AJNA’NIN UZMANLIK ALANI SAVUNMA SANAYİ

1,5 yıllık geçmişine savunma sanayi alanında 2, sağlık teknolojileri alanında 1 proje sığdıran Ajna Elektronik, ASELSAN için geliştirdiği bir test cihazını tamamlayarak kısa süre önce teslim etti. İHA ve helikopterlerde kullanılacak bir yaklaşma sensörü üzerine çalışan firma, bir de ultraviyole dezenfeksiyon cihazı tasarlayıp piyasaya sürdü.

AJNA’NIN UZMANLIK ALANI SAVUNMA SANAYİ

1,5 yıllık geçmişine savunma sanayi alanında 2, sağlık teknolojileri alanında 1 proje sığdıran Ajna Elektronik, ASELSAN için geliştirdiği bir test cihazını tamamlayarak kısa süre önce teslim etti. İHA ve helikopterlerde kullanılacak bir yaklaşma sensörü üzerine çalışan firma, bir de ultraviyole dezenfeksiyon cihazı tasarlayıp piyasaya sürdü.

28 Aralık 2020 Pazartesi 10:40
AJNA’NIN UZMANLIK ALANI SAVUNMA SANAYİ

 

Haber: Nuran AYAR

 

Ankara Üniversitesi Teknokentin genç firmalarından Ajna Elektonik, 1,5 yıllık geçmişine 3 proje sığdırdı. 2019’un mayıs ayında kurulan ve uzmanlık alanı savunma sanayi olan şirket, ASELSAN’ın ürettiği bir radar cihazının masa üstü testlerinde kullanılacak bir test cihazı projesini tamamlayarak kısa süre önce teslim etti. Şu anda, yerli bir İHA üreticisi için tasarladığı, İHA ve helikopterlerde kullanılacak bir yaklaşma sensörü üzerine çalışan firma, uzmanlık alanının dışına çıkıp bir de ultraviyole dezenfeksiyon cihazı tasarlayıp piyasaya sürdü.

 

20 YILLIK TECRÜBE

Ajna Elektonik, 1,5 yıllık bir AR-GE firması olmasına rağmen, aslında 20 yıllık bir tecrübeyi arkasına almış durumda. Ajna’nın kurucusu ve AR-GE Müdürü Aydın Yahşi, ASELSAN’da 18 yıllık bir tecrübenin andından kendi firmasını kurma kararı almış. Bu sebeple uzun yıllara yayılan bir sahip savunma sanayisi tecrübesine sahip olduklarını söyleyen Aydın Yahşi, “Bu kapsamda RF tasarım, elektromanyetik tasarım ve sistem tasarımı üzerinde özellikle savunma sanayi firmalarına hizmet edebilecek nitelikli ürünler tasarlayan bir firma olarak kurduk. Savunma sanayinin merkezi Ankara ve biz Ankara’da orta ölçekli firmalara, tasarım ve test aşamalarında danışmanlık hizmeti veriyoruz” dedi.

 

 

HEDEF YERLİ VE MİLLİ ÜRÜN

Ajna Elektronik’in yaptığı çalışmaların yüzde 80’inin AR-GE üzerine olduğunu ifade eden Yahşi, hedeflerinin, tasarladıkları her ürünü mümkünse tamamen yerli ve milli olarak gerçekleştirmek olduğunu, firma içinde karşılanamayan kısımlarını da yine milli ve yerli olarak partner firmalar birlikte tasarlayıp üretmek olduğunu söyledi.  Yahşi, en büyük dileğinin ise bu ürünlerin yurtdışında satılması olduğunu vurguladı.

 

ASELSAN’A TEST CİHAZI YAPTI

Şirketin geliştirdiği projeler arasında, ASELSAN için üretilen bir test cihazı bulunduğunu kaydeden Yahşi, “ASELSAN’ın kendi ürettiği bir radar cihazının masa üstü testlerinde kullanılacak, hem yayın yapıp yapmadığını anlayacak sensörleri olan hem de dışarıya yayın sızmasını engelleyen bir test cihazı tasarladık” bilgisini verdi. Bu tasarımın kısa süre önce tamamlanarak teslim edildiğini açıklayan Aydın Yahşi,  şuanda helikopterler ve İHA’lar için bir yaklaşma sensörü projesi üzerine çalıştıklarını belirtti. Bu projenin tamamlanması için önlerinde 1 yıllık bir süre bulunduğunu anlatan Yahşi, “Bu projede potansiyel müşterimiz yerli bir İHA firması olacak. Umut ediyoruz ki bu ürün, onların üzerinden yurt dışına da satılabilecek” diye konuştu.

 

1 AYDA GELİŞTİRDİ

Kovid-19 döneminde, biraz da evde kalınan dönemi iyi değerlendirebilmek için, ultraviyole ışık sistemiyle çalışan bir dezenfeksiyon cihazı tasarladıklarını kaydeden Yahşi, şu anda piyasada satılmakta olan bu ürünün ticari kaygılarla değil, acil bir ihtiyaçtan ortaya çıktığını vurguladı. Bir akrabasının tam da pandemi döneminde kanser tedavisi olmaya başlaması üzerine başladıklarını anlatan Yahşi, şunları söyledi: “Kanser tedavisi olan bu akrabamın ev ortamı biraz daha temiz olabilsin, psikolojik açıdan rahat etsin diye bu cihazı geliştirdik aslında. Ancak ürün kulaktan kalağa yayıldı ve biz ister istemez bu ürünü ortaya çıkarmak durumunda kaldık. Hiçbir şey planlı gitmedi açıkçası. Bu çalışmayı 1 ay gibi çok kısa bir sürede gerçekleştirdik. Geçen mayıs, haziran aylarında piyasaya sürdük. Şu anda üretimine devam ediyoruz. Yurt içinde müşterilerimiz var, ayrıca yurtdışından da birkaç müşterimiz oldu.”

 

ULTRAVİYOLEYE AKIL KATTI

Korona virüsünün yüzeyler üzerinde uzun süre hayatta kalabildiği gerçeğinden hareketle tasarladıkları bu ürünün aslında çok bilinen bir teknik olan ultraviyole ışık kaynağı esasıyla çalıştığını anlatan Yahşi, “Buradaki teknolojinin mucidi tabi ki biz değiliz. Bu teknik birçok hastanede, insanların bulunmadığı yerlerde kullanılan bir teknik. Bu ışık uzun vadede, özellikle gözlerde hasar oluşturabiliyor. İnsanların bulunduğu ortamlarda kullanılması sakıncalı. O nedenle biz bu ürüne biraz akıl katma yolunu seçtik” açıklamasında bulundu.  Bu ürünün hem zaman kontrollü hem de kullanıcıya zarar vermeyecek şekil sensorlarla donatılmış bir ultraviyole ışık kaynağı olduğunu ifade eden Yahşi, ürün hakkında şu bilgileri verdi:

  

HAREKET VE ZAMANLAYICI SENSÖRLÜ

“Ürüne kattığımız akıllardan biri, kullanılacağı ortamdaki süreyi hesap ederek, sadece o süre içinde çalışmasını sağlayacak bir zamanlayıcı kumanda tasarlamak oldu. Ultraviyole ışık uzun vadede, özellikle gözlerde hasar oluşturabiliyor. İnsanların bulunduğu ortamlarda kullanılması sakıncalı. Bu cihaz kullanılırken ortamda bir insan, çocuk veya bir hayvan olabilir düşüncesiyle oluşabilecek istem dışı bir canlı hareketini algılayıp otomatik olarak kapanmasını sağlayacak bir mekanizma ekledik. Bu metot artık en fazla kullanılan metot haline geldi. Hastanelere de verdik, kısıtlı sayıda. Tabii, biz bir tasarım firmasıyız ve bu ürünü tasarladıktan sonra partner firmalarımızla birlikte üreterek ve lojistik ağını onlarla birlikte kurarak piyasaya verdik.”

 

“SAVUNMA SANAYİ İŞLERİ ZOR İŞLER”

Ajna Elektronik Kurucusu ve AR-GE Müdürü Aydın Yahşi, yapılan her AR-GE çalışmasının, hem proje sahibi firmayı ve çalışanlarını, hem bu firmanın partner firmalarını hem de AR-GE ekosistemini geliştirdiği görüşünde. “Savunma sanayi işleri zor işler” diyen Yahşi, bu alandaki iş yapma zorluğunun, çok standart işler olmamasından ve müşteri kullanım koşullarının diğer projelere göre daha sert olmasından kaynaklandığını söylüyor. Bu durumun firmaları biraz daha zor bir klasmanda iş yapmak durumunda bıraktığını anlatan Yahşi, “Tabii bu tecrübe de ister istemez bu alanda iş yapan firmaları geliştiriyor. Bu sadece tasarımda böyle değil, ürün ve ham madde tedarikinde, ithalat veya ihracatında yaşadığımız tecrübeler de bize yetenek kazandırıyor. Birlikte çalıştığımız firmalar da aynı şekilde yeteneğini yükseltiyor.  Kısacası her yaptığınız işte hem siz, hem çalışanlarınız hem de birlikte çalıştığınız firmalar, teknik olarak ilerlemek zorunda kalıyor ve ilerliyor” diye konuştu.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.