banner250

7. TGB VE AR-GE MERKEZLERİ ÖDÜL TÖRENİ YAPILDI

AR-GE yetkinliğiyle rüştünü ispat eden 39 firma ödül, 735 firma ise tescil kazandı. ODTÜ TEKNOKENT’in Olgun Aşama TGB’ler kategorisinde, Yıldız Teknopark'ın ise hem Genel Sıralama, hem de Gelişmekte Olan TGB'ler kategorisinde meşale yaktığı zirvede, AR-GE merkezleri de göz doldurdu.

7. TGB VE AR-GE MERKEZLERİ ÖDÜL TÖRENİ YAPILDI

AR-GE yetkinliğiyle rüştünü ispat eden 39 firma ödül, 735 firma ise tescil kazandı. ODTÜ TEKNOKENT’in Olgun Aşama TGB’ler kategorisinde, Yıldız Teknopark'ın ise hem Genel Sıralama, hem de Gelişmekte Olan TGB'ler kategorisinde meşale yaktığı zirvede, AR-GE merkezleri de göz doldurdu.

20 Kasım 2019 Çarşamba 09:38
7. TGB VE AR-GE MERKEZLERİ ÖDÜL TÖRENİ YAPILDI

Teknoloji Geliştirme Bölgeleri ve Ar-Ge Merkezleri Ödül Töreni’nin 7’ncisi ATO Congresium bünyesinde rekor katılımla düzenlendi. Teknopark yönetimlerinin bölge KOBİ’leriyle birlikte katıldığı ödül töreninde rektörler, akademisyenler, kamu kuruluşları ve sanayiciler kaynaşma imkânı buldu. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın yanı sıra bakanlık kurum ve kuruluşlarının üst düzey yöneticilerinin katıldığı 7’nci zirvede, 13 farklı kategoride yer alan 39 firmaya ödül, 735 firmaya ise AR-GE ve Tasarım Merkezi Belgesi yağdı. Bu yılın en önemli değişimini önceden ayrı ayrı verilen AR-GE ve TGB ödüllerini bir etkinlik altında toplayarak yaptıklarını söyleyen Bakan Varank, söz konusu iki yapıyı birbirlerinin rakipleri değil, tamamlayıcıları olarak gördüklerini ifade etti. 200’ü aşkın üniversitenin, 1.500’ün üzerindeki AR-GE ve tasarım merkezinin, 84 teknoparkın ve 112 bin araştırmacının ekosistemin kıymetli aktörleri olduğunun dile getirildiği zirvede; Olgun Aşama TGB'lerde birincilik ileri seviye inovasyon yatırımlarıyla ODTÜ TEKNOKENT’in, ikincilik, geçtiğimiz senenin birincisi olan ihracat merkezi İTÜ ARI Teknokent’in, üçüncülük ise Türkiye’yi uluslararası platformlarda başarıyla temsil eden Bilkent CYBERPARK’ın oldu. Girişimcilik uygulamalarının örnek bölgesi Yıldız Teknopark ise hem genel liste, hem de kategori birinciliği alarak önemli bir başarının sahibi oldu. 
 

HABERDARLIK VURGUSU
Kriterlerde üretim çıktısının temel alındığını söyleyen Bakan Varank; ticarileşmeyi, uluslararasılaşmayı, patent başvurularını ve marka tescillerini artırmaları yönünde KOBİ’lere büyük iş düştüğünü söyledi. Beklentilerini bir “ev ödevi” olarak tanımlayan Varank, 2023 Sanayi ve Teknoloji Stratejisi hakkında da bilgi verdi. Varank, “İmalat sanayi ihracatında orta-yüksek ve yüksek teknolojili ürünlerin payını yüzde 50’ye; AR-GE harcamalarının milli gelirdeki payını ise yüzde 1,8’e yükseltmeyi arzuluyoruz” dedi. AR-GE merkezleri ve teknoparklar arasındaki eşgüdümü ve farkındalığı artırmak için bir internet portalı kurduklarını söyleyen Varank, “Amacımız teknoparklardaki 5 binin üzerindeki firmayla, bin 500’ün üzerindeki AR-GE ve tasarım merkezinin birbirinden haberdar olması ve veri bazlı politikalar geliştirilmesi” diye konuştu. 

81 İLDE PAYDAŞ SİNERJİSİ 
Bakanlığın AR-GE Teşvikleri Genel Müdürü Bilal Macit ise, milli teknoloji hamlesi çerçevesinde teknoloji kapasitesini artıracak tüm aktörlerle bir araya geldiklerini ifade ederek, “Bundan sonra hem süreçleri yalınlaştırabilmek hem de sizlerin iş ve işlemlerine kolaylık sağlayabilmek için sizlerden gelecek yeni bildirimlere göre süreçleri yeniden revize etmek istiyoruz” dedi. Türkiye’nin çeşitli bölgelerindeki farklı sektörlerle buluştuklarını söyleyen Bilal Macit, “Teknoparklar, AR-GE merkezleri ve kamu kesimi olarak bir araya gelmeye özen gösteriyoruz” dedi. Yazılım altyapısının güçlendirildiğini söyleyen ve bu eksende 11. Kalkınma Planı’nı işaret eden Macit, belirlenen endeks sıralamasında daha sonuç odaklı davrandıklarını ifade etti. Macit son olarak üniversitelere, firmalara, teknoparklara, sanayicilere ve AR-GE’ye gönül veren tüm paydaşlara özellikle teşekkür etti. 

 

Son Güncelleme: 20.11.2019 16:22
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.