ASO TEKNOPARK1,5 YILDA YÜZDE 75 DOLULUĞA ORANINA ULAŞTI

1,5 yıldan kısa bir süre içinde 15 firma ile yüzde 75 doluluk oranına ulaşan ASO Teknopark’ın bu başarısının arkasında iki üniversitenin ve sanayinin gücü var. Paydaşları arasında TOBB ETÜ’nün yer aldığı, yönetimini ise ODTÜ Teknokent’in üstlendiği ASO Teknopark, ASO 1. OSB içinde faaliyet göstermenin avantajlarından da sonuna kadar yararlanıyor.

ASO TEKNOPARK1,5 YILDA YÜZDE 75 DOLULUĞA ORANINA ULAŞTI

1,5 yıldan kısa bir süre içinde 15 firma ile yüzde 75 doluluk oranına ulaşan ASO Teknopark’ın bu başarısının arkasında iki üniversitenin ve sanayinin gücü var. Paydaşları arasında TOBB ETÜ’nün yer aldığı, yönetimini ise ODTÜ Teknokent’in üstlendiği ASO Teknopark, ASO 1. OSB içinde faaliyet göstermenin avantajlarından da sonuna kadar yararlanıyor.

17 Nisan 2021 Cumartesi 10:33
ASO TEKNOPARK1,5 YILDA YÜZDE 75 DOLULUĞA ORANINA ULAŞTI

ERSA ÖZSÜMER

Eylül 2019’da faaliyete geçen Ankara Sanayi Odası Teknoloji Geliştirme Bölgesi (ASO Teknopark), Türkiye’nin en genç teknoparklarından biri olmasına rağmen, şimdiden yüzde 75 doluluk oranına ulaştı. Ankara Sincan’daki ASO 1. OSB içindeki 10 bin metrekarelik bir alanda faaliyet gösteren ASO Teknopark’ın 5 bin metrekarelik kiralanabilir alanında, şu anda 15 firma faaliyet gösteriyor. ASO Teknopark’ın Ankara Temelli’deki 1 milyon 200 bin metrekarelik alanda yapacağı yeni yatırılma önümüzdeki yıllarda bu sayının katlanarak artması bekleniyor. ASO Teknopark Genel Müdürü Hasan Turgut, bu başarıda ASO Teknopark’ı diğer teknoparklardan farklı kılan iki önemli özelliğinin etkili olduğu görüşünde. Bu özelliklerden ilkinin “üniversite-sanayi iş birliğinin sadece sözde değil özde gerçekleşmesi” olduğunu vurguladı. Türkiye'deki teknoparkların önemli bir kısmının üniversite sınırları içerisinde yer aldığına dikkat çeken Turgut, “ASO Teknopark sanayi bölgeleri içinde yer alan ender teknoparklarda bir tanesi” diye konuştu. Bu özelliklerden ikincisinin ise güçlü üniversite ortaklıkları olduğunu anlatan Hasan Turgut, “ASO ve TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi’nin (TOBB ETÜ) ortaklığıyla kurulan ASO Teknopark’ın faaliyet geçme aşamasında, Türkiye'nin en eski teknoparkı olan ODTÜ Teknopark, ortaklık yapısına dahil edildi ve ASO Teknopark’ın işletme yükümlülüğünü üstlendi” şeklinde konuştu.

SANAYİNİN KALBİNDE

Bu sayede ASO Teknopark’ın, bütün teknoparkların katılımcı firmalara sunduğu üniversite-sanayi iş birliğinde kolaylık ile vergisel muafiyet ve istisnaların yanı sıra ODTÜ ve ODTÜ Teknokent’in sahip olduğu imkanları ve sanayinin kalbinde yer alma avantajını da sunduğunu anlatan Turgut, şunları söyledi:

“Türkiye’nin en başarılı teknoloji transfer ofisi (TTO) olan ODTÜ Teknopark TTO’nun alınmış onlarca yüzlerce patenti var. Burası akademisyenlere, genç girişimcilere fikirlerinin tescillenmesi, patente dönüştürülmesi konusunda çok ciddi bir katkı sağlıyor. ATO Teknopark firmaları da buranın birikimlerinden ve imkanlarından yararlanabiliyor. Ayrıca ODTÜ Teknokent içerisinde yer alan Proje Danışmanlık ve Yönetim Ofisi de proje yazma proje, hazırlama konusunda ASO Teknopark firmalarına hizmet veriyor. Bu ofisin, 2020’de 12 milyon euro'luk 2 tane ayrı projesi AB projesi olarak kabul edildi. Aynı anda, aynı kurum içerisindeki iki projenin desteklenmesi AB projeleri içerisinde çok fazla görülmüyor. Bu da hem proje başarısını hem de proje hazırlama konusunda yetkinliğini gösteriyor.”

TASARIM FABRİKASI

Öte yandan ODTÜ’nün laboratuvarlarından ve araştırma merkezlerinin tamamından da ASO Teknopark firmalarının istifade edebildiğini kaydeden Turgut, bunlardan birinin ODTÜ dahilinde disiplinler arası kuruluş olan Tasarım Fabrikası olduğunu anlattı. Tasarım Fabrikasında endüstriyel ürün tasarımcıları, mimarlar, elektrik ve elektronik mühendisleri, inşaat mühendisleri ile işletme ve ekonomi bölümünden, çoğu profesör doktor unvanına hocaların yer aldığını dile getiren Turgut, “İnanılmaz geniş bir makine parkuru olan Tasarın Fabrikası’nda firmaların planlama, ürün tasarlama ya da prototip yapma konusunda diğer teknoparklarda çok daha fazla bulamayacakları altyapıyı bulmalarını sağlıyoruz” açıklamasında bulundu.

Türkiye'deki teknoparkların birçoğunun üniversite sınırları içinde kısıtlı teknik imkan sağlayabildiğini anlatan Hasan Turgut, şöyle devam etti:

GÜÇLÜ EKOSİSTEM

“ASO Teknoparkın en önemli unsurlarından bir tanesi, arka tarafta sağladığı ekosistem. İçinde bulunduğumuz ASO 1. OSB içinde ASO Teknik Koleji var. ASO'nun çok ciddi yatırımlarla teknik eleman yetiştirmek üzere kurduğu bu okul inanılmaz bir makine altyapısına, çok başarılı bir yönetim ve teknik kadroya ve laboratuvarlara sahip. Burası ASO Teknoparkta yer alan firmalar için çok ciddi bir altyapı paylaşma şansı doğuruyor. Teknik kolejin altyapısından ve buradaki hocalarımızdan birikimlerinden ve deneyimlerinden teknopark firmaları birinci elden yararlanıyor. Yine aynı ekosistemin için de ASO Sürekli Eğitim Merkezi var. Burası da gerek altyapı gerek eğitmen ve sağladığı eğitimler anlamında Ankara'nın önde gelen eğitim kurumlarından bir tanesi. Buradaki uzman altyapısı, uzman danışmanlar, hocalar, tasarım sistemleri, prototipleme sistemlerinden de yararlanma şansımız ve imkanımız var.”

“FİRMALAR ÇOCUKLARIMIZ GİBİ”

ASO Teknopark’ın Ankara ve Türkiye sanayisine en büyük katkısının genç girişimcilerin güzel fikirlerini hem TOBB ETÜ ve ODTÜ’nün bilimsel tarafından hem de teknoparkın kurumsallaştırma tecrübelerinden yararlandırarak geliştirmelerini, onlara sanayi çatısı altında büyüyebilecek bir alan vermek olduğunu anlatan Hasan Turgut, “Bizim beklentimiz, amacımız bu firmaların büyümesi, bizden mezun olup artık sanayinin içinde atılması. Bu firmalar bizim çocuklarımız gibi…  Onların büyütüp, mezun edip, iş hayatının içine göndermek istiyoruz. Bugün Ankara sanayisinde ye alan büyük firmaların karşısına veya yanına bizden çıkan firmaların bir süre sonra iş birliği ortağı olarak geleceklerine inanıyorum” diye konuştu.

HEDEF YÜZDE 100 DOLULUK

2020’nin bütün dünyayı etkisi altına alan pandemiye rağmen ASO Teknopark ve bünyesindeki firmalar için büyüme yılı olduğunu anlatan Hasan Turgut, “İlk kiralamamızı yaptığımız Eylül 2009'dan beri, 50 metrekare kiralanmış ofisten yüzde 75’i dolu bir teknopark haline geldik. Firmalarımız yatırım yapma konusunda bu krizi fırsata dönüştürdü” dedi. 2020 yılında ASO Teknopark’ın kira ve işletme gideri fiyatlarına zam yapmayarak firmalara destek olduğunu da açıklayan Turgut, “Çünkü ASO Teknopark, kar amacı güden bir şirket değil. Kazandığımız para da ASO1. OSB’nin içindeki eğitim kurumlarında kullanılacak, kazanılan para tekrar eğitime yatırım olarak dönecek” diye konuştu. 2021 yılı hedeflerinin ise sene ortasına kadar yüzde 100 doluluğa ulaşmak olduğunu kaydeden Turgut, “Şu anda, kapasite artışında nasıl yapabiliriz, firmalarımıza yeni atölye veya çalışma alanları nasıl sağlayabiliriz bunların araştırmasını yapıyoruz” açıklamasında bulundu.

Son Güncelleme: 30.04.2021 10:27
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.