜHENDİSLİK

Hem otomotivin hem de AR-GE’nin zor ve sabır isteyen bir alanlar olduğunu ifade eden Ömer Karaman, firmaların bu alanlarda çalışabilmek için önce AR-GE kültürünü oturtması gerektiğini söyledi.  Ortemin kurulduğu 1998 yılında AR-GE kültürünün Türkiye’de olmadığını anlatan Karaman, bu gün ise dünya ile kıyaslandığında Türkiye’nin AR-GE  ve mühendislik konusunda iyi bir noktada olduğu görüşünü dile getirdi. Türkiye’de Ortemin iştiraki Ottomotiv gibi şirket bulunduğuna ve bu firmaların cirolarının da yüzde 80’i ihracattan geldiğine dikkat çeken Karaman, şöyle devam etti:

“Yani otomotiv mühendisini çalıştırarak globale iş yaparak para kazanıyorlar. Ama mühendislik demek AR-GE demek olmuyor. Türkiye’de son 15 yıldır gerçekleşen kültür değişimi ile mühendisliği katma değerli mühendisliğe çevirmeye başladık. AR-GE merkezleri, teknoparklarla elimizdeki değeri daha kıymetli hale getirmeye başladık. Önemli olan da burası. Çünkü AR-GE zor bir nokta. Siz bir fikir üretiyorsunuz ve bu fikri ticari modele dönüştürmeniz gerekiyor ve sürdürülebilir yapmanız lazım.”

 

  

KOVİD-19 İLE OMUZ OMUZA MÜCADELE

Türkiye’de AR-GE konusunda 15 yılda geliştirilen kültürün en somut meyvesini Kovid-19 sürecinde verdiğini vurgulayan Ömer Karaman, “Kovid-19 süreci Türkiye’de 11 Mart 2020’de başladı ve bununla birlikte tedbirler ve omuz omuza bir mücadele başladı” diye konuştu. Bu süreçte mimi kurumların solunum cihazı, kimi kurumlar ateş ölçer yaptığını anlatan Karaman, şöyle devam etti.

“Firmalar omuz omuza vererek çok hızlı şekilde solunum cihazı çıkardı. Mesela biz otomotiv firmasıyız ama oturduk ne yapabiliriz diye düşündük. Siperlik, laringoskop yapabilir miyiz diye baktık. 1 hafta gibi bir sürede, alakamız olmayan, standardını bilmediğimiz sektörlerde ürün yapar hale geldik. Bunu sadece Ortem için söylemiyorum, Türk firmaları için söylüyorum. Bu da yapılan 15-20 yıllık stratejinin meyvesi… O yüzden her geçen yıl çok çok daha iyi bir noktaya varacağımızı ümit ediyorum.”

Son Güncelleme: 05.02.2021 09:21
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.