SAVUNMA VE HAVACILIK SEKTÖRÜNDE ÜRÜN GELİŞTİRİLİYOR

Yerli ve yüksek teknolojik ürünlerin üretilmesi ve ticarileşmesine katkı sağlayan Ostim Teknopark bünyesindeki firmaların AR-GE harcamaları 61 milyon lirayı buldu.

SAVUNMA VE HAVACILIK SEKTÖRÜNDE ÜRÜN GELİŞTİRİLİYOR

Yerli ve yüksek teknolojik ürünlerin üretilmesi ve ticarileşmesine katkı sağlayan Ostim Teknopark bünyesindeki firmaların AR-GE harcamaları 61 milyon lirayı buldu.

16 Nisan 2021 Cuma 09:21
SAVUNMA VE HAVACILIK SEKTÖRÜNDE ÜRÜN GELİŞTİRİLİYOR

Haber: HELİN AYGÜN

Ankara’nın en büyük sanayi yerleşkesi olan OSTİM’de 2014 yılında kurularak 2018 yılında faaliyete geçen Ostim Teknopark, bölgede faaliyet gösteren yaklaşık 6 bin 200 işletmeye üniversite-sanayi iş birliği ile teknolojiye erişim ve geliştirilen teknolojilerin ticarileştirmesini sağlama imkânı sunuyor. Eğitim ve sağlık kurumlarının ortasında, üretimin ve sanayinin içinde yer alan Ostim Teknopark, Bronz, Turkuaz ve Turuncu olarak 3 bina ile hizmet veriyor. 120 teknoloji firmasında yaklaşık 755 kişinin istihdam edildiği bölgede, ağırlıklı olarak savunma ve havacılık sektöründe ürün geliştiriliyor. Bölge firmalarının AR-GE’ye ayırdığı bütçe ise 61 milyon liraya ulaştı.

7 ÜNİVERSİTE İLE ORTAK

Ostim Teknopark Genel Müdürü Dr. Derya Çağlar, bölgelerinin Ankara Üniversitesi, Atılım Üniversitesi, Başkent Üniversitesi, Çankaya Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, OSTİM Teknik Üniversitesi ve TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi olmak üzere 7 üniversite ortağı bulunduğunu söyledi. Teknopark olarak, OSTİM OSB’nin Ankara başta olmak üzere Türkiye’deki diğer üniversiteler ile olan iş birlikleri sayesinde üniversite ve sanayi arasında etkin, nitelikli, gerçekçi ve sonuca ulaşabilen çalışmaların desteklenmesini amaçladığını dile getiren Çağlar,  üniversitedeki bilimsel potansiyelin sanayiye aktarılarak ekonomik değere dönüşmesine katkı sağladıklarını kaydetti.

31 ÜRÜN ÇIKTISI

Genel Müdür Çağlar, Ostim Teknoparktaki 120 AR-GE firmasının 159 devam eden AR-GE projesi olduğunu ve yüzde 96 doluluk oranı ile faaliyet gösterdiklerini belirterek, “Teknoparkımızda firmasını kurmuş ve sektöre yeni atılmış kuluçka firmalarımız da yerini almış durumdadır. Ostim Teknoparkta firmalar savunma ve havacılık sektöründe ağırlıklı olmak üzere, yazılım ve bilişim teknolojileri, medikal ve enerji teknolojileri sektöründe faaliyet gösteriyor. Ostim Teknopark faaliyete geçtiği günden bugüne kadar, firmalarımız 62 tamamlanmış AR-GE projesiyle 31 ürün çıktısı sağladı. AR-GE firmaları yaklaşık 61 milyon lira AR-GE harcaması yaparak ülke ekonomisine katkıda bulundu” bilgisini verdi.

MİLLİ VE YERLİ ODAKLI

Ostim Teknoparkın Bronz, Turkuaz ve Turuncu olarak 3 bina ile hizmet verdiğini anlatan Genel Müdür Dr. Derya Çağlar, Turuncu binada Teknoloji Üretim Atölyesi kurulumunun devam ettiğini söyledi. Çağlar, “Teknoloji Üretim Atölyesi, KOBİ, girişimci, tasarımcı ve öğrencilerin prototip üretmelerine ve AR-GE çalışmalarına imkân sağlayacak alternatifli makine parkuru ile birlikte ofis şeklinde de kullanabilecekleri alanları barındıran bir atölyedir. Atölye ile amaç, milli ve yerli üretim odaklı ürünler üretebilmek, makine ve teçhizat israfının önüne geçmek ve prototip imalat sürelerini kısaltmaktır. İmalat desteklerinin yanı sıra atölyemizde gelişen teknolojilere yönelik teknik ve teorik eğitimler ile birlikte mentorluk desteği de verilecektir” diye konuştu.

AÇIK İNOVASYON KÜLTÜRÜ

Bin metrekare atölye, 600 metrekare ofis ve kuluçka alanı ile girişimcilere ve firmalara uygulamalı araştırma, açık inovasyon, hızlı prototipleme ve prototip üretimi gibi destekler verildiğini dile getiren Çağlar, bunların yanı sıra, üretim ve prototipleme teknikleri, ticarileştirme, müşteri doğrulama, şirket değerlemesi gibi çeşitli eğitimler, danışmanlık hizmetleri ve zengin makine parkı ile de teknoloji odaklı bir üretim kültürü oluşturulduğunu ifade etti. Çağlar, “Kuluçka alanında firmalar ve girişimciler proje fikirlerini ve tasarımlarını geliştirecek; atölye alanında ise tasarımını gerçekleştirdikleri ürünlerin prototiplerinin üretimi için atölyede bulunan hem geleneksel hem de teknolojik makine ve ekipmanları kullanabilecekler. Teknoloji Üretim Atölyesiyle ekosistemimizde geliştirmek istediğimiz açık inovasyon kültürünü oluşturmamıza, fikirden ilk aşama imalata kadar olan AR-GE faaliyetlerini desteklememize öncü oluyor ve bu sebeple Turuncu Bina prototipleme faaliyeti yoğun olan AR-GE firmalarınca tercih ediliyor” dedi.

ZENGİN EKİPMAN

Dr. Derya Çağlar, Teknoloji Üretim Atölyesinde hem masaüstü CNC, dekupaj, şerit ve panel testereler, torna, kaynak makineleri, freze ve dolaplı el aleti setleri ve ahşap işleme setleri, kaynak tezgahları, gibi geleneksel; hem de metal ve plastik 3D baskı makineleri, tel erozyon cihazı, yüzey taşlama makineleri, yüksek-düşük ısılı fırın seti, 5 yönlü freze makinesi, hareketli platformlu robot sistemi, koordinat ölçüm cihazı, tasarım bilgisayarları, lazer delme cihazı gibi teknolojik toplamda 30’un üzerinde makine ve ekipman bulunacağını anlattı. Teknoloji Üretim Atölyesinin OSTİM bölgesi başta olmak üzere, Ankara ve Türkiye için uygulamalı araştırma, prototip üretimi ve seri imalatı sağlamak için kurulmuş veya kurulması planlanan teknoloji odaklı girişimcilere çeşitli eğitim, danışmanlık hizmetlerinin yanı sıra alternatif makine parkları ve ofisleri de sağlayacağını belirten Çağlar, bunlara ek olarak sanayi-üniversite iş birliğinin de geliştirileceğini dile getirdi.  

Son Güncelleme: 30.04.2021 10:30
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.