620 PROJE GELİŞTİRDİ 250’SİNE DEVAM EDİYOR

Sanayi üretimine yönelik altyapısı ve bulunduğu konum bakımından OSB’lerin merkezinde yer alan Teknopark Ankara, girişimcilere yeni fırsatlar sunmaya devam ediyor.

620 PROJE GELİŞTİRDİ 250’SİNE DEVAM EDİYOR

Sanayi üretimine yönelik altyapısı ve bulunduğu konum bakımından OSB’lerin merkezinde yer alan Teknopark Ankara, girişimcilere yeni fırsatlar sunmaya devam ediyor.

16 Nisan 2021 Cuma 10:36
620 PROJE GELİŞTİRDİ 250’SİNE DEVAM EDİYOR

Haber: HELİN AYGÜN

Savunma ve havacılık sanayi başta olmak suretiyle yerli, milli ve ileri teknolojili üretimiyle AR-GE camiasının önemli firmalarını barındıran Teknopark Ankara, yüzde 100 doluluk oranına ulaştı. İvedik OSB içinde faaliyet gösteren Teknopark Ankara, sanayi içine kurulan ilk “uygulamalı teknoloji geliştirme bölgesi” olarak diğer teknoparklardan ayrılıyor. Çağın gereksinimlerine uygun altyapı ve fiziki imkânlarla donatılan Teknoparkta, 165 firma faaliyet gösteriyor. Personel sayısı 1600’ü aşan bölgede bugüne kadar toplam 620 adet proje geliştirilirken, aktif olarak devam eden proje sayısı ise 250’yi buluyor.

BÖLGE FİRMALARINDAN 15 PATENT BAŞVURUSU

İvedik OSB’nin yüzde 95, Yıldırım Beyazıt Üniversitesinin yüzde 5 ortaklığı ile 75 bin metrekarelik bir alanda kurulan bölge, ortak üretim atölyeleri, teknoloji transfer ofisi (TTO), endüstriyel tasarım, prototipleme ve kuluçka merkezlerinin yanında, etkinlikler için bin kişilik çok amaçlı salon, 250 kişilik amfi salonu, 100 kişilik VIP konferans salonu ve 7 adet toplantı salonuyla girişimcilerin ihtiyaçlarını karşılama konusunda yeterli altyapıya sahip. 2017 yılı Mayıs ayında faaliyete geçen Teknopark Ankara’da yer alan girişimcilerin bölgede yürüttükleri faaliyetlerle ilgili 15 patent, 4 faydalı model, 18 marka, 7 endüstriyel tasarım ve 3 CE belgesi tescil başvurusu mevcut.

PROTOTİP YAPMA FIRSATI

Bölge, uygulamalı bir teknopark olması sebebiyle, firmalara yaptıkları AR-GE çalışmalarını geliştirip, daha sonra teknopark içerisinde prototiplerini yapma fırsatı sunuyor. Genç girişimcilere ev sahipliği yapmak ve büyümelerini hızlandırmak amacıyla kurulan Nar Kuluçka Merkezinin yanı sıra, Merkez bünyesinde, girişimcilerin proje sonucunda elde edecekleri çıktıyı oluşturabilmeleri için tasarım ve prototip merkezi olan Nar Atölye hizmet veriyor. Ayrıca girişimciler büyük hacimli endüstriyel ürünlerinin prototiplenmesi amacıyla 3 bin metrekarelik kiralanabilir alanlar da bulunuyor.

AKTİF TTO BİRİMİ

Teknopark Ankara’nın kurduğu TTO birimi, üniversite-sanayi iş birlikleri, kamu destekleri, sınai mülkiyet hakları,  ticarileşmeleri, girişimcilik modülleriyle firmaların yaptığı AR-GE çalışmalarına akademik, ticari ve iş birliği danışmanlıkları yapıyor. Teknopark Ankara’nın yüzde 50’si savunma sanayi ve havacılığa yönelik firmalardan oluşmakla birlikte, yazılım, elektronik, enerji, medikal sektörlerinde de pek çok proje yürütülüyor. Nitelikli savunma sanayi projeleriyle ilgilenen birçok firmaya sahip olan bölgede, İHA’lar ve SİHA’lar üretiliyor.

PROJELERDE AKTİF ROL

Faaliyete geçtiği günden bu yana, üç Ankara Kalkınma Ajansı projesini başarı ile yürüten ve bir TÜBİTAK SAYEM Destek Programı’nda proje ortağı olarak yer alan bölge, ayrıca bir TÜBİTAK BİGG+ projesi, bir Ankara Kalkınma Ajansı projesi ve bir Ticaret Bakanlığı UR-GE projesi yürütüyor. Ankara Kalkınma Ajansının güdümlü projesinde de proje ortağı olarak yer alan Teknopark Ankara, hem proje yürütücüsü girişimciler için hem de sanayicileri için yeni fırsatlar ortaya koyuyor.

GÜVENLİ HİZMET BELGESİ

Pandemiyle birlikte çalışmalarını dijital platforma kaydıran Teknopark Ankara, görüşmeler, etkinlikler ve eğitimlerini webinarlar olarak düzenliyor. Koronavirüs pandemisi sürecinde aldığı önlemler doğrultusunda, Ankara'da “TSE Covid-19 Güvenli Hizmet Belgesi” alan ilk teknopark olan bölge, bu dönemde doluluk oranını yüzde 14 artarak, yüzde 86'dan yüzde 100’e çıkarmayı başardı.

Son Güncelleme: 30.04.2021 10:29
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.