65 FİRMAYA EV SAHİPLİĞİ YAPACAK

AR-GE ve inovasyonun sadece mühendislik ve tıp alanında değil sosyal bilimler alanında da yapılabileceğinin Türkiye’ye gösteren ASBÜ Sosyokent, ilk AR-GE projelerini kabul etmeye ve ilk firmalarına yer tahsisi yapmaya hazırlanıyor. Sosyal inovasyon ve girişimcilik alanında uzmanlaşmayı hedefleyen ASBÜ Sosyokent, 65 firmaya ev sahipliği yapacak.

65 FİRMAYA EV SAHİPLİĞİ YAPACAK

AR-GE ve inovasyonun sadece mühendislik ve tıp alanında değil sosyal bilimler alanında da yapılabileceğinin Türkiye’ye gösteren ASBÜ Sosyokent, ilk AR-GE projelerini kabul etmeye ve ilk firmalarına yer tahsisi yapmaya hazırlanıyor. Sosyal inovasyon ve girişimcilik alanında uzmanlaşmayı hedefleyen ASBÜ Sosyokent, 65 firmaya ev sahipliği yapacak.

17 Nisan 2021 Cumartesi 10:15
65 FİRMAYA EV SAHİPLİĞİ YAPACAK

Haber: ESRA ÖZSÜMER

Türkiye’nin sosyal bilimler alanında, devlete ait ilk ihtisas üniversitesi olan Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi’nin (ASBÜ), yine sosyal inovasyon ve girişimcilik alanında faaliyet gösterecek ilk teknoloji geliştirme bölgesi (TGB) olarak kurduğu ASBÜ Sosyokent, ilk AR-GE projelerini kabul etmeye ve ilk firmalarına yer tahsisi yapmaya hazırlanıyor. Ankara Ulus’ta 10 bin metrekare kapalı alana sahip olan ASBÜ Sosyokent’in, tam doluluğa ulaştığında 65 firmaya ev sahipliği yapması planlanıyor. Paydaşları arasında Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ), ODTÜ Teknokent, Ankara Altındağ Belediyesi, Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş. (STM) ve Güven Hastanesi’nin yer aldığı ASBÜ Sosyokent, toplumsal sorunlara yenilikçi fikirler üreten girişimcileri ve bu sorunlara çözüm arayan toplum kesimlerini kurumsal bir çatı altında bir araya getirecek.

HEDEF FARKLILAŞMAK

ASBÜ Sosyokent Genel Müdürü Prof. Dr. Erdal Akdeve, hedeflerinin sosyal inovasyon ve girişimcilik alanında uzmanlaşırken hem Türkiye’deki TGB’lerden farklılaşabilmek, Türkiye’nin AR-GE ve teknoloji ekosistemi içinde farklı bir konuma sahip olabilmek olduğunu söyledi. Sosyal girişimcilik ve inovasyon konusunun Türkiye’de ilk kez ASBÜ Sosyokent tarafından ele alınan bir konu olmadığını ifade eden Akdeve, “Şu anda birçok TGB’de sosyal inovasyon yapan birçok girişimci ve işletme var. Ama bu konu ile ilgili bir farkındalık yok, TGB’lerde bu konu öne çıkartılmıyor” diye konuştu. ASBÜ Sosyokent’in sosyal inovasyon girişimçilğini öne çıkarmayı amaçladığını anlatan Akdeve, “Örneğin iki birim yerimiz var ama üç girişimci başvuruyorsa, o üç girişimci arasından sosyal inovasyon kapasitesi ya da yeteneği olanlara öncelik vereceğiz. AR-GE projelerini değerlendirirken temel farklılığımız bu olacak” açıklamasında bulundu. Akdeve yakın zamanda AR-GE proje başvurularını almaya, firmalara yer tahsisle yapmaya başlayacaklarını söyledi.

DİSİPLİNLER ARASI İŞ BİRLİĞİ

Sosyal inovasyon ve girişimcilik kavramının girişimciliği yeni bir alanı olduğunu dile getiren Prof. Dr. Erdal Akdeve, bu alanda diğer ticari inovasyonlardan farklı olarak kamu ve sivil toplum örgütlerinin (STK) önemli bir aktör olarak öne çıktığına dikkat çekti. İnovasyonun olduğu yerde girişimcinin mutlaka olması gerektiğini de vurgulayan Akdeve, bu modelde STK’lar, kamu kurumları gibi kar amacı gütmeyen aktörler ile kar amacı güden girişimcilerin iş birliğini gerektirdiğini vurguladı. ASBÜ ve ASBÜ Sosyakent’in sosyal bilimler alanında bir iddiası olduğunu ancak teknoloji geliştirmek için sadece sosyal bilimlerin yeterli olmayacağını kaydeden Akdeve, bu yüzden ASBÜ Sosyakent’in ortaklık yapısının disiplinler arası iş birliği gözetilerek oluşturulduğunu vurguladı. Teknoloji ve AR-GE ekosisteminde disiplinler arası iş birliğinin büyük bir eksiklik olduğu söyleyen Akdeve, şunları söyledi:

GÜÇLÜ ORTAKLAR

“Doğa bilimlerinde uzman, bu alanda, bilimsel ve teknolojik bilgi üreten üniversite olarak ODTÜ, hem üniversite olarak hem de Türkiye'nin en eski ve ülkemizin ilk teknokenti olan ODTÜ Teknokent ile ortaklarımız arasında yer aldı. Sosyal inovasyonun en önemli aktörü olan kamu sektöründe ise yerel yönetimler öne çıkıyor. Sosyokentimizin yer aldığı Altındağ’ın belediyesi de ortaklık teklifimize olumlu yanıt verdi. Türkiye’nin en büyük danışmanlık şirketi olarak ifade edebileceğim, Savunma Sanayi Müsteşarlığı'nın da iştiraki STM’yi de ortaklarımız arasına davet ettik. Çünkü mühendislik alanındaki kapasiteyi toplumsal olgulara yansıtma konusunda niyetleri ve vizyonları söz konusuydu. Tabii kamusal hizmet edildi öne çıkan sektör sağlı alanında da Ankara'nın ilk ve en güçlü markalarından biri olan Güven Hastanesi ile ortaklık kuruldu.”

SOSYAL BİLİMLERDE AR-GE

Amaçlarının hem interdisipliner iş birliği kapasitesine katkı sunmak hem de AR-GE ve inovasyonun sadece mühendislik ya da tıp alanında değil sosyal ve beşeri bilimler alanında da yapılabileceğini göstermek olduğunu anlatan Erdal Adeve, “Onun için de üniversitemizde disiplinler üstü bir araştırma altyapısını kurgulanması ihtiyacı söz konusu.  Bu bağlamda da çalışmalar başladı. Ülkemizde ilk defa interdisipliner bir araştırma altyapısı tasarımı yapıldı ve Strateji Geliştirme Başkanlığı’na sunuldu” dedi.

ASBÜ Sosyokent’in kendi AR-GE merkezine sahip olmayan küçük ve orta ölçekli firmaların AR-GE birimlerine ev sahipliği yapacağını da ifade eden Prof. Dr. Erdal Akdeve, şöyle devam etti:

SANAYİCİ İLE GİRİŞİMCİ BULUŞACAK

“Diğer teknoloji bölgelerinde olduğu gibi bizim de teknoloji geliştirme bölgemizde de AR-GE ve tasarım yapan girişimcilerimizin imalat ihtiyaçları ve imalat iş birlikleri açısından mevcut sanayi İşletmeleri ile etkileşime geçmeleri ve iş birliği yapmaları mümkün olacak. Böylece sanayi imalat sektörlerindeki iş birliğinin hem farklılaşmasını sağlayacağız hem de kapasitesini artırmış olacağız. Sanayinin değişim ve dönüşüm sürecine bir aktör olarak katkı sunacağız.”

Son Güncelleme: 30.04.2021 10:28
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.