ANKARA’NIN TEKNOLOJİ PAYINI ARTIRMAYI HEDEFLİYOR

Bilişim, savunma, havacılık gibi sektörlerle öne çıkan Ankara sanayisi, yenilikçi ve AR-GE odaklı projelerle geliştirilecek. Ankara Kalkınma Ajansı, ülke ihracatında kentin teknoloji payını artırmayı hedefliyor.

ANKARA’NIN TEKNOLOJİ PAYINI ARTIRMAYI HEDEFLİYOR

Bilişim, savunma, havacılık gibi sektörlerle öne çıkan Ankara sanayisi, yenilikçi ve AR-GE odaklı projelerle geliştirilecek. Ankara Kalkınma Ajansı, ülke ihracatında kentin teknoloji payını artırmayı hedefliyor.

13 Nisan 2021 Salı 11:22
ANKARA’NIN TEKNOLOJİ PAYINI ARTIRMAYI HEDEFLİYOR

Haber: HELİN AYGÜN

Ankara sanayisinin ileri teknolojili, yüksek katma değerli, rekabetçi ve ticarileştirme düzeyi yüksek bir konuma getirilmesine yönelik destek programlarını devreye alan Ankara Kalkınma Ajansı, yenilikçi projelerden desteğini esirgemiyor. 2021-2023 döneminde kentin sanayi ve AR-GE ekosistemini geliştirecek projelere, 250 milyon lirası ajans bütçesinden karşılanmak üzere, yaklaşık 308 milyon liralık bir bütçe tahsis edilecek. Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreter Vekili Zekai Efeoğlu, ajansın kentin kalkınması için uygulanan programlar ve kent sanayisinin niteliği hakkında bilgi verdi. Efeoğlu, Ankara Bölgesel Yenilik Stratejisi kapsamında kentte öne çıkan bilişim, savunma ve havacılık, iş ve inşaat makineleri, ilaç ve tıbbi cihaz ile tarım ve gıda sektörleriyle ilgili detaylı analiz ve çalışmalar gerçekleştirdiklerini kaydetti.

AĞIRLIKLI SEKTÖR MAKİNE VE METAL

Ankara’nın güçlü savunma sanayi firmalarının yanı sıra çok sayıda KOBİ'ye de ev sahipliği yaptığını dile getiren Genel Sekreter Vekili Zekai Efeoğlu, “Savunma sanayinin oluşturduğu talep sonucu makine ve metal sanayi il ekonomisinde önemli bir seviyeye ulaştı. Bugün sanayi kuruluşlarının yüzde 40’ı makine ve metal sanayi alanında üretim yapıyor. Savunma ve havacılık, iş ve inşaat makineleri sektörleri de Ankara’da avantaja sahip sektörler arasında. Ankara’nın ihracatında öne çıkan ürünler; hava ve uzay taşıtları, ana kimyasal maddeler, metal yapı malzemeleri, motor ve motorlu kara taşıtları, tarım ve orman makineleridir” dedi.

YÜKSEK POTANSİYEL

Efeoğlu, Ankara’da geçmişten günümüze imalat sanayinde teknoloji kullanımının gün geçtikçe ön plana çıktığını, günümüzde Ankara’da orta ve orta yüksek teknolojilerin payının diğer bölgelere nazaran yüksek olduğunu söyledi. Aynı zamanda kentin sahip olduğu bu konumu daha da yukarılara taşıyacak kaynakların Ankara’da bulunduğunu dile getiren Efeoğlu, “Bunlar; nitelikli insan kaynağı, teknoparklar, teknoloji transfer ofisleri, organize sanayi bölgeleri, AR-GE merkezleri ve yine Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinin varlığıdır. Son yıllarda mevcut sanayi bölgelerine ilave olarak Kahramankazan, Akyurt ve Çubuk gibi ilçeler önemli sanayi bölgeleri haline geldi” diye konuştu.

YENİLİKÇİ ANKARA

Ankara Kalkınma Ajansının, il sanayisini geliştirmek için yürüttüğü destek programları hakkında bilgi veren Efeoğlu, Ankara Bölge Planı (2014-2023)’ndaki “Yüksek katma değer üreten, sürdürülebilir büyüyen rekabetçi ve yenilikçi Ankara” ekseni altında birinci önceliklerinin, “Ankara’nın ileri teknoloji üretimini artırmak, dış ticaret açığını azaltmak ve Ankara’daki işletmelerin rekabetçiliğini artırmak” olduğunu kaydetti. Efeoğlu, ikinci önceliklerinin “Ankara’nın yüksek katma değer ve teknoloji odaklı ekonomik yapısını ve girişimcilik ve yenilikçilik ekosistemini güçlendirmek” olduğunu belirterek, ayrıca sektörel ihtiyaçlara cevap verebilecek eğitim altyapısının geliştirilerek nitelikli ara eleman ihtiyacının karşılanması olduğunu dile getirdi.

TİCARİLEŞTİRMEYE KATKI

Genel Sekreter Vekili Efeoğlu, Ajansın faaliyete geçtiği günden bu yana milyonlarca liralık desteği devreye aldıklarını söyledi. 2021-2023 dönemi Teknoloji Girişimciliği ve Ticarileşme Sonuç Odaklı Programı ile Ankara’nın ileri teknolojili sektörlerinde teknoloji ve ürün geliştirme, üretme ve ticarileştirme ekosisteminin ve kapasitesinin geliştirilmesini amaçladıklarını ifade eden Efeoğlu, “Ankara’da teknolojik faaliyetlerinin artırılması ve yaygınlaştırılmasına yönelik önemli ilerlemeler kaydedilmiş olmakla birlikte, temel araştırmadan başlayıp ürünün piyasaya sürülmesine kadar uzanan yeni teknolojik ürün üretme sürecinin özellikle ticarileştirme kısmının geliştirilmesine ihtiyaç duyuluyor. Bu anlamda, Ankara’da teknoloji girişimciliği ve buna ilişkin faaliyetlerin ticarileştirilmesi önem arz ediyor. Bu program, Ankara’nın öne çıktığı ileri teknolojili sektörlerde, rekabetçi teknolojik ürün ve markaların ortaya çıkarılması ve desteklenmesi çerçevesinde konumlanıyor” bilgisini verdi.

TOPLAM 308 MİLYON TL

Program ile kentin teknoloji odaklı girişimcilerin desteklenmesi ve teknoloji açığının azaltılmasına katkı sağlanacağını anlatan Efeoğlu, bilişim, sağlık, savunma, havacılık, eğitim, iş ve inşaat makineleri, ilaç ve tıbbi cihaz sektörleriyle, AR-GE kapasitesinin destekleneceğini söyledi. Efeoğlu, “Bu amaçlar Ankara sanayisinin ileri teknolojili, yüksek katma değerli, rekabetçi ve ticarileştirme düzeyi yüksek bir konuma getirilmesini hedefliyor. Bu program kapsamında 2021-2023 döneminde çıkacağımız mali destek programları, belirlenen öncelik ve amaçlara hizmet eden projeleri desteklemeye yönelik olacak. Bu program kapsamında 250 milyon lirası Ajansımız bütçesinden karşılanmak üzere toplam yaklaşık 308 milyon liralık bir bütçe tahsis edilmesi öngörülüyor” dedi.

YERLİ TEDARİKÇİYLE GÜÇLÜ İLETİŞİM

Efeoğlu, Ankara firmalarının yerli tedarik ekosistemindeki yerini de değerlendirdi. Ajansın 2015 yılından itibaren katma değeri yüksek, yenilikçi ürünlerin ticarileşmesinin kolaylaştırılmasının, yerli üreticinin üretim ve tedarik kapasitesini arttırarak ithal ürünlerin yerli ürünler ile ikame edilmesinin sağlanması amacıyla “Yerli Tedarik ve İş Birliği Buluşmaları” projesini başlattığını kaydeden Efeoğlu, yaklaşık 450 tedarik potansiyeli olan firmayla birebir görüşme gerçekleştirildiğini söyledi. Efeoğlu, “Şimdiye kadar MAN, TAI, Mitaş Poligon, Emniyet Genel Müdürlüğü, FNSS, Arçelik, Türk Telekom ve TÜRKSAT ile Yerli Tedarik ve İş Birliği Buluşmaları gerçekleştirildi. Bu kapsamda 212 firmaya söz konusu firmaların ihtiyacına yönelik yenilikçi ve katma değeri yüksek yerli çözümlerini sunum yaparak tanıtma imkânı verildi” şeklinde konuştu.

İSTİHDAMDA YÜZDE 7’LİK PAY

Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreter Vekili Zekai Efeoğlu, kentin 2019 yılı verilerine göre yaklaşık 396 milyar lira gayri safi yurt içi hâsıla ile İstanbul’dan sonra en yüksek paya sahip olan bölge olduğunu vurguladı. Dış ticarette ise Ankara’nın ülke içinde yaklaşık yüzde 5’lik bir paya sahip olduğunu belirten Efeoğlu, “Çalışma hayatına bakıldığında ise Ankara’nın ülke istihdamındaki payının yüzde 7 seviyelerinde olduğu görülüyor. Ankara ekonomisinin sektörel bileşenleri incelendiğinde, Türkiye ekonomisine benzer şekilde hizmet ve sanayi sektörleri ağırlıklı bir ekonomik yapının oluştuğu ve tarım sektörünün payının sınırlı kaldığı göze çarpıyor. Ankara’nın gelecek on yılda yeri ve öneminin artacağı değerlendiriliyor. Ankara’nın potansiyeli gerek üniversitelerde yürütülen akademik çalışmalar, gerek start-upların gelişimi, teknokenter ve AR-GE merkezleri ile AR-GE ve yenilikçilik alanlarında önümüzdeki senelerde de artacaktır ve hem Türkiye hem de yurt dışı için teknoloji üreten bir merkez haline gelecektir” değerlendirmesini yaptı.

TEKNOLOJİ ODAKLI

Efeoğlu, ajansınsın önümüzdeki dönem Teknoloji Girişimciliği ve Ticarileşme, Yeni Nesil Kırsal Kalkınma ve Sosyal Yenilik ve Sosyal Kalkınma alanlarını kapsayacak şekilde planlandığını dile getirdi. Ankara’da, temel araştırmadan başlayıp ürünün piyasaya sürülmesine kadar uzanan yeni teknolojik ürün üretme sürecinin özellikle ticarileştirme kısmının geliştirilmesine ihtiyaç duyulduğuna işaret eden Efeoğlu, “Bu anlamda, Ankara’da teknoloji girişimciliği ve buna ilişkin faaliyetlerin ticarileştirilmesi önem arz ediyor. Ajansımız, teknoloji girişimciliği ve ticarileşme sonuç odaklı programı ile Ankara’nın öne çıktığı ileri teknolojili sektörlerde, rekabetçi teknolojik ürün ve markaların ortaya çıkarılması ve desteklenmesi çerçevesinde çalışmalar yapmayı öngörüyor. Ankara’nın ekonomik yapısında dönüşüm yaratacak, yüksek büyüme potansiyeline sahip teknoloji odaklı girişimcilerin desteklenmesi ve teknoloji açığının azaltılmasına katkı sağlanması önem taşıyor” dedi.

Son Güncelleme: 30.04.2021 10:32
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.