1500 KİŞİYE İSTİHDAM SAĞLIYOR

Önemli bağlantı yolları üzerinde yer alan Polatlı OSB, tarımın ağırlıkta olduğu ilçeye sanayi kimliği de kazandırdı. Tarım aletleri, tarımsal ilaç, yem gibi sektörlerin ağırlıkta olduğu OSB’de, yatırımcılara yönelik hizmetler her geçen gün artıyor.

1500 KİŞİYE İSTİHDAM SAĞLIYOR

Önemli bağlantı yolları üzerinde yer alan Polatlı OSB, tarımın ağırlıkta olduğu ilçeye sanayi kimliği de kazandırdı. Tarım aletleri, tarımsal ilaç, yem gibi sektörlerin ağırlıkta olduğu OSB’de, yatırımcılara yönelik hizmetler her geçen gün artıyor.

16 Nisan 2021 Cuma 09:48
1500 KİŞİYE İSTİHDAM SAĞLIYOR

 Haber: HELİN AYGÜN

Ankara’nın tarım merkezi Polatlı’da sanayi potansiyelini harekete geçiren Polatlı OSB, özellikle tarıma dayalı ekipman üretimi yapan köklü firmalarıyla katma değer üretiyor. E-90 karayolunun yanında, demiryolu bağlantı hattına sahip olan Polatlı OSB, katılımcılara yönelik çok yönlü çalışmalar, ortak projeler, geliştirici ve sürdürülebilir eksenli faaliyetleri hayata geçiriyor. Genişleme alanına da sahip olan bölge, yeni yatırım taleplerine yanıt verebiliyor. Türkiye’nin en büyük düzcam tesisi Şişecam’ın konuşlandığı Polatlı OSB’de 1500’ün üzerinde kişiye istihdam sağlanıyor. Polatlı OSB Başkanı Erol Ünal, bölgelerinin her ölçekten katılımcının ilgisini çeken bir cazibe merkezi haline geldiğini söyledi.

GÜÇLÜ SANAYİ POTANSİYELİ

Polatlı OSB’nin 1996 yılında kurulmadan önce, bu fikrin 1980’li yıllarda konuşulmaya başlandığını dile getiren Ünal, “Ankara’nın batı kapısında, önemli bir bağlantı yolunun üzerinde bulunan ilçemizin, o yıllarda büyümesi ve gelişmesi için bazı kaldıraçlara ihtiyacı vardı. Bizim için en önemli ihraç konusu olan tarımın yanında güçlü bir sanayiye de sahip olmamız gerektiğini, bunun için yeterli potansiyelimiz olduğunu biliyorduk. Kentimize ait tüm paydaşların OSB’mizin kuruluş sürecinde katkısı olduğunu ifade edebilirim. Bu vesileyle kuruluşundan bugüne Polatlı OSB’nin gelişimine katkı sağlamış herkesi bir kez daha minnetle anıyorum” dedi. Başkan Ünal, OSB’nin hemen E-90 karayolunun yanında, toplamda 302 hektar alanda, son teknoloji atık su arıtma tesisine, demiryolu bağlantı hattına, yapımı tamamlanmak üzere olan 1.600 kişilik modern bir ibadethaneye ve kamulaştırmaya hazır verimli parsel alanlarına sahip olduğu bilgisini vererek, “Polatlı OSB, her ölçekten katılımcının ilgisini çeken bir cazibe merkezi haline geldi” diye konuştu.


 

YEREL ÜRETİCİLER BÜYÜDÜ

Kent sanayisi içinde Polatlı OSB’nin taşıdığı önemi anlatan Erol Ünal, OSB’nin kuruluş tarihinden önce de ilçenin hatırı sayılır bir sanayi potansiyeline sahip olduğunu söyledi. Tarımın başkenti Polatlı’da özellikle tarıma dayalı ekipman üretimi yapan köklü firmaların, OSB kuruluşundan önce kent sanayisinin önemli dinamikleri arasında yer aldığını anımsatan Ünal, OSB’nin kuruluşunun yerel üreticilerin büyümesine, kurumsallaşarak OSB sınırları içerisinde daha büyük üretim sahalarına geçiş yapmalarına vesile olduğunu kaydetti. Ünal,  “Bölgemizde tarım aletleri üzerine ve tarımsal ilaç, yem, tohum gibi ürünlerin diğerlerine göre bir adım önde olduğunu ifade edebiliriz. Bunun yanında hava ayrıştırma tesislerimiz, yapı malzemeleri, köprü bağlantı elemanları, travers imalatı, hidrolik parçalar, jeotermal boru ve sondaj borusu üretimi, araç - kasa üstü sistemleri gibi birçok alanda faaliyet yürüten firmamız vardır. En önemlisi de Avrupa’nın en büyük, dünyanın sayılı düz cam üretim tesislerinden ŞİŞECAM DÜZCAM Fabrikası da bölgemizde konuşlanmıştır. Şişecam’ın bölgemizde olması tüm bölge açısından önemli bir itici güçtür diye düşünüyorum” değerlendirmesini yaptı.KATILIMCILARA YÖNELİK PROJELER

Polatlı OSB Başkanı Erol Ünal, bölge katılımcılarına yönelik yürüttükleri çalışmalar hakkında da bilgi vererek, Bölge Müdürlüğünün imkân ve kabiliyetleri ölçüsünde her alanda katılımcılara yönelik çok yönlü çalışmalar, ortak projeler, geliştirici ve sürdürülebilir eksenli faaliyetleri hayata geçirmeye gayret gösterdiklerini söyledi. Katılımcıları düşündükleri kadar katılımcıların istihdam ettiği personeli de düşünerek, bölge personeline ve ailelerine yönelik eğitim, sağlık ve finans başta olmak üzere birçok konuda çeşitli kurumlarla protokoller imzaladıklarını dile getiren Ünal, “Geçtiğimiz aylarda şehrimizde eğitimde öncü bir kurum ile OSB çalışanlarımızın çocuklarını kapsayan bir eğitim indirim protokolü imzaladık. Bu protokol sayesinde bölge çalışanlarımızın çocuklarına fırsat eşitliği sağlamaya çalıştık. Protokolümüzün bölgemizin tüm emekçilerine hayırlı olmasını diliyorum. Sanayicimiz doğal olarak, daha düşük maliyetle daha verimli çıktıyı ortaya koyarak üretim hayatını sürdürmeyi, ihracata katkı sağlamayı ve ekonomik döngü içerisinde hep yukarı yönlü bir grafik çizmeyi istiyor. Biz de bölge yönetimi olarak bu hedeflerini kolaylaştırıcı her türlü iş ve işlemi hayata geçirmeye gayret gösteriyoruz” şeklinde konuştu. 

Son Güncelleme: 30.04.2021 10:29
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.