ANKARA SANAYİNİN GÜÇLÜ EKOSİSTEMİ

Sanayide milli ihtiyaçların karşılanmasında bir çözüm merkezi olarak uluslararası marka değerine sahip bir “KOBİ kenti” olan OSTİM, Türkiye’de “ortak rekabet” ve “güç birliği” kavramlarını belleklere yerleştirdi.

ANKARA SANAYİNİN GÜÇLÜ EKOSİSTEMİ

Sanayide milli ihtiyaçların karşılanmasında bir çözüm merkezi olarak uluslararası marka değerine sahip bir “KOBİ kenti” olan OSTİM, Türkiye’de “ortak rekabet” ve “güç birliği” kavramlarını belleklere yerleştirdi.

14 Nisan 2021 Çarşamba 11:18
ANKARA SANAYİNİN GÜÇLÜ EKOSİSTEMİ

Haber: HELİN AYGÜN

Ankara’nın en köklü sanayi bölgelerinden OSTİM, 17 sektör ve 139 işkolunda, 6 bin 200’den fazla işletme, 60 binden fazla çalışanın faaliyet gösterdiği bir “KOBİ kenti” olarak, kent ekonomisine güç katıyor. 1997 yılında OSB statüsü alarak firmaların sorun ve ihtiyaçlarına yönelik kaliteli ve düşük maliyetli altyapı, girdi ve üstyapı üretim olanağı sunan OSTİM’de, üretim tesisleri, teknoparklar, kamu hizmet birimleri, yaşam alanları, sağlık, eğitim ve sivil toplum kurumlarıyla güçlü bir ekosistem bulunuyor. Kümelenmenin başarılı örneklerinin sergilendiği OSTİM, sanayiye nitelikli iş gücü sağlanması noktasında Ostim Teknik Üniversitesi ile sürekli dirsek teması içinde. Boş parseli yok denecek kadar az olan bölgede yıllık elektrik tüketimi de her yıl bir önceki yıla göre yüzde 7-10 artarak devam ediyor.

MARKA DEĞERİ YÜKSEK

OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, yatırımcılarının bölgeye geldiği zaman kendilerini kurulu bir ekosistemin içinde bulduklarını, aradıkları hemen hemen bütün çözümlere ulaşabildiklerini söyledi. Bölgenin sahip olduğu avantajları anlatan Aydın, “İşletmeler kaliteli ve uygun fiyata istediği kadar enerji tüketebiliyor. OSTİM’in bir diğer öne çıkan yanı ulaşım; şehir içinde olmamız, metro istasyonunun ve diğer ulaşım imkanları gibi faktörler yatırımcılar için cazip olanaklar arasında. Bunun yanı sıra lojistik avantajı; birçok ürün ve malzeme kısa zamanda OSTİM’de tedarik edilebiliyor. Ve tabii ki OSTİM’in marka değeri. OSTİM, artık sadece Türkiye’de değil, dünyada da kendini kabul ettirmiş bölge olduğu için yatırımcılar tarafından tercih ediliyor” dedi. Aydın, bölgede kurulan Dış Ticaret Koordinatörlüğüyle de yeni ve alternatif pazarların keşfedildiğini aktardı.

SANAL FABRİKA PROJESİ

OSTİM’in “Sanal Fabrika” projesi hakkında bilgi veren Başkan Orhan Aydın, bunun Türkiye’de bir ilk olacağını kaydetti. Bazı OSB’lerde insan kaynağı ve makine parkı potansiyelinin yüzde 100 kullanılmadığını dile getiren Aydın, “OSTİM, zengin bir makine parkına sahip. Mevcut kapasitenin daha da artması, insan kaynağının 7/24 kullanılması ile ilgili başlattığımız proje çerçevesinde; e-ticaret portallarında ürün ve hizmet talep edilebiliyor. Bunun karşılığı OSTİM’de var. Biz bir pazar ve bu hizmeti, nitelikli insan kaynağı ve makine parkı olan ‘hangi firmadan alabilirim’in karşılığını oluşturmaya çalıştık. Proje çalışmalarımız devam ediyor; tamamlandığında mevcut kapasitenin en az yüzde 30-50 arasında artacağına inanıyoruz. Boş duran tezgâhların envanterini çıkartarak, bunları bir üretim kabiliyeti olarak piyasaya sunabilirsek, bu aynı zamanda firmaların boş kapasitelerinin doldurulmasına imkan tanıyacak” şeklinde konuştu.

KÜMELENMEDE ÖRNEK

OSTİM Başkanı Orhan Aydın, bölge olarak özellikle savunma, havacılık, raylı sistemler, medikal, iş ve inşaat makineleri, haberleşme teknolojileri, enerji, kauçuk teknolojileri alanlarında uzmanlaştıklarını vurguladı. Bu stratejik sektörlerde bölgede yer alan 7 farklı başlıktaki kümelenmede yenilikçi ürün ve projeler geliştirildiğini belirten Aydın, “Kümelenmeyi katma değer olarak görüyor, firmalarımıza bir değer kattığımızı düşünüyoruz. Buna da gönül vererek yapmaya çalışıyoruz. Bu örnekleri de Anadolu’nun ve Türkiye’nin diğer şehirleriyle de paylaşıyoruz. Anadolu Kümeleri İşbirliği Platformu (AKİP) bu nedenle kuruldu. Birbirimizden öğreniyoruz, birbirimizle paylaşıyoruz. Gelişmiş ülkelerin kalkınma yolundaki kaldıraçlarından bir tanesi bu.  Dolayısıyla esas emek verilmesi gereken yer burası. Şu anda Türkiye Cumhuriyeti’nin kalkınma politikalarında da gerek kalkınma ajansları, gerek Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, gerekse de Ticaret Bakanlığı’nın politikalarında da kümelenme ayrı bir yer tutuyor. Onlar da önemsiyor. Konunun farkındalar. Biz de KOBİ’leri bu yönde hazırlıyoruz” dedi.

Son Güncelleme: 30.04.2021 10:30
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.