OSTİM’DE ONLINE DÖNEM

Ankara’nın öncü sanayi bölgelerinden biri olarak yarım asrı geride bırakan OSTİM, üyelerine sunduğu hızlı ve kesintisiz hizmetleri online’a taşıdı. Online ödeme sistemiyle bütün faturalar sistem üzerinden ödenebiliyor.

OSTİM’DE ONLINE DÖNEM

Ankara’nın öncü sanayi bölgelerinden biri olarak yarım asrı geride bırakan OSTİM, üyelerine sunduğu hızlı ve kesintisiz hizmetleri online’a taşıdı. Online ödeme sistemiyle bütün faturalar sistem üzerinden ödenebiliyor.

14 Nisan 2021 Çarşamba 11:32
OSTİM’DE ONLINE DÖNEM

Haber: HELİN AYGÜN

Bir grup müteşebbisin 1967’de temellerini attığı OSTİM, günümüzde KOBİ’lerin ideallerini büyüttüğü bir “okul” olarak, ülke sanayisine hizmet veriyor. Ankara’daki pek çok köklü firmanın üretim serüvenine ilk başladığı adres olan OSTİM, sunduğu lojistik avantajlarıyla sanayicinin vazgeçemediği yerler arasında. Kümelenmenin başarılı örneklerinin sergilendiği bölge, dijitalleşmeye yönelik attığı adımlarla da örnek oluşturuyor. OSTİM Bölge Müdürü Adem Arıcı, pandemi döneminde iş süreçlerinin devamını sağlayan online hizmetlerin OSTİM’de kalıcı hale geldiğini belirterek, “OSTİM’li firmalar, online işlemler sayesinde Bölge Müdürlüğünün sunduğu, elektrik ve doğal gaz abonelikleri, iş yeri açma ve çalışma ruhsatı, gayrimenkul satış ve banka işlemlerinde borcu yoktur yazısı, e-arşiv fatura sorgulama, imar çap ve yol kotu başvuruları ve benzeri işlemleri tek tıkla yapabiliyorlar” dedi.

MOBİLDE DE OLACAK

Sanayicinin zaman kaybını en aza indirgeyecek bir proje üzerinde çalıştıklarını ve pandemi sürecinin bunu tetiklediğini anlatan Arıcı, “İnsanların işlemlerini online yapabilmesi için çalışma başlattık ve tüm birimlerimizi buna entegre ettik. İş yeri açma, çalışma,  imarla ilgili ruhsatlarına müracaat edebiliyorlar, elektrik-doğal gaz abonelikleri başlatabiliyor ve her türlü işlemlerini yapabiliyorlar. Geliştirilmeye devam edilen online işlemlerin mobil uygulamaları da hazırlık aşamasında” dedi.

SANAL ETKİNLİKLER ARTTI

Bölge Müdürü Arıcı, dijitalleşmeyle ilgili firmaları bilinçlendirme eğitimleri düzenlediklerini, Endüstri 4.0 ile ilgili birçok webinar gerçekleştirdiklerini, Ostim Teknik Üniversitesinin de bu konuda destek verdiğini anlattı. Yalın üretimle ilgili Yalın Enstitü Derneği ile iş birliği halinde olduklarını dile getiren Arıcı, bölge firmalarını ASO 1. OSB’de bulunan Model Fabrikadaki eğitimlere de götürdüklerini kaydetti. Arıcı, “Her ne kadar pandemi nedeniyle bir araya gelemesek de sanal fuarlarla, konferanslarla, toplantılarla firmaları oyundan koparmamaya çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

ELEKTRİK TÜKETİMİ ARTTI

Pandemi döneminde firmaların üretimlerini aksatmadığı bilgisini veren Arıcı, “Firmalar ilk birkaç aydan sonra toparlanma sürecine girdi. Bölge müdürlüğü olarak firmalarla sürekli iletişimde olduk, bakanlıktan gelen bilgileri ilettik. Bölge Müdürlüğü hizmetlerini kesintisiz sürdürdük. 2020 yılına göre elektrik tüketimi yüzde 7 arttı. Firmalarla yaptığımız toplantılarda işlerinin geriye gittiğine yönelik sözler duymadık. Video konferans toplantılarıyla firmaların moral ve motivasyonlarını yüksek tutmaya çalışıyoruz. Virüsle yaşamasını ve üretmeyi öğrendik” dedi.

KULUÇKA MERKEZİ GİBİ

Arıcı, OSTİM’in Ankara sanayisindeki yerinin önemine de değinerek, OSTİM bir “okul” niteliğinde olduğunu söyledi. Ankara ve yakın coğrafyadaki sanayicilerin OSTİM ile mutlaka bir teması olduğunu belirten Arıcı, “OSTİM, bir kuluçka merkezi gibi faaliyet göstermiştir. Ankara’daki diğer OSB’lerde faaliyete geçmiş firmaların yüzde 80’i OSTİM merkezlidir. Firmalar, OSTİM’deki irtibat adreslerini kapatmadan diğer OSB’lere gidiyorlar. Çünkü OSTİM’in lojistik imkânlarından ve marka değerlerinden kopmak istemiyorlar. OSTİM bir sanayi bölgesi değil, sanayi kentidir. Burada, bir şehirde bulacağınız eğitim, üretim, hizmet sektörü ve konutlar var. 1967 yılında şehrin dışında bir sanayi bölgesi olarak kurgulandığımız için, hem üretim yapılsın hem insanlar yaşasın felsefesiyle kurulduk. Yeni nesil OSB’lerde de yerleşim alanları da planlanıyor” diye konuştu.

OSTİM’LE ÖZDEŞLEŞTİ

Kümelenme faaliyetlerinin OSTİM’le özdeşleşmiş durumda olduğunu vurgulayan Arıcı, 7 kümeleri olduğunu ifade etti. 2007-2008 yılında başlayan kümelenme serüveninde, kendilerini giderek geliştirdiklerini belirten Arıcı, “Her bir kümemizin uluslararası kümelenme ağlarıyla bağlantıları var. Kendimizi yurt dışındaki örneklerle kıyaslayarak, geldiğimiz noktanın çok iyi olduğunu görüyoruz. Pandemi döneminde kümelerle bir araya gelmenin meyvelerini almaya başladık. İlk dönemlerde herkes evdeyken, Korona Koordinasyon Merkezi kurduk. Nerede, neye ihtiyaç varsa firmalarla eşleştirdik. Küme yönetimleri ve OSB yönetimi olarak, firmaların ihtiyaçlarını kesintisiz vermeye çalıştık. Firmaların sanal fuar uygulamalarına katılmasını sağladık. Özellikle OSTİM Başkanı Orhan Aydın’ın vizyonundan kaynaklanan, yerli ve milli ürünlerin tanıtımıyla ilgili projelerle yer alıyoruz. Firmalar ürünlerini nasıl daha nitelikli hale getirip uluslar arası pazarlarda satabilirler, bununla ilgileniyoruz” dedi.

E-TİCARET PORTALI

Arıcı, firmalara ihracat konusunda danışmanlık hizmeti verdiklerini, firmaların dış ticaret departmanlarındaki elemanlarına kurslar düzenlediklerini bildirdi. Özellikle üniversitelerin dış ticaret bölümlerinden mezun gençlere sertifikalı eğitim verdiklerini anlatan Arıcı, “1.500 firmamızı e-ticaret portalına taşıdık. Firmaların web sitelerin güncelledik, 6-7 dile çevirdik. Bunun için Ticaret Bakanlığından da destek aldık. O projeyle birlikte dışarıdan gelen taleplere Dış Ticaret Koordinatörlüğümüz yardımcı oluyor” diye konuştu.

ÇEHRESİ DEĞİŞECEK

OSTİM’in imar planlarındaki değişiklikten de bahseden Arıcı, “Mevcut görüntümüzü tamamen değiştirecek bir modelleme yaptık. Ekonomik ömrünü doldurmuş binalarla ilgili firmalar mevcut iş yerlerini yıkıp, bakanlığın onayladığı modele göre bina yapacaklar. Bununla ilgili iki defa çalıştay yaptık. Modelleme çıkarıyoruz, 256 adayı rengine kadar modelledik. Çatılarına güneş paneli koyma, çevreye duyarlı yapı malzemesi kullanma zorunluluğu getirdik. Firmaların fiziki alan ihtiyacı, yeni projeyle karşılanmış oluyor. Dönüşüm projesinde firmaların alanları, mevcut alanlarının üç katına çıkıyor. Bununla ilgili bankalarla görüşerek uygun krediler bulduk. Bu dönüşüm başladı” dedi.

Son Güncelleme: 30.04.2021 10:30
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.