ANADOLU ASLANLARINDAN SMART FUTURE EXPO

Gönüllü binlerce iş insanıyla Türkiye ekonomisine önemli katkılar veren Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON), ticaret, sanayi, Ar-Ge, teknoloji, ihracat ve finansman alanlarında girişimcilere ve kuruluşlara rehberlik ediyor. Dernek, 14-15 Kasım’da “Smart Future Expo 2018 Akıllı Teknolojiler Zirvesi ve Sergisi”ne hazırlanıyor.

Sanayi Gazetesine konuşan ASKON Genel Başkanı Hasan Ali Cesur, İstanbul’da düzenlenecek etkinlikte sanayinin dönüşümü, akıllı şehir ve yapı, girişimcilik konferanslarının yanı sıra büyük veri ve analitiği, yapay zekâ, artırılmış ve sanal gerçeklik, 3D, 4D yazıcılar ve teknolojisi gibi konu başlıklarının ele alınacağını söyledi. Cesur, Smart Future Expo 2018 ile Türkiye’de bilim ve teknoloji kullanımının yaygınlaştırılmasını, ulusal ve uluslararası teknoloji geliştiricilerini bir araya getirmeyi, yeni mega projeler, yeni iş alanları, yeni yatırımlar ve yeni iş birlikleri oluşturmayı hedeflediklerini kaydetti.

ANADOLU RUHU

ASKON hakkında bilgi verir misiniz?

Bundan 20 yıl önce yani 1998 yılında ülkemiz, uzun yılların birikimi ile bir yumak haline dönüşmüş sosyal, ekonomik ve kültürel sorunlar ile boğuşurken, ne resmi kurumlar ve ne de dönemin STK’ları bu yumağın çözümünde ortaya yeterli bir performans koyabiliyordu. 28 Şubatın baskıcı ortamı kendini en acımasız bir şekilde hissettirirken, vatan ve millet sevdalısı 14 kişiden oluşan cesur işadamları bir araya gelerek Anadoluluk ruhu ile Anadolu Aslanları İşadamları Derneğinin kurulmasına vesile oldu. İşte o tarihten bugüne, kuruluş ilkelerinden taviz vermeyen,  hak, adalet, ahlak, sevgi, sorumluluk, özgürlük, erdemlilik, kalite, yenilenme ve israftan kaçınma gibi değerlere sahip çıkan ASKON, yurt içi ve yurt dışında Anadolu’nun sesi olmaya devam etmiş, 5 bin gönüllü işadamıyla bugün Türkiye ekonomisine ciddi bir katkı sağlayan devasa bir STK olmuştur

ANALİZ, GÖRÜŞ, TAVSİYE

Derneğinizin hedefleri nelerdir?

ASKON görev olarak üye işletmelerin ve ülkemizin rekabet gücünü arttırmak, haksızlıkların giderilmesi mücadelesi vermek ve iktisadi hayatın ahlaki temelde şekillenmesine katkıda bulunmayı amaç edinmiştir. Bu bağlamda rehberlik ve öncülük görevine uygun hareket ederek; Türkiye’nin hedeflerinin, stratejik planlarının, politikalarının, mevzuatlarının, uygulamalarının yanı sıra potansiyel pazarları, sektörleri ve konjonktürel gelişmeleri, yerel ve global ekonomik gelişmeleri analiz etmeyi hedefliyoruz. Böylelikle müteşebbisler, kuruluşlar ve Türkiye ekonomisi üzerindeki etkilerini öngörerek yetkili mercilere ve kurumlara görüş ve tavsiyelerde bulunuyoruz.

TEKNOLOJİ ÜRETEN GELİŞİR

Teknolojinin ülkelerin kalkınmasındaki rolü nedir?

Ülkelerin büyümesi ve kalkınması için tek çıkış noktası yüksek teknoloji üretiminden geçiyor. Küresel rekabet bugün ve gelecekte bilgiyi ve bilimi üretenlerin arasında gerçekleşecek. Hemen tüm sektörlerin teknoloji ve dijitalleşme ile dönüşümünü gerçekleştirebilmesinin yanında bilim ve teknoloji üretiminin temel motivasyon noktası olması zorunlu hale geldi. Teknolojiyi yalnızca kullanan değil üreten ve ileri düzeye taşıyan ülkeler geleceği kurabilir. Dijital ve akıllı yeni dünya düzeninde söz sahibi olabilmek için bilim ve teknoloji üretiminde yepyeni bir vizyon oluşturmalıyız; bu alanda topyekun bir seferberlik başlatmanın zamanı geldi de geçiyor. Jeopolitik konumundan dolayı pek çok noktada dünyanın çeşitli uçlarını bir araya getiren Türkiye, bilim ve teknoloji üretiminde de söz sahibi olmak için çevresinde ve bölge ülkelerde uygun bir iş birliği iklimi geliştirmek durumunda.

GİRİŞİMCİ VE YATIRIMCI BULUŞACAK

“Smart Future Expo 2018 Akıllı Teknolojiler Zirvesi ve Sergisi” hakkında bilgi verir misiniz?

14-15 Kasım’da düzenlenecek Smart Future Expo: Akıllı Teknolojiler Zirve ve Fuarı’nın ana temasını, “Dönüşerek daha güçlüyüz” olarak belirledik. Sanayinin dönüşümü, akıllı şehir ve yapı, girişimcilik konferanslarının yanı sıra büyük veri ve analitiği, yapay zekâ, artırılmış ve sanal gerçeklik, 3D, 4D yazıcılar ve teknolojisi, makine öğrenmesi, robot teknolojileri, Endüstri 4.0, nesnelerin interneti, giyilebilir teknolojiler, otonom araçlar ve sürücüsüz arabalar, dijital çalışma alanları, dijital asistanlar, dijital para, quantum bilgisayarlar, gen düzenlemeleri ve gen teknolojisi, insan mikrobiyomu, uzaya seyahat ve uzay araçları, güneş pilleri gibi başlıklar altında üreticileri, girişimcileri ve yatırımcıları bir araya getireceğiz. Tüm bu gelişmelerin iş dünyasını ve belli başlı sektörleri nasıl etkilemekte olduğu ve hangi değişim ve dönüşümlere yol açacağını Smart Future Expo: Akıllı Teknolojiler Zirve ve Fuarı’nda fikir önderleri ve uzmanları dile getirecek. Çok kapsamlı, çok yenilikçi bir fuar ile karşınızda olacağız.

YENİ İŞ BİRLİKLERİ OLUŞACAK

Zirvenin Türk sanayicisi için ne gibi çıktıları olacak? 

Burada neden Smart Future Expo 2018 öncelikle onu açıklamak gerekiyor. Smart Future Expo 2018 ile ülkemizde ve bölgemizdeki coğrafyada bilim ve teknoloji kullanımını ve geliştirilmesini yaygınlaştırmayı, bu noktada tüm ulusal ve uluslararası teknoloji geliştiricilerini bir araya getirmeyi, bilim ve teknoloji geliştirenleri hedef sektörleriyle bir araya getirerek yeni mega projeler, yeni iş alanları, yeni yatırımlar, yeni iş birlikleri, yeni anlaşmalar oluşmasını sağlamayı amaçlıyoruz. Etkinliğin diğer hedefleri şöyle özetlenebilir: İstanbul’u uluslararası teknoloji merkezi haline getirerek bir cazibe merkezi oluşturmak, yerli teknoloji üretiminin ülkenin geneline yayılması, tüm sektörlerin önceliği haline getirilmesi ve bu konuda farkındalık, bilinirlik oluşturmayı sağlayacak ortamı yaratmak, ülkemizin küresel arenada rekabet gücünü artırarak toplumsal fayda sağlamak, teknoloji tüketen değil teknoloji üreten nesiller yetiştirmeye katkı sağlamak, Türkiye Cumhuriyeti’nin 2023 için 500 milyar dolarlık ihracat hedefine ulaşmasını sağlayacak platform oluşturmak, Türkiye ekonomisinin dijitalleşme dalgasını yakalayarak yüksek katma değerli teknoloji üreten dijital bir ekonomiye dönüşmesi için çözüm platformu oluşturmak. Türk sanayicisi hem bu amaçlara hizmet etmiş olacak hem de ürünlerini, fikirlerini doğrudan muhatapları ile buluşturmuş olacak.  Ayrıca Katar’ı konuk ülke olarak belirledik. Buradan yaklaşık 50 yatırımcıyı davet ettik. Bu etkinliğe destek vermekle birlikte önemli anlaşmaları etkinlik çerçevesinde gerçekleştireceğiz.

YOL HARİTASI BELİRLENMELİ

Dünya Endüstri 4.0’a geçerken, Türk KOBİ’lerinin ve sanayisinin dijitalleşmeye uyum sağlaması için hangi önlemler alınmalıdır?

Tabii burada öncelikle Ar-Ge’ye çok büyük bir önem verip, kaynak aktarmamız gerekmektedir. Devletimizin ve özel sektörümüzün bu konuya ilişkin elinin açık olması ve desteklerinin olması gerekmektedir. Yerliliğe önem vererek bu yönde çalışmalar gerçekleştirilmelidir. Endüstri 4.0 yaklaşımı birçok noktada merkezi bir rol oynuyor. Özellikle şirketlerin bilgi işlem altyapılarının oluşturulmasında ve akıllı üretim ile bunun yönetilmesi aşamalarında. Kolay değil elbet ama güzel bir yol haritası öncelikle belirlenmeli, ardından çok boyutlu, sağlam metodolojiler ile gelişmiş teknolojik araçlar sunan bir model oluşturulmalıdır. Bunun için Türkiye’nin altyapısı bizce müsaittir. Smart Future Expo 2018 ile bunu bir nebze olsun görebileceğiz. 

BAŞROLDE OLACAK

Yerli ve milli sanayiyi geliştirmeye yönelik atılan adımlar sizce yeterli mi?

Öncelikle bu konuda bir bilinç oluşması çok çok önemliydi. Bölgemizde yaşanan sıcak gelişmeler, taleplerimize olumlu dönüş yapmayan üreticiler sayesinde yerlilik ve millilik kavramlarımız üzerinde bir bilinç oluştu, çok da iyi oldu. Son dönemde atılan adımlar genelde milli savunma teknolojileri üzerine. Bunu anlayışla karşılıyoruz zira etrafımız büyük tehlikelerle dolu. Bundan dolayı genelde bu alanda yerli ve milli üretimleri görüyoruz. Tabi bunların yanı sıra insanlarımızın yaşantılarını kolaylaştıracak ürünler üzerinde de yerli ve milli üretimlere geçmeliyiz. Biz bu konuda konunun muhatapları ile sürekli görüş alışverişinde bulunuyoruz. Sadece yerli ve milli üretim ile sınırlı kalmıyor, bunun dış pazara satılabilmesi için de çözümler üretiyoruz. Bu bağlamda Avrupa’nın en büyük e-ihracat konferansını düzenledik ve yine Türkiye’nin uluslararası pazara hitap edecek en büyük e-ihracat sitelerinden ‘’www.turkishbusinnesplatform’’ u hizmete sunduk. 14-15 Kasım 2018 tarihleri arasında düzenleyeceğimiz Smart Future Expo 2018 programımızın da bu çalışmalarımıza ayrı bir heyecan katacağından hiş şüphemiz yok. Anadolu Aslanları inşallah Türkiye’nin değişiminde her zaman olduğu gibi yine başrolde olacaktır.

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.