BİR DİJİTAL OLGUNLUK ÜSSÜ

KOBİ’lere “yarını” dünya ile aynı anda yaşatmayı hedefleyen MESS Teknoloji Merkezi, dijital dönüşümde en büyük merkez olma hedefine adım adım yaklaşıyor. Merkezde 100’ü aşkın üretim senaryosundan, milyonlarca saatlik eğitime kadar tüm altyapı olanakları sanayicinin hizmetinde.

BİR DİJİTAL OLGUNLUK ÜSSÜ

KOBİ’lere “yarını” dünya ile aynı anda yaşatmayı hedefleyen MESS Teknoloji Merkezi, dijital dönüşümde en büyük merkez olma hedefine adım adım yaklaşıyor. Merkezde 100’ü aşkın üretim senaryosundan, milyonlarca saatlik eğitime kadar tüm altyapı olanakları sanayicinin hizmetinde.

08 Eylül 2020 Salı 17:08
BİR DİJİTAL OLGUNLUK ÜSSÜ

YARININ TEKNOLOJİSİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Türkiye'yi küresel bir üretim ve teknoloji merkezi haline dönüştüreceğini dile getirdiği MESS Teknoloji Merkezi (MEXT), dünyanın en büyük dijital dönüşüm ve yetkinlik gelişim merkezi olma mottosuyla adımlarını hızlandırıyor. Dijital uygulamalar penceresinden yatırımcılara dünyadaki en kapsamlı uçtan uca fabrika ortamı sağlayacak olan MEXT, yerli üreticilere teknoloji firmaları ve üniversitelerle sinerji içerisinde çalışma imkanı sunacak. Yerli ekosistemin İstanbul’un göbeğinden dünyaya açılması için girişim hızlandırma programının devreye alınacağı merkez, sanayinin dijital dönüşümünden sorumlu. Üst düzey yöneticiden saha çalışanına Sanayide Dijital Dönüşüm eğitimi veren dünyadaki en geniş çaplı oluşum olan merkez, üyelerin dijital olgunluğunu Türkiye’deki ve dünyadaki benzer üreticiler ile karşılaştırma da imkanı sunuyor. Yılda 40 binden fazla Türk mühendisine ve saha çalışanına eğitim sunan merkezde, dijital dönüşümle ilgili 2 yılda bir yeni yol haritaları da belirleniyor.

   

DİJİTAL OLGUNLUK ÜSSÜ

Yerli firmalara son teknolojik trendleri aktaracak ve dijital bilgi ve beceri kapasitelerini yükseltecek olan MEXT, üyelerinin dijital olgunluğa erişmesi ekseninde faaliyette bulunarak benzer üreticilerle eşleştirme sağlayacak. Dijitalleşme yolculuklarında KOBİ’lerinin güçlü ve gelişime açık yönlerini belirleyen merkez, her bir üyesinin dijital dönüşüm yol haritasını titizlikle tahlil ediyor ve yeni ihtiyaçlara nokta atışı tespitlerde bulunuyor. Olgunluk değerlendirme hizmeti, dijital dönüşümün bilgi bankası, Avrupa’nın en büyük uygulamalı bilimler araştırma ve geliştirme organizasyonu Fraunhofer Enstitüsü iş birliği içinde gerçekleştiriliyor. Farklı dijital olgunluk seviyesine sahip her üye için üretim uygulaması da mevcut. Gerçek üretim ortamında sanayicinin ve mühendisin dijital dönüşümü tecrübe etmesini sağlayan MEXT; yerli girişimlerle, üniversitelerle, teknoloji şirketleri ile en yeni ve rekabetçi çözümleri hayata geçiriyor. Merkez, ileri teknolojiyle daha verimli üretim sağlama ve küresel rekabet avantajı elde etme amacına yönelik olarak yerli sanayinin dijital dönüşümünü hızlandırmak için, MESS üyeleri ile en iyi yerli ve global kurumlar buluşturarak iş birliği imkanlarının yaratılmasına artık gün sayıyor. 

   

RAKAMLAR ADETA KONUŞUYOR

10 bin metrekarelik eğitim merkezinde, yılda 40 binden fazla Türk mühendisine ve saha çalışanına 400 bini aşkın saat eğitim sağlanıyor. Bu eğitimlerde farkındalık yaratmadan, teknik uygulama yetkinliklerinin arttırılmasına kadar uçtan uca bir gelişim süreci sunuluyor. Tasarım odaklı düşünceyi merkeze alan MEXT, dünya devlerinin makine ve ekipmanlarını kullanıyor. 14 eğitim sınıfı bulunan yapıda, 100’den fazla üretim senaryosu için altyapı bulunuyor. Türkiye'de, ham madde olarak plastik enjeksiyon granüllerini kullanan ilk 3 boyutlu yazıcıya sahip olan fabrikanın beyni ise, veri merkezi. 200 milyon TL’nin üstünde yatırımla hayata geçen merkezle ilgili açıklama yapan MESS Başkanı Özgür Burak Akkol’un, “MESS olarak, 241 üyemizle sanayimizin birikimini ve geleceğini temsil ediyoruz. Ekonomiye her yıl 30 milyar doların üzerinde katkıda bulunuyoruz. Ülkemizde ihracatın yüzde 37'sini, MESS üyeleri gerçekleştiriyor. Üyelerimiz; 200 bini aşkın çalışma arkadaşımızı istihdam ediyor, 1 milyona yakın vatandaşımıza da dolaylı istihdam sağlıyor. MESS Teknoloji Merkezi de ülkemizin geleceğinde bir dönüm noktası olacak. Daha fazla istihdam ve milli gelir için sanayimizin dijital dönüşümünü yönlendirecek. Ülkemizin yarınlara açılan kapısı olacak" açıklamasından hareketle merkezin, dünyadaki en büyük dönüşüm hizmetine köprü olduğu belirtiliyor. 20’den fazla ilk uygulama ve teknolojinin bulunduğu MEXT, 5G teknolojili ilk fabrikayı da bünyesinde barındırıyor. Merkez, şirket üst yöneticisinden operatöre, mühendisinden işçisine 5 yılda 250 bin kişiye toplam 2 milyon saatten fazla eğitim vermeyi hedefliyor.

Son Güncelleme: 08.09.2020 17:12
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.