FİRMALARININ REKABET GÜCÜNÜ ARTIRIYOR

Girişimcilerinin elini fikirden uluslararası pazar aşamasına kadar bırakmayan Gazi Teknopark, firmalarının rekabet gücünü artırmak için adeta bir PR ajansı gibi çalışıyor.

FİRMALARININ REKABET GÜCÜNÜ ARTIRIYOR

Girişimcilerinin elini fikirden uluslararası pazar aşamasına kadar bırakmayan Gazi Teknopark, firmalarının rekabet gücünü artırmak için adeta bir PR ajansı gibi çalışıyor.

13 Nisan 2021 Salı 10:14
FİRMALARININ REKABET GÜCÜNÜ ARTIRIYOR

Haber: TUĞÇE SAĞDIÇ

2008’de Türkiye’deki girişimcilik ekosistemine tuğla koymak adına faaliyete geçen Mogan Gölü manzaralı inovasyon üssü Gazi Teknopark; Gazi Üniversitesinin akademik altyapısıyla yarınların teknolojisini üretiyor. Üniversite öğrencilerine ilk aşamada Idea2Product programıyla tasarım odaklı düşünce geliştirmeyi aşılayan bölge, mentorlukla da anılıyor. Yenilikçi iş fikirlerinin, yüzde 56 başarı oranına ulaştıkları BIGGAnahtar programı ve 200 bin TL’lik TÜBİTAK hibesi ile kıymetlendiğini anlatan Genel Müdür Tuğrul İmer, “Böylece mentorluk hizmeti alan girişimcilerimiz şirketleşebiliyor ve proje süreleri boyunca Anahtar Kuluçkadan ücretsiz faydalanırken, Anahtar Atölyede ise prototipleme çalışmalarını yapabiliyor” diye konuştu. 1.200’ün üzerinde girişimciye eğitim ve mentorluk hizmeti sağladıklarını söyleyen İmer, aynı zamanda G-Tech Partner isimli programla firmaları ulusal pazarla buluşturduklarını anlattı. Firmaların taleplerine kulak vererek eğitim faaliyetlerini sürdüreceklerini söyleyen İmer, “Pandemi kontrol altına alındığında İspanya Ticaret Heyetini ziyaret edeceğiz. Kuzey Amerika ve İngiltere heyeti için de sıkı çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

ADETA BİR PR AJANSI

Girişimcilerin uluslararasılaşma projelerini 6 yıldır kesintisiz devam ettirdiklerine vurgu yapan İmer, “Firmalarımızın pazarlama departmanı gibi özverili çalışıyoruz. Bilişim Kümemiz, 2017’de Ekonomi Bakanlığı tarafından en iyi uygulama örneği seçildi. Küme firmalarımızın uluslararası rekabetini artırmak için çalışıyoruz. Yüzde 62,2 yazılım, bilgisayar ve bilişim sektörü ağırlıklıyız. 127 firmamız, 901 personelimiz mevcut. Bunların da 358’i araştırmacı personel, 305’i yazılım personeli. Ayrıca 947 tamamlanmış projemiz var ve ağırlığını yazılımın oluşturduğu 214 projemiz yürütülüyor. Firmalarımızda 30 patent, 1 de faydalı model tescili gerçekleşti” dedi.

İŞ BİRLİKLERİ ÜRETİYOR

Gazi Teknopark bünyesinde bulunan ticarileşme aşamasına gelmiş şirketlerin, hem ulusal hem de uluslararası pazarda cirolarını artırabilmeleri adına iş geliştirme faaliyetleri yürüttüklerini söyleyen İmer, “Bunu sağlamak için bir yandan firmalarımızın birbirleriyle etkileşimini artırarak ortak projeler ve iş birlikleri kurmalarını sağlarken, diğer yandan G-Tech Partner gibi programlarımızla ulusal pazarda bulunan çatı kuruluşlarla firmalarımızı bir araya getirerek iş birlikleri yaratmayı amaçlıyoruz. Daha önce ASELSAN, Netaş, TAİ gibi büyük kuruluşlarla gerçekleştirdiğimiz bu program firmalarımıza önemli iş birliklerinin kapılarını araladı. Gelecek dönemde de bu programımıza farklı paydaşlar da ekleyerek desteklerimizi sürdüreceğiz” şeklinde konuştu.

YÜKSEK SİNERJİ BÖLGESİ

Bölgenin kuruluşundan bu yana üniversite-sanayi iş birliği konusunda etkin bir ara yüz olma çabasında olduklarını ifade eden İmer, şöyle konuştu: “Bu doğrultuda TTO’muz ile üniversite-sanayi iş birliği faaliyetlerini yürütüyoruz. Geçmiş yıllarda üniversite içerisinde fiziki toplantı ve seminerlerle akademisyenlerin bu konudaki farkındalığını ve etkinliğini artırmaya gayret ettik. Bu yıl ise bu ara yüz çalışmalarımızı dijital platformlara taşıdık, her hafta bir fakülteyle buluşarak teknopark firmaları ve çalışmaları hakkında bilgi aktarıyor ve akademisyenlerin sorularını cevaplıyoruz. Dijitalleşme otomasyonun gelişmiş hali.. Özellikle verilerin kontrol edilmesi, aktarılması, izlenmesi hızı ve verimi arttıracaktır. Kullandığımız Yönetim Bilgi Sistemi de dijitalleşmenin bir parçası. Üniversite sanayi iş birliği konusunda TGB’deki şirketlerle iş birliği yapmak, hem akademik bilgilerin pratik bilgiyle birleşmesi aynı zamanda katma değeri yüksek AR-GE ürünlerinin üretilmesine katkı olarak düşünülebilir.”

Son Güncelleme: 30.04.2021 10:32
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.