ALTINBAŞ ÜNİVERSİTESİ TOGG’UN PAYDAŞI OLMAYA TALİP

Altınbaş Üniversitesi Elektrikli, Otonom ve İnsansız Araçlar Uygulama ve Araştırma Merkezi, TOGG için bazı parçalar geliştirip üretmeyi ve süreçlerde rol almayı hedefliyor. 

ALTINBAŞ ÜNİVERSİTESİ TOGG’UN PAYDAŞI OLMAYA TALİP

Altınbaş Üniversitesi Elektrikli, Otonom ve İnsansız Araçlar Uygulama ve Araştırma Merkezi, TOGG için bazı parçalar geliştirip üretmeyi ve süreçlerde rol almayı hedefliyor. 

09 Nisan 2021 Cuma 09:20
ALTINBAŞ ÜNİVERSİTESİ TOGG’UN PAYDAŞI OLMAYA TALİP

Altınbaş Üniversitesi bünyesinde Elektrikli, Otonom ve İnsansız Araçlar Uygulama ve Araştırma Merkezi kuruldu. Altınbaş Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Makina Mühendisliği Bölüm Başkanı Öğretim Üyesi Dr. Süleyman Baştürk, müdürlüğünü üstlendiği Merkez’in kuruluşunun ve hikayesinin, üniversite bünyesinde üç yıl önce kurulan elektrikli araç takımı EVA Team’in yürüttüğü çalışmalara dayandığını söyledi.

EFFİCİENCY CHALLENGE’DA BAŞARILI OLDU

Baştürk’ün verdiği bilgilere göre takım bünyesindeki çalışmalar sonucunda bugüne kadar iki elektrikli araç üretildi. EVA I ve EVA II adlı bu araçlar Uluslararası Efficiency Challenge Alternatif Enerjili Araçlar Yarışmalarına katıldı. İlk yılki EVA I adlı araç Elektromobil Kategorisinde Türkiye üçüncüsü oldu, aynı zamanda jüri özel ödülünü kazandı.

TEKNOFEST’TE ROBOTAKSİ YARIŞINA KATILDI

Pandemi şartlarında geçen yıl üretilen ikinci araç EVA II ise 100’den fazla ekibin başvurduğu Efficiency Challenge’ta piste çıkma başarısı gösteren ilk 10 araç arasında yer aldı. EVA Team, geçen yıl aynı zamanda Teknofest kapsamında düzenlenen Robotaksi binek otonom araç yarışmasına başvurdu ve 132 takım arasında ilk 10’a girdi. EVA Team’in Teknofest kapsamında düzenlenen Uluslararası İnsansız Hava Aracı yarışması ile İnsansız Su Altı Sistemleri yarışmalarına da katılacağını kaydeden Dr. Süleyman Baştürk “Yani EVA Team bünyesinde dört proje ile dört yarışmaya katılıyoruz. İşte tüm bu araçların üretimi ve katıldığımız yarışmalar ile elde ettiğimiz bilgi birikiminin kalıcı hale gelebilmesi için kurumsal bir yapıya aktarılmasını istedik. Bunun da üniversite bünyesinde kurulacak bir Uygulama ve Araştırma merkezi ile olabileceğini düşündük” dedi.

BİLGİ BİRİKİMİ VE ALTYAPI HAZIRDI

EVA Team kapsamındaki çalışmalarda elde edilen bilgi birikimi ve tecrübe ile oluşturulan altyapının, yeni merkezin kuruluşu için bir basamak olduğunu vurgulayan Baştürk, “Bu akademik yılın başında Rektörümüz Prof. Dr. Çağrı Erhan’a teklifimizi sunduk. Teklifimiz kabul gördü. Ardından YÖK’ün de onayı ile merkezimizin kuruluşu gerçekleşti” dedi.

KÜRESEL TRENDLERE UYUM İÇİN

Tüm dünyada içten yanmalı motorlu araçların yerini hızla elektrikli ve otonom özelliklere de sahip araçlara bırakacağına işaret eden Süleyman Baştürk, “Elektrikli araçların, insansız ve otonom araçların her alanda artacağını öngördüğümüz için biz de bir merkez kurup uygulamalı araştırmalar ve projeler yapmak, buradan çıkacak teknolojiyi ürüne dönüştürerek toplumun hizmetine sunmayı amaçladık” diye konuştu.

HEDEF PATENTLER ALIP TİCARİLEŞTİRMEK

Dr. Süleyman Baştürk, merkezde geliştirdikleri çözümlerin patentini alıp, prototipini üretip sonra da ticari ürüne dönüştürmeyi hedeflediklerini anlattı. Dr. Baştürk şöyle dedi:

“EVA Team bünyesindeki projelerimizde kullanılan araç gövde ve şasi tasarımları, elektrik motoru tasarımı, motor sürücüsü tasarımı, ve batarya yönetim sistemi kartı, araç kontrol sistemi kartı, yerleşik şarj birimi kartı gibi diğer elektronik kartların tasarımları ile otonom aracımızın otonom sürüş algoritmaları tamamen bize ait.  Bunları tamamen özgün olarak kendimiz tasarladık, ürettik, yarışlara katıldık. Bu yılki yarışmalarda da aynısını yapıyoruz. Yeni elektrik motorumuzun sargılarını arkadaşlarımız yeni bitirdiler, yakın zamanda testlerini yapacağız. Dolayısıyla patent konusunda önceliğimiz bugüne kadar geliştirdiğimiz, yukarıda saydığım ürün ve çözümler olacak.”

ÖZEL SEKTÖR VE KAMU İŞ BİRLİKLERİ

Altınbaş Üniversitesi’nin gerek mali kaynak, gerekse araştırmacı kaynağını sağlayarak Merkez’in çalışmalarını hızlandıracağını kaydeden Dr. Baştürk “Burada yapacağımız çalışmalarla TOGG’un kimi alt projelerini birlikte yürütmeye talibiz. Onlarla bu konularda görüşmeler yapacağız. Benzeri şekilde bu alanda çalışan farklı sanayi firmaları ve kamu şirketleriyle görüşeceğiz. Dolayısıyla hem özel sektör hem kamu ile sıkı iş birliği içinde bu alanda projeler geliştirmeyi düşünüyoruz” açıklamasında bulundu.

SABİT KANATLI DRONE GELİŞTİRDİ

Dr. Süleyman Baştürk, Elektrikli Otonom ve İnsansız Araçlar Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin son zamanlarda kullanım alanları ve örnekleri giderek artan drone’larla da ilgilendiğini söyledi. Dr. Baştürk, “Gerek sabit kanatlı gerek döner kanatlı drone’lar üretme projelerimiz de var. Bunlar otonom görevler de üstlenebilecek ve yapabilecek. Arkadaşlarımız sabit kanatlı drone geliştirdi, üzerindeki çalışmalarını sürdürüyorlar. Döner kanatlı versiyonlar için de hazırlıklar ve planlamalar devam ediyor” dedi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.