160 PARSEL BİRKAÇ SENEDE DOLDU

Şubat 2018’de arsa tahsislerine başlanan bölgede yüzde 100 doluluk oranına ulaşıldığını söyleyen HAB OSB Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Celal Sami Tüfekci, yatırımcının gösterdiği ilginin, havacılık ve uzay sanayi alanında böyle bir yapılaşmaya olan ihtiyacın ne kadar büyük olduğunu gösterdiğini vurguladı.

160 PARSEL BİRKAÇ SENEDE DOLDU

Şubat 2018’de arsa tahsislerine başlanan bölgede yüzde 100 doluluk oranına ulaşıldığını söyleyen HAB OSB Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Celal Sami Tüfekci, yatırımcının gösterdiği ilginin, havacılık ve uzay sanayi alanında böyle bir yapılaşmaya olan ihtiyacın ne kadar büyük olduğunu gösterdiğini vurguladı.

12 Nisan 2021 Pazartesi 13:43
160 PARSEL BİRKAÇ SENEDE DOLDU

Haber: NURAN AYAR

Ankara Uzay ve Havacılık İhtisas OSB (HAB OSB) Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Celal Sami Tüfekci, Şubat 2018’de arsa tahsislerine başlanan HAB OSB’de yüzde 100 doluluk oranına ulaşıldığını belirterek, yatırımcıların bölgeye gösterdiği ilginin, havacılık ve uzay sanayi alanında böyle bir yapılaşmaya olan ihtiyacın ne kadar büyük olduğunu gösterdiğini söyledi. Güçlü Türkiye için güçlü bir savunma sanayinin önemine dikkat çeken Tüfekci, “Bu alanda kendi ürünlerimize kadar ihtiyaç duyduğumuz bu günlerde sektörün kalbi olarak nitelendirdiğimiz bu HAB OSB’nin sadece Ankara için değil Türkiye için ne kadar büyük bir öneme haiz olduğunu görüyoruz” dedi.

TUSAŞ ETRAFINDA KÜMELENME

Bölgede 160 firmaya yer tahsisi yapıldığını ifade eden Tüfekci, bu firmalar arasında yatırımlarını tamamlayanların, üretim ve ihracata başlayanların olduğunu da vurguladı. HAB OSB’nin uzay ve havacılık alanında “İhtisas OSB” statüsünde, 2015 yılında 723 hektar alan üzerine, Savunma Sanayii Başkanlığı’nın bir projesi olarak kurulduğunu anlatan Tüfekci, bölge hayata geçirilirken havacılık, uzay ve uydu sistemleri konusunda Türkiye’nin uzman kuruluşu Türk Uzay ve Havacılık Sanayi A.Ş.’nin (TUSAŞ) yanında, sektör firmalarının toplanarak aralarında fiziki bir etkileşimin olmasını hedeflediklerini kaydetti.

AMAÇ DÜNYADA LİDERLİK

Sektör firmalarının bir arada olmasının, birbirlerini tanımasının, yetkinliklerini bilmesinin, aralarında etkileşim ve iletişimin bulunmasının çok önemli olduğuna dikkat çeken Tüfekci, “Hem firmalarımızın AR-GE çalışmalarında hem geliştirdikleri kendi ürünlerinde hem de seri üretimlerinde çok büyük fayda sağlamakta. Asıl büyük amacımız ise kendi ürünlerini üreten ve dünyaya pazarlayan ülkemizi, uluslararası platformlarda hatta dünya çapında sektörle ilgili tanınır hale getirmek. Dünyada uzay ve havacılığın kalbini HAB OSB yapabilmek” dedi.

HAB OSB’nin Ankara’da kurulmuş olmasının sebebini “Sektörünün ana yüklenicilerinin Ankara’da bulunması ve buna bağlı olarak savunma sanayi firmalarının, KOBİ’lerinin Ankara’da kurulmuş ve faaliyet gösteriyor olması” olarak açıklayan Dr. Celal Sami Tüfekci, “Mevcut ekosistemin korunması ve daha da büyümesi için Ankara ilk etapta en doğru seçim olarak gözükmektedir. Amacımız sadece Ankara’da bu faaliyetlerin yürütülmesi değil elbette, devamında Türkiye’nin birçok bölgesinde böyle önemli faaliyetlerin yürütülmesini sağlamak olacaktır” diye konuştu.

ÖNCELİK MÜKEMMEL ALTYAPI

Hala kurulma aşamasında olan HAB OSB’de önceliklerini, bölgenin altyapısının ve sanayicinin üretim altyapısının tamamlanması, sanayici için mükemmel üretim altyapısının tesis edilmesi olduğunu dile getiren Tüfekci, bölgede ayrıca kapsamlı sosyal tesisler ve ticari bölgelerin de yer alacağını söyledi. Tüfekci, bölgede cami, eğitim alanları, arıtma tesisleri ile ilgili yatırımlar yapılacağını ifade etti.

HAB OSB’de elektrik, iletişim, ulaşım ve diğer altyapı çalışmalarının yüksek nitelikli ürünlerle, teknolojik gelişmelerle uygun olarak, kusursuz işçiliklerle sağlanmaya çalışıldığını vurgulayan Tüfekci, “Yatırımlarımızda büyük ölçüde tamamlanma aşamasına geldi. Bunlarla elbette bitmiyor. Bu sadece üretimin başlaması ve sürdürülebilmesi için çok önemli. Bunun haricinde sanayicilerimize teknolojik gelişim anlamında katkı sağlayacak ufuklarını genişletecek bir teknokent projesi geliştirdik” açıklamasında bulundu.

TEKNOHAB KURULDU

Teknokenti hali hazırda OSB sınırları içerisinde yer alan 203 bin metrekare arazi üzerine TeknoHAB Teknoloji Geliştirme Bölgesi adı altında kurduklarını anlatan Tüfekci, şunları söyledi:

“TeknoHAB üretim destekli bir bölge olacak şekilde tasarlandı. Amacımız burayı, Üretim Teknolojileri Mükemmeliyet Merkezine dönüştürmek. Sektörel dalların belirlenerek, bu dallarda uzman üniversite hocalarımızla, konusunda uzman firma ve kuruluşlarımızla üretim tekniklerinin geliştirilmesi ve bunun memleketimize kazandırılması amacımız. Bir ürünün veya kapsamlı yüksek değere sahip bir parçanın tasarlanması, geliştirilmesi, prototipinin üretilmesi ve üretime dair üretim parametrelerinin belirlenmesi, üretim maliyetlerinin hesaplanması, üretim yatırımının fizibilite edilmesi ve hatta üretimde görevli personellerinde yetiştirilmesi gibi kapsamlı bir plan dâhilindeyiz.”

Tüfekci, TeknoHAB gibi bir konsept çalışmanın, HAB OSB’ye, bölge firmalarına büyük değer katacağı gibi ülke için de çok değerli bir kazanç olacağını da sözlerine ekledi.

Son Güncelleme: 30.04.2021 10:34
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.