ARTIRILMIŞ GERÇEKLİKTE DENEYİMLİ KADRO

Kullanıcı ihtiyaçları için profesyonel yaklaşımla yerli ve yüksek etkili ürünler üretmeyi hedefleyen Hacettepe Teknokent firması Simtek, özellikle artırılmış gerçeklik alanındaki ürünleriyle dikkat çekiyor.

ARTIRILMIŞ GERÇEKLİKTE DENEYİMLİ KADRO

Kullanıcı ihtiyaçları için profesyonel yaklaşımla yerli ve yüksek etkili ürünler üretmeyi hedefleyen Hacettepe Teknokent firması Simtek, özellikle artırılmış gerçeklik alanındaki ürünleriyle dikkat çekiyor.

17 Mart 2020 Salı 13:09
ARTIRILMIŞ GERÇEKLİKTE DENEYİMLİ KADRO

Kurulduğu günden beri artırılmış gerçeklik alanında AR-GE faaliyetlerine devam eden Hacettepe Teknokent firması Simtek, matematik tabanlı algoritma geliştirme konusundaki bilgi ve tecrübesiyle yenilikçi ürünler geliştiriyor. Görüntü işleme, makine öğrenmesi, bilgisayar grafikleri alanlarını kullanan bir teknoloji olan artırılmış gerçeklikle ilgili kullanıcı ihtiyaçlarını da dikkate alan Simtek, yeni teknolojilerle sistem ve eğitim çözümleri üretiyor. Firma, artırılmış gerçeklik alanında kuruluşundan beri yapmış olduğu AR-GE çalışmaları ile farklı sektörlerin ihtiyaçlarına cevap verebilecek ve kullanıcı ihtiyaçlarına göre uyarlanabilecek geniş bir algoritma kütüphanesine de sahip bulunuyor. Sanayi Gazetesine konuşan Simtek Genel Müdürü Gül Meltem Kulalı, ürünleri ile ilgili bilgi verdi.

EN İYİ ÇÖZÜMÜ GELİŞTİRİYOR

Simtek’in teknolojik gelişmelerin eğitim dünyasında yaratacağı etkileri öngörerek yeni teknolojilerle sistem ve eğitim çözümleri üretmek için kurulduğunu dile getiren Kulalı, firmanın ciddi oyunlar, sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik alanında profesyonel kullanıcılar için yerli çözümler geliştirdiğini söyledi. Kulalı, 2009 yılından beri artırılmış gerçeklik ile ilgilenen Simtek ekibinin, artırılmış gerçeklik alanında ürün geliştirmek üzere yapılandırıldığını kaydetti. Firmanın iç mekan/dış ortamda artırılmış gerçeklik teknolojisini kullanabilme tecrübesine sahip olduğunu anlatan Kulalı, “Bu tecrübenin çıktısı olarak geliştirilmiş olan ürünlerin yanı sıra yeni AR-GE çalışmaları devam ediyor. Bilgi birikimini artırmak Simtek için birinci öncelikli faaliyettir. Özellikle matematik tabanlı algoritma geliştirme konusunda yoğun bilgi, beceri ve ilgiye sahibiz. Bilgi derinliğine sahip mühendislerden oluşan Simtek, prensip olarak doğru çözüm geliştirmeyi hedefliyor. Çalışmalarımızda beklentiler her yönüyle analiz ediliyor ve en iyi çözüm geliştiriliyor. Bilgi birikimimizi ve teknolojik vizyonumuzu en verimli sonucu almak için kullanıcılarımızla paylaşmak işimizin bir parçası. Teknoloji ile insanları en iyi doğrultuda birleştirmek iş anlayışımızın temeli” dedi.

AKILLI ÜRETİME YARDIMCI

Simtek’in ürünleri hakkında bilgi veren Gül Meltem Kulalı, “Star (Simtek Artırılmış Gerçeklik) Platformu”nun, bakım, onarım ve kullanım sürecinde çalışanlara yardımcı bir sistem olarak tasarlandığını dile getirdi. Bu platformun, kullanıcı ihtiyaçlarına göre uyarlanabilecek geniş bir algoritma ve yazılım kütüphanesine sahip olduğunu kaydeden Kulalı, “Star akıllı üretim yapmak isteyen, iş başı eğitim planlayan firmaların hizmetine sunuldu. İş başında iş süreçleri bir tablet ya da artırılmış gerçeklik gözlüğü yardımı ile çalışma sırasında kullanıcıya gösterilir. Star ile kullanıcının denetlenmesi ve değerlendirilmesi mümkündür. Uzaktan destek modülleri mevcuttur. Star kapsamında artırılmış gerçeklik uygulamasının kullanıcı tarafından geliştirilebilmesi için Studio adı verilen yazılım geliştirilmiştir. Studio ile 3 boyutlu modeller, video, metin, resim gibi unsurları kullanarak artırılmış gerçeklik içeriği hazırlamak, bu içerikleri yükleyip yönetmek, animasyon hazırlamak, animasyonları test edebilmek mümkündür. Nesne tespit algortimalarının eğitilmesi için de ortam sunulmuştur. Ürün, kullanıcı tarafından geliştirme yapılabilecek bir SDK ortamına dönüştürülmüştür” diye konuştu.

UZAKTAN BİLGİ TAKVİYESİ

Firmanın bir diğer ürünü “RASST” yazılımının da bakım ve onarım süreçlerinde sorun yaşayan teknisyenlere uzaktan “yerinde destek” ulaştırdığını anlatan Gül Meltem Kulalı, “RASST destek ihtiyacı olan teknisyeni, uzakta bulunan uzman teknisyene bağlayarak bilgi almasını sağlar, zaman kaybını önler ve tasarruf sağlar. RASST bu bağlantıyı kablosuz ağ yoluyla ya da mobil ağ teknolojisi ile yapabilir” dedi. Kulalı, RASST yazılımının sahadaki teknisyenin artırılmış gerçeklik gözlüğü veya tableti aracılığıyla çalıştığı sistemin görüntüsünü uzman teknisyene aktardığını belirterek, “Uzman teknisyen, gelen görüntü üzerine ses, yazı, kullanabileceği şekil kütüphanesi ile bilgi gönderebilir. Ayrıca bağlantı ve video paylaşabilir. RASST ile uzman teknisyen gelen görüntü üzerinde ilgilendiği bir nesneyi seçebilir. Sahadaki teknisyen, kameranın yerini ve açısını değiştirse dahi uzman teknisyenin hazırladığı bilgiler nesne üzerinde gösterilir. RASST geliştirilmiş görüntü işleme yöntemleriyle aynı anda görüntüde bulunan birden fazla nesne ile çalışmayı sağlayabilir” bilgisini verdi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.