banner250

AR-GE PLATFORMU HAZIR

Diyarbakır Valisi ve Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Hasan Basri Güzeloğlu, kamu ve özel sektör arasında koordinasyonu sağlayarak ilin AR-GE ve yenilik çalışmalarına yön verilmesine katkı sunmak amacıyla İl Yenilik Platformunun oluşturulduğunu söyledi.

AR-GE PLATFORMU HAZIR

Diyarbakır Valisi ve Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Hasan Basri Güzeloğlu, kamu ve özel sektör arasında koordinasyonu sağlayarak ilin AR-GE ve yenilik çalışmalarına yön verilmesine katkı sunmak amacıyla İl Yenilik Platformunun oluşturulduğunu söyledi.

26 Aralık 2019 Perşembe 11:45
AR-GE PLATFORMU HAZIR

Basın toplantısında açıklamada bulunan Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, çok uzun zamandır üzerinde çalıştıkları ilgili paydaş kurumlarında görüş alışverişinde bulundukları, Türkiye'deki ve dünyadaki başarılı örnek ve modelleri inceledikleri bir sürecin sonucunda bugün Diyarbakır İl Yenilik Platformunun kuruluş işlemlerini tamamladıklarını ve paylaştıklarını söyledi. Cumhurbaşkanı liderliğinde başlayan değişim ve dönüşüm sürecinden bahseden Vali Hasan Basri Güzeloğlu, "2003 yılında tüm gayri safi yurt içi hasıla içerisindeki AR-GE harcamalarının payı yüzde 0,47 iken 2018 yılında geçtiğimiz yıl bu oran yüzde 1,03'e ulaştı. Bu Türkiye ekonomisinin bugüne kadar ulaştığı en yüksek rakamdır. Şüphesiz bunun ekonomik olarak değeri de 8.2 milyar dolar olarak gerçekleşti. Aynı zamanda bu iyileşme 0,47'den 1,03'e yükseliş personel istihdamı anlamında da kendini hissettirdi. 2003'te 38 bin tam zamanlı, bu anlamda çalışan AR-GE personeli sayısı 2018 yılında 172 bini aşmıştır. Bu açıdan ülkemizi 2023 gelişme kalkınma hedeflerine ulaştıracak olan 11. kalkınma planı hedeflemesinde 2023 sonunda tüm AR-GE araştırma geliştirme harcamalarının payının yüzde 1,8'e Tam zamanlı araştırma-geliştirme personel sayısının da 300 bine çıkarılması hedeflenmektedir. Tabii bu açıdan baktığımız zaman bizim de Diyarbakır olarak bu hedeflere uygun bir hazırlığımızı yapmamız altyapıyı sağlamamız ve bu doğrultuda çalışmamız gerekmekte” diye konuştu.

DİCLE TEKNOKENTİN ALTINI ÇİZDİ

AR-GE kavramının bu andan itibaren Diyarbakır’ın sürekli gündeminde olacağını söyleyen Güzeloğlu, “AR-GE ve yenilik ile ilgili tüm çalışmaları bir ortak vizyon çerçevesinde bütüncül olarak yenilik ekosistemi dediğimiz bütün paydaşların katkıda bulunacağı bir sürekli yenilik üzerine kurulan bir yönetim sürecinin sağlanması Dicle Teknokent başta olmak üzere ilgili tüm kurumsal yapıların etkinliğinin ve farkındalığının arttırılması, özellikle iş birliklerinin geliştirilmesi noktasında hizmet edecektir. Bu anlamda hizmet edecek Diyarbakır İl Yenilik Platformu Diyarbakır Valisi başkanlığında Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Dicle Üniversitesi, Diyarbakır Ticaret Sanayi Odası, Diyarbakır Ticaret Borsası, Diyarbakır Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği, Diyarbakır OSB Müdürlüğü, Karacadağ Kalkınma Ajansı, Diyarbakır Sanayi Teknoloji İl Müdürlüğü, KOSGEB Diyarbakır İl Müdürlüğü, Dicle Teknokent ve özel sektör temsilcilerinden oluşacaktır. Platform en geç 3 ayda bir araya gelecek ve ilin AR-GE ve yenilik çalışmalarını gözden geçirip bir hedef çerçevesinde kısa orta uzun dönemli çalışmaları planlayacaktır" bilgilerini paylaştı.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.