ATAP A.Ş.’NİN YÖNETİM KADROSU DEĞİŞTİ

Eskişehir OSB'nin çoğunluk hissesine sahip olduğu Anadolu Teknoloji Araştırma Parkı’nda Yönetim Kurulu Başkanı Savaş M. Özaydemir görevini Metin Saraç’a, Genel Müdür Ali İhsan Karamanlı ise Dr. Sedat Telçeken’e devretti.

ATAP A.Ş.’NİN YÖNETİM KADROSU DEĞİŞTİ

Eskişehir OSB'nin çoğunluk hissesine sahip olduğu Anadolu Teknoloji Araştırma Parkı’nda Yönetim Kurulu Başkanı Savaş M. Özaydemir görevini Metin Saraç’a, Genel Müdür Ali İhsan Karamanlı ise Dr. Sedat Telçeken’e devretti.

11 Mart 2021 Perşembe 16:54
ATAP A.Ş.’NİN YÖNETİM KADROSU DEĞİŞTİ

Eskişehir sanayisinin ihracata yönelik bir yapıya kavuşturulması için teknolojik bilgi üretmeyi, KOBİ'lerin yeni ve ileri teknolojilere uyum sağlamasını hedefleyen Eskişehir Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nin (ETGB) yönetici şirketi Anadolu Teknoloji Araştırma Parkı A.Ş.’de (ATAP A.Ş.) genel kurul heyecanı yaşandı. ATAP A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Savaş M. Özaydemir görevini Metin Saraç’a, Genel Müdür Ali İhsan Karamanlı ise Dr. Sedat Telçeken’e devretti.

2 ŞEHİR, 4 ÜNİVERSİTE, 1 OSB

Eskişehir OSB Başkanı Nadir Küpeli, ETGB’nin 18 yıl önce ilk faaliyete geçtiğinde OSB içinde 510 dönümlük bir alanda yapılaşmaya ve piramit binalarda Ar-Ge firmalarına hizmet vermeye başladığını belirterek “Ardından diğer binalarımız ve üniversitelerdeki yeni ve modern binalarımız zamanla devreye girdi. İnşallah sırasıyla Bilecik Şeyh Edebali ve Eskişehir Teknik Üniversitesindeki, binalarımızı da yakın zaman da tamamlayarak firmalarımızın kullanımına sunacağız” dedi. ETGB’nin 18 yılda ciddi bir yol kat ettiğini vurgulayan Küpeli, “ETGB, 2 şehir 4 üniversite ve 1 OSB ile tek bir ekosistem ortaya çıkarma başarısını göstermiştir. ETGB halen 4 yerleşke ve 9 binada yüzde 98 doluluk oranıyla hizmet vermektedir. Bölgemizde 132 Ar-Ge firması faaliyet sürdürmekte ve bu kuruluşlarda 649 Ar-Ge personeli istihdam edilmektedir.  Bu firmalarımızın 48 tanesi akademisyen girişimciler tarafından kurulmuştur. Devam eden proje sayısı ise 210’dur. Bölgedeki firmalar 16 farklı sektörde çalışma sürdürmekte ve 13 adet patent alan ürün geliştirilmiştir” diye konuştu.

HEDEF YÜZDE 20 SEVİYESİNE ULAŞMAK

Yeni dönemde ATAP VE ETGB’yi çok daha ileri noktalara taşıyacaklarını belirten Başkan Küpelişunları söyledi:

“İki üniversitede kuruluş çalışmaları devam eden yeni ek hizmet binalarımız ile yüksek teknoloji üretimine yönelik bu ekosistemimizi daha büyüterek, bölgemizde Ar-Ge yapan firma sayımızı ilk hedef olan 200 firmaya ve Ar-Ge personelini ise en az 1000-1250 kişiye çıkmasını hedefliyoruz. İnovasyon ve yenilikçi teknolojiler konusunda ülkemizde ilk 5 ilden biri olan Eskişehir’deki, sanayi kuruluşlarımızda halen 21 Ar-Ge merkezi ve 3 tane de tasarım merkezi çalışmalarını sürdürüyor. Bunların sayısının daha da artması için gayretlerimiz devam edecek. Eskişehir OSB yönetimi olarak, başta havacılık olmak üzere köklü bir sanayiye sahip kentimizin toplam il sanayimizin yüksek teknoloji ürün ihracat oranı olan yıllık yüzde 15’lik seviyesinin ilerleyen dönemde ETGB’de gelişen ve büyüyen yeni firmaların da katılmasıyla birlikte yüzde 20 seviyesine ulaşması için tüm gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz.”

“ÖMRÜMÜ ESKİŞEHİR SANAYİSİNE ADADIM”

Görevi bırakan ATAP A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Savaş M. Özaydemir, ATAP olarak Türkiye’de birçok ilki gerçekleştirdiklerini belirterek, “Uzun yıl hizmet ettikten sonra böyle uğurlanmak mutluluk veriyor. DEİK’de 9 yıl TÜRKAK kuruluşunda 9 yıl görev yaptım. Ömrümü Eskişehir Sanayisine adadım. ESO’da ve EOSB’de çok uzun yıllar görev yaptım. Hep Türkiye için uğraştım. Yüzümüzün akıyla Eskişehir’i temsil ettim. En son nikahım buydu bunu da bozuyorum artık özel hayatıma dönüyorum. Yeni yönetime görevinde başarılar diliyorum” dedi.

Görevi Savaş M. Özaydemir’den devralan Eskişehir OSB Başkanı ve ATAP Yönetim Kurulu Üyesi Metin Saraç ise “Sayın Savaş Özaydemir ve Sayın Ali İhsan Karamanlı’ya emekleri için çok teşekkür ederim. Kendilerinden çok şey öğrendim. Aldığım sorumluluğun farkındayım. Katma değeri yüksek ürünlerin üretilmesi konusunda ve yeni firmaların bölgemize kazandırılması konusunda daha da fazla çalışacağız” diye konuştu.

Son Güncelleme: 13.03.2021 11:29
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.