banner250

AR-GE’SİYLE DEVA

İlaç sektörünün lokomotifi olan DEVA, AR-GE harcaması en yüksek 21’inci Türk şirketi oldu. DEVA Yönetim Kurulu Başkanı Philipp Haas, “60’tan fazla ülkede ruhsat onay sayımız 600’ü aştı. Eşdeğer ilaç geliştirmede öncü olmak istiyoruz” dedi.

AR-GE’SİYLE DEVA

İlaç sektörünün lokomotifi olan DEVA, AR-GE harcaması en yüksek 21’inci Türk şirketi oldu. DEVA Yönetim Kurulu Başkanı Philipp Haas, “60’tan fazla ülkede ruhsat onay sayımız 600’ü aştı. Eşdeğer ilaç geliştirmede öncü olmak istiyoruz” dedi.

14 Kasım 2019 Perşembe 08:31
AR-GE’SİYLE DEVA

Türk ilaç sektörünün 1958 yılından beri Türkiye’de faaliyet gösteren yerli ve köklü şirketi DEVA, AR-GE 250, Türkiye’nin AR-GE Harcamaları En Yüksek 250 Şirketiaraştırması sonuçlarına göre 2018 yılında en fazla AR-GE harcaması yapan 21’inci şirket oldu. İlaç sektöründe ise DEVA, AR-GE’ye en çok kaynak ayıran lider şirket olarak listede yerini aldı. Firma, cirosunun yüzde 7’sini ayırarak liderliği kazandı. Sadece Türkiye’de değil, küresel ölçekte de erişilebilir tedavileri tıbbın hizmetine sunmak için çalıştıklarını belirten, DEVA Yönetim Kurulu Başkanı Philipp Haas, “Hali hazırda beşeri ilaç, ham madde, tıbbi ampul üretimi ve hayvan sağlığı ürünleri alanında faaliyet gösteriyoruz. Yaklaşık 2 bin 200 çalışanımız, Avrupa’dan GMP ve ABD’den FDA onaylı üretim tesislerimizle, yurt dışına yaptığımız ihracatla değer yaratıyoruz” dedi. DEVARGE’yle değer yarattıklarını söyleyen Haas, 60 ülkede 600’ü aşan ruhsatıyla DEVA’nın önemli bir vizyonu gerçekleştirmek için hazırlık yaptığının altını çizdi.

MÜKEMMELİYET DEVARGE’DEN

AR-GE çalışmaları ile dikey entegrasyon süreçlerini benimsemiş güçlü bir şirket olan DEVA’nın bu alanda ciddi yatırımlar yaptığını ve yapmaya devam edeceğini ifade eden Philipp Haas, “2010 yılında AR-GE Merkezi belgesi alan DEVARGE, analitik geliştirme laboratuvarları, formülasyon laboratuvarları, sentez laboratuvarları, biyoteknoloji laboratuvarı, pilot üretim ve stabilite kabin alanlarını kapsayan 7 bin metrekare kapalı alanı, konusunda uzman yaklaşık 200 bilim insanı ile Türk ilaç sektörünün en büyük AR-GE merkezlerinden biridir. Doktora, yüksek lisans ve lisans eğitimi almış yetkin AR-GE kadromuz, güncel teknoloji ile donatılmış kapsamlı ekipman parkuru ile katma değeri yüksek, yenilikçi yeni form ve ürünler geliştiriyor” diye konuştu.

40 ÜLKEYE İHRACAT

Bilimsel içerikli genç ve dinamik projeler ile amaçlarına emin adımlarla ilerlediklerini söyleyen Haas, “Üniversite işbirlikleri ve proje destekleri ile birlikte klinik ve klinik öncesi desteklerle donanımlı geliştirme laboratuvarlarında biyoteknoloji alanında çalışmalar yapıyoruz. Bir yandan mevcut pazarlardaki varlığımızı artırmak için çalışırken, diğer yandan da yeni pazarlara girmek için iş fırsatlarını değerlendiriyoruz. Aralarında Amerika, İsviçre ve Almanya gibi ülkelerin yer aldığı 60’tan fazla ülkede ruhsat onay sayımız 600’ü aştı. Halihazırda ürün portföyümüzde hematoloji ve onkolojiden kardiyolojiye, solunum sisteminden oftalmolojiye olmak üzere 13 farklı terapötik alanda 600’ün üzerinde ürün bulunuyor. Halen 40’a yakın ülkeye ilaç ve ilaç ham maddesi ihraç ediyoruz” şeklinde bilgi verdi. Philipp Haas DEVARGE olarak hedeflerini, “Eşdeğer ilaç geliştirmede öncü olmak, değer katılmış ürünlerle fark yaratmak, regüle pazarlara ürünler geliştirmek ve ruhsatlandırarak pazara sunmak, yeni teknolojilerle gelecek için üretmek, üniversite-sanayi iş birlikleriyle katma değeri yüksek ürünler geliştirmek, patent tescili ile fikri mülkiyet haklarımızın korunmasını ve dikey entegrasyonu sağlamak” ifadeleriyle açıkladı.

DÖRT DÖRTLÜK ARGE

DEVA, 2015 yılında Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından düzenlenen 4. Özel Sektör AR-GE Merkezleri Zirvesi’nde ilaç sektörünün en iyi AR-GE merkezine sahip ilaç şirketi seçildi. DEVA, yapmış olduğu AR-GE faaliyetleri ile ilaç ve eczacılık sektörünün en prestijli ödüllerinden olan Altın Havan “En İyi AR-GE Ödülü”ne 3 kez (2013, 2015 ve 2017) layık görüldü.

Son Güncelleme: 14.11.2019 08:44
Anahtar Kelimeler:
Ar-geDEVA
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ismail küçükerdoğan 2020-08-07 14:38:31

Ülke, böyle vizyonu olan evrensel düşünen, bilime katkı yapan şirketlerle büyür, gelişir. Dışa bağımlılıktan da ancak bu şekilde kurtulabiliriz.
Helal sana Deva. Nice başarılara.