HACETTEPE TEKNOKENT’TE 530 PROJE DEVAM EDİYOR

Hacettepe Teknokent, Türkiye’nin ilk TGB’leri arasında öncü kimliği ile yer alıyor. Yazılım, bilgisayar, iletişim teknolojileri ve savunma sanayi ağırlıklı firmaların yer aldığı bölge, tekno girişimciliğe verdiği destekle öne çıkıyor. Hacettepe Teknokent’te şu anda 530 proje devam ediyor

HACETTEPE TEKNOKENT’TE 530 PROJE DEVAM EDİYOR

Hacettepe Teknokent, Türkiye’nin ilk TGB’leri arasında öncü kimliği ile yer alıyor. Yazılım, bilgisayar, iletişim teknolojileri ve savunma sanayi ağırlıklı firmaların yer aldığı bölge, tekno girişimciliğe verdiği destekle öne çıkıyor. Hacettepe Teknokent’te şu anda 530 proje devam ediyor

14 Nisan 2021 Çarşamba 10:04
HACETTEPE TEKNOKENT’TE 530 PROJE DEVAM EDİYOR

Haber: HELİN AYGÜN

Hacettepe Teknokent, 18 yıllık tecrübesi ile Türkiye’nin tekno girişimcilik ekosistemini geliştirmek için aralıksız çalışıyor. Hacettepe Üniversitesinin ana kurucu ortaklığı ile bilime ve teknolojiye katkıda bulunmak, yerli ve milli üretimi teşvik etmek, Türkiye’nin adını dünyada duyuracak AR-GE süreçlerine destek olmanın yanı sıra, çıkan ürünlerin ticarileşmesine katkı sağlamak için faaliyet yürüten Hacettepe Teknokent, yaklaşık 1 milyon metrekarelik açık alan, 75 bin metrekarelik kiralanabilir AR-GE yatırım alanı, farklı sektörlerde 277 firma, alanında uzman 4 binin üzerinde çalışan, devam eden 530 proje, yeni girişimlerin desteklendiği ön kuluçka ve kuluçka merkezi, prototipleme atölyesi, pek çok başarılı çalışmaya imza atan Teknoloji Transfer Merkezi (TTM) ile Türkiye’nin en köklü teknokentleri arasında yer alıyor.

KORUNAKLI BÖLGE STATÜSÜ

Hacettepe Teknokent Genel Müdürü Dr. Veysel Tiryaki, Teknokent bünyesinde ülke ekonomisine ve ihracata katkı sağlayan 277 firmanın 62’sinin kuluçka merkezi bünyesinde faaliyet gösterdiğini söyledi. 16 ekip kapasiteli ön kuluçka merkezinin ise tamamen dolu olduğunu dile getiren Tiryaki, “Teknokentimiz yüzde 100 doluluk oranına sahip. Toplam 11 AR-GE Binası bulunan teknokentimizde binalarımızdan ikisi savunma sanayi ve havacılık sektörlerinde faaliyet gösteren firmalarımıza tahsis edilmiş durumda. Bu binalar, tempest oda özelliğine haiz NATO ve milli gizlilik dereceleri projelerinin gerçekleştirildiği özel korunaklı bölge statüsünde hizmet veriyor. 2019 yılında Teknokentimiz içinde ön kuluçka ve prototipleme merkezi kuruldu. Bu merkezde iş fikri olan adaylar üç boyutlu yazıcı, makine ve ekipmanlarla ürünlerinin prototiplerini çıkarabiliyor” dedi.

DAHA FAZLA İŞ BİRLİĞİ

Genel Müdür Tiryaki, bölgede yazılım ve bilgisayar iletişim teknolojileri sektörlerinde faaliyet gösteren firmaların ağırlıkta olduğunu dile getirerek, bunu savunma sanayi, sağlık, medikal ve ilaç sektörünün takip ettiğini kaydetti. Hacettepe Üniversitesinin sağlık alanındaki bilgi birikimi ve akademik kadrosunun oldukça önemli olduğuna dikkat çeken Tiryaki, “Hacettepe Teknokent olarak önümüzdeki zaman diliminde sağlık, medikal ve ilaç sektöründe çalışan daha fazla firma ile buluşmak ve bu alanda çalışan firmalarımızla daha fazla iş birliği yapma arzusundayız” diye konuştu.

Üniversite-sanayi iş birliğinin önemine de değinen Tiryaki, teknokentlerin bu konuda önemli roller üstlendiğini söyledi. Tiryaki, “Hacettepe Teknokent özelinde değerlendirecek olursak, Teknoloji Transfer Merkezimiz, diğer teknoloji tranfser ofislerinden farklı olarak şirketleşerek çok başarılı işlere imza atmaktadır” diye konuştu. Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de pek çok sektörde pandemiyle birlikte hızlanan dijital dönüşümün, oyunun kurallarını yeniden yazdığını anlatan Tiryaki, “Dijitalleşme ve dijital dönüşümün gerekliliğini gören bütün sektörler, bu konularda tecrübeli firma ve çözüm arayışına giriyor. Geçmişte uluslararası firmaların ağırlıklı olduğu çözümlerin, artık yerli alternatifleri oluştu ve kayda değer bir tecrübe edinildi. Ülkemizin hem kamu hem özel sektör olarak birçok alanda gerçekleştirdiği ve gerçekleştireceği dijital dönüşümlerde teknolojik bilgi birikimi ve insan kaynağı açısından önemli bir deneyime sahip olduğuna inanıyorum. Ancak tabii ki dünyada söz sahibi olabilmek için kat etmemiz gereken bir yol var” şeklinde konuştu.

Son Güncelleme: 30.04.2021 10:30
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.