BİRİNCİYE 100 BİN TL ÖDÜL VAR

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, "DigiKamp Dijital Dönüşüm Yarışması'ndan çıkacak yenilikçi fikirler sayesinde ticaret süreçlerini kolaylaştırarak dijital dönüşümü sağlamayı amaçladıklarını söyledi.

BİRİNCİYE 100 BİN TL ÖDÜL VAR

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, "DigiKamp Dijital Dönüşüm Yarışması'ndan çıkacak yenilikçi fikirler sayesinde ticaret süreçlerini kolaylaştırarak dijital dönüşümü sağlamayı amaçladıklarını söyledi.

31 Aralık 2020 Perşembe 08:30
BİRİNCİYE 100 BİN TL ÖDÜL VAR

Digikamp Dijital Dönüşüm Yarışması'na başvurular başladı. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, ticaretin kolaylaştırılmasına yönelik geliştirilecek dijital çözümler için bir arayüz vazifesi görecek Digikamp Dijital Dönüşüm Yarışması ile girişimcilik ekosistemini cesaretlendirerek Türkiye'den yeni "unicorn"lar çıkması için kurumsal bir altyapı oluşturmak istediklerini söyledi.

SON BAŞVURU TARİHİ 15 ŞUBAT

Adayların 15 Şubat'a kadar başvurularını yapabileceğini aktaran Pekcan, "Yarışmamızda birincimize 100 bin TL ile Silikon Vadisi'ne düzenleyeceğimiz programa katılım hakkı, ikincimize 50 bin TL, üçüncümüze 30 bin TL ödül veriyoruz olacağız" dedi. DigiKamp Dijital Dönüşüm Yarışması ile firmaların ticaret süreçlerinde karşılaştıkları zorlukları aşmaları için hızlı ve yenilikçi dönüşüm fikirleri aradıklarını kaydeden Bakan Pekcan, “Amacımız, yarışmadan çıkacak yenilikçi fikirler sayesinde ticaret süreçlerini kolaylaştırarak dijital dönüşümü sağlamak" diye konuştu. Türkiye olarak, araştırma-geliştirme faaliyetleriyle, inovasyonla, teknoloji odaklı yaklaşımlarla, yerli ve milli katma değerin artırılmasıyla hedeflere ulaşılacağını aktaran Pekcan, bu yarışmanın sadece dereceye girenlerin ödüllendirildiği bir yarışma olmanın çok ötesinde kurgulandığını anlattı.

“DÜZENLİ OLARAK YAPILACAK”

Pekcan, "Digikamp Dijital Dönüşüm Yarışması, Bakanlığımız ile yarışmaya katılacak tüm girişimcilerin el ele vererek dijital dönüşümde yeni yaklaşımları irdeleyecekleri ve fark yaratacak projeleri açığa çıkarmak üzere çalışacakları bir iş birliği çalışmasıdır. Dijital dönüşümün hızlandırılması için bu tarz nitelikli yarışmalara, bu tarz özel program ve projelere ihtiyaç var" şeklinde konuştu.  Sadece bu yıl için değil, gelecek senelerde de düzenli olarak yapılacak ve ülkedeki dijital dönüşüm faaliyetlerini destekleyecek bir yarışmayı bugün başlattıklarını bildiren Pekcan, şunları kaydetti:

"Bu yarışmamızı kurgularken oldukça çalıştık, iyi bir planlama yaptık. Yurt dışı en iyi örnekleri inceledik. Girişimcilerimiz için oldukça kurumsal, oldukça nitelikli, etkin ve her anlamda sonuç yaratacak bir yarışma hazırlamak istedik. Bunu başardığımıza inanıyoruz ve Bakanlık olarak yarışmamızı bugün itibarıyla tüm girişimcilerimizin başvurusuna açmaktan büyük bir memnuniyet duyuyoruz.  Ülkemizde dijitalleşme alanında her geçen gün yeni ve önemli adımlar atılmakta. Nitekim küresel ekonomideki bu dönüşümü uzaktan takip etmek gibi bir lüksümüz yok. Bilakis, Türkiye olarak dijital dönüşümde gerekli adımları atarak küresel ekonomideki yerimizi daha da güçlendirme vizyonu ile çalışmalarımızı sürdürüyoruz."

AMAÇ YENİ UNİCORN'LAR ÇIKARMAK

Ticaret Bakanı Pekcan, Digikamp Dijital Dönüşüm Yarışması'nın, ticaretin kolaylaştırılmasına yönelik geliştirilecek dijital çözümler için bir arayüz vazifesi göreceğini belirterek, girişimcilik ekosistemini cesaretlendirerek Türkiye'den yeni "unicorn"lar çıkması için kurumsal bir altyapı oluşturmak istediklerini söyledi. Girişimcilerin yenilikçi fikirleri ve değerli çözüm önerilerinin, Bakanlığın pek çok süreci için de dijitalleşmenin önünü açacağına inandığını ifade eden Pekcan, yarışmanın hem dijital ekosistemin gelişmesini destekleyeceğini hem de Bakanlığın iş süreçlerine yönelik yeni çözüm önerileri oluşturacağını kaydetti. Pekcan, bu altyapıdan çıkacak cevherlerle dijital ürün ve yazılım üretimini teşvik ederek ekonomik büyümeye katkı sunmayı hedeflediklerini vurguladı. Kamu tarafından düzenlenen yarışmaların aslında yeni uygulanan bir konsept olmadığını belirten Pekcan, özellikle şirketlerin, ihtiyaç duydukları alanlarda problemlerini geniş kitlelere duyurarak belli bir ödül karşılığında "Kitle Kaynak Kullanımı" adı verilen yöntemle kitlelerin çözümlerini ve fikirlerini satın aldığını anlattı.

Aynı yöntemin birçok ülkede kamu otoriteleri tarafından da tarih boyunca kullanıldığını aktaran Pekcan, düzenlenen yarışmalardan çıkan fikirlerin bugün hala kullanılan pek çok icadın bulunmasını sağladığını kaydetti. Pekcan, "Bugün kullandığımız kronometreler, 18. yüzyılda açık denizde gemilerinin kaybolması nedeniyle zarar eden İngiltere'nin, gemilere denizdeyken bulundukları boylamı gösterecek bir alet yapılması için bir ödül vadetmesi sayesinde icat edildi" dedi.

“DAHA GENİŞ KİTLELERE YAYILACAK"

Ruhsar Pekcan, teknoloji geliştirmenin en önemli yollarından birisinin yenilikçi fikir ve ürünü olan ancak büyük çaplı firmalar arasında görünemeyen girişimcilerin önünün açılması olduğunu ifade ederek, Digikamp'ı hayata geçirmeden önce dünya örneklerini yakından incelediklerini söyledi. Pekcan, şu değerlendirmelerde bulundu:

"ABD'de challenge.gov, İngiltere'de Govtech Catalyst gibi isimler altında süreklilik arz eden çalışmaların en iyi yönlerini de göz önüne alarak kendi yarışma konseptimizi oluşturduk. Bu noktada, Digikamp'ın tek seferlik bir yarışma olarak tasarlanmadığını da özellikle vurgulamak isterim ve bu çalışmada emeği geçen arkadaşlarıma da ayrıca teşekkür ederim.  Bu yarışma, her yıl daha gelişmiş bir versiyonu ile büyüyecek ve umuyorum ki daha geniş kitlelere yayılacak. Oldukça kurumsal bir yarışma olarak, önümüzdeki yıllarda da ülkemizdeki dijital dönüşüm ekosistemini desteklemeye devam edecektir. Digikamp Dijital Dönüşüm Yarışması ile firmalarımızın ticaret süreçlerinde karşılaştıkları zorlukları aşmaları için hızlı ve yenilikçi dönüşüm fikirleri arıyoruz. Amacımız, yarışmadan çıkacak yenilikçi fikirler sayesinde ticaret süreçlerini kolaylaştırarak dijital dönüşümü sağlamak."

"BAŞARILI PROJELER ÖDÜLLENDİRİLECEK"

Başvuranlardan uygulanabilir, çalışabilir bir demo sunmalarını beklediklerini aktaran Pekcan, yarışmacıları, yarışmanın kapsamı çerçevesinde geliştirecekleri fikirlerin ürün halini, herhangi bir teknolojik limit, yazılım ve donanım anlamında hiçbir sınırlama olmaksızın üretmekte serbest bıraktıklarını söyledi.  

Yarışma başvuruları 3 aşamalı olarak değerlendirileceğini kaydeden Pekcan, “Yarışmanın ikinci aşamasını geçen tüm katılımcılara, üçüncü aşama için gerekli hazırlıkları yapmalarına katkı sağlamak üzere 5 bin TL teşvik ödemesi yapılacağını bildiren Pekcan, "Yarışma sonunda birincimize 100 bin TL ödül ile birlikte Silikon Vadisi'ne düzenleyeceğimiz programa katılım hakkı, ikincimize 50 bin TL ve  üçüncümüze 30 bin TL ödül veriyoruz. Jüri Özel Ödülü'nü alacak proje ise 25 bin TL ile ödüllendirilecek" dedi.

SINIRLARI AŞAN KOBİ’LER

Para ödüllerinin yanı sıra yarışmada başarılı olanlara kurumsal gelişim fırsatları da sunacaklarını ifade eden Pekcan, bu kapsamda üçüncü aşamaya geçmeye hak kazanan proje sahiplerinin, Girişimcilik Vakfı ve Google Girişimcilik Programı'nın iş modelleri geliştirmek üzere düzenlenecek eğitim ve atölyelerine, yapay zeka (AI), uygulama geliştirme ve derin öğrenme metodolojileri gibi konuları da içinde barındıran teknik eğitimlerine, süreç ve iş modeli iyileştirmelerine dair fikir alışverişinde bulunmaları ve networklerini geliştirmeleri için oluşturulacak birebir çalışma programlarına katılmaya hak kazanacağını söyledi. Pekcan, başarılı projelere dijitalleşme becerilerini artırabilecekleri "Sınırları Aşan KOBİ’ler" eğitim programına katılma imkanı da sunacaklarını söyledi.

“GİRİŞİMCİLİĞİ TEŞVİK EDECEK”

Ticaret Bakanı Pekcan, Digikamp Dijital Dönüşüm Yarışması'yla teknoloji alanında girişimciliği teşvik ederek yaratıcı fikirleri duymak ve özgün olanı bulmak amacıyla kolları sıvadıklarını belirtti. Türkiye'nin, büyüme ve gelişim serüveninde dijitalleşme ve çağın bilişim teknolojilerini her geçen gün daha etkin biçimde kullanacağını aktaran Pekcan, bu yarışmanın, başvuran her girişimcisi sayesinde Bakanlığın ve iş dünyasının dijital dönüşüm vizyonuna ilham vereceğini söyledi. Sadece ödül alacak olanların değil, bu yarışmaya katılan tüm girişimciler, start-up'lar ve firmaların önemli, faydalı ve kendilerine geri dönüşü olacak bir tecrübe edineceğini anlatan Pekcan, şunları kaydetti:

“YENİ FİKİRLERE İLHAM OLACAK”

"Bakanlığımız markasıyla düzenlenen ve oldukça nitelikle bir jüriye sahip olan bu yarışmaya sunulacak projelerin pek çoğunun, ödül almasa dahi, farklı platformlarda, farklı şekillerde değerlendirilme imkanına sahip olabileceğine veya yeni fikirlere ilham olabileceğine inanıyorum. Dolayısıyla tüm girişimcilerimizi ve firmalarımızı, bu öğretici süreci deneyimlemeye, bugüne kadar dijital alanda ülkemizde düzenlenen en kapsamlı ve en nitelikli yarışmalardan biri olan Digikamp Dijital Dönüşüm Yarışması'nda yer almaya bekliyorum. Adaylar, digikamp.gov.tr sitemiz üzerinden detaylı bilgilere ulaşarak başvuru süreçlerini başlatabilecektir. Digikamp Dijital Dönüşüm Yarışması'nın, ülkemize, milletimize ve girişimcilerimize hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum. Bu vesile ile hepinize katılımınız için teşekkür ediyor, ülkemize ve milletimize sağlıklı ve güzel bir yeni yıl diliyorum."

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.