Bizi Takip Edin
movenpick

Sanayi

ALTUNYALDIZ: “TÜRKİYE YENİ DÖNEMİN EN ÖNEMLİ ADAYI”

OSBÜK 20. Olağan Genel Kurulu yapıldı. Ak Parti Milletvekili Ziya Altunyaldız kongrenin açılışında çarpıcı bir konuşma gerçekleştirdi

Yayınlandı

Tarih

Organize Sanayi Bölgeleri Üt Kuruluşu (OSBÜK) 20. Olağan Genel Kurulu yapıldı. Olağan Genel Kurul’da bir konuşma gerçekleştiren Ak Parti,  Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Ziya Altunyaldız, yeşil ve sürdürülebilir enerjinin önemine değinerek, yeni bir sayfa açmanın zamanı gelmiştir diye konuştu.

Altunyaldız şöyle konuştu:

“Dünyayı etkisi alan Kovid-19 hastalığının zorunlu kıldığı uzaktan toplantıların ardından sizlerle fiziki olarak bir araya gelmekten büyük bir mutluluk duyuyorum.

Şahsıma yapmış olduğunuz nazik davetiniz için teşekkür ediyorum ve hepinizi muhabbetle selamlıyorum. Milyonlarca yıldır dönüşüne devam eden dünyamızda binlerce yıldır var olan insanlık, son dönemde büyük meydan okumalarla mücadele ediyor.

20. yüzyılın sonlarında, benim de Gümrük Müsteşarı olarak ülkemizin dünyanın en kolay ve en hızlı ticaret yapan ülkesi hedefine giden yolda çalışmalarına katkı sağladığım ticaretin kolaylaştırılması süreci, tüm dünyayı etkisi altına almıştı. Giderek küresel bir köy haline gelen dünyada siyasi sınırlar var olsa da ticari sınırlar hızla ortadan kalkıyordu.

Reklam

2000’li yıllarla birlikte bu rüzgâr yerini korumacı ticaret politikalarına bıraktı.

Ülkeler dış ticaret politikalarını adeta bir soft power olarak kullanmaya başladı. Öyle ki, Trump döneminde ABD ile Çin arasındaki literatürdeki tabiriyle ticaret dalaşının savaşa dönüşmesini yakından gözlemlemiştik. Bununla birlikte, milyonlarca yıldır var olan dünyamız, sanayileşmeyle birlikte hızla kaynaklarını tüketmemize artık tepki vermeye başladı.

Uzun yıllardır bir söylemden öteye gidemeyen iklim değişikliği süreci artık bir İklim Krizi olarak karşımıza çıktı. Bugün dünyamız her bir saniyede bir olimpik havuz büyüklüğünde buzul kaybediyor. İklim Krizi’ne dur diyemediğimiz her bir gün hektarlarca ormanlık alanı yitiriyoruz. Küresel iklim değişikliğinin ekonomik maliyetinin 2050’ye kadar 23 trilyon doları dahi aşacağına yönelik projeksiyonlar mevcut. Sonra bir gün, Çin’den gelen tanımlanamaz bir hastalığın haberiyle karşılaştık ve kısa sürede tüm dünya Kovid-19 hastalığının gölgesinde günlerini geçirmeye başladı.

Üretimin çarklarını durduran, uluslararası ticareti sekteye uğratan, bireylerin tüketim alışkanlıklarını değiştiren bu sürecin ardından hepimiz biliyoruz ki Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak.

Salgın sürecinin köklü değişimlerine şu anda bir de jeopolitik riskler eklendiğinde dünya, belki de tarihte hiç olmadığı kadar zorlu bir süreçten en az zararla ayrılmanın hesaplarını yapıyor.

Reklam

Ancak şunun altını kalın çizgilerle çizmemiz gerekiyor ki; artık sadece oyunun kuralları değişmekle kalmadı.

OYUN BAŞTAN YAZILIYOR.

Tedarikte oyun değişti,

Küresel tedarik zincirlerinin güvenirliği kökten sarsıldı. Parça temininde yaşanan sıkıntılar çarkları durdurdu.

Lojistikte oyun değişti,

Reklam

Eskiden 15-20 gün olan termin sürelerinin aylarca sürdüğüne, konteyner bulmanın yüksek maliyetine hep birlikte şahit oluyoruz. Küreselleşme yerini yerelleşmeye bırakıyor.

Tüketimde oyun değişti,

Bireylerin tüketim alışkanlıkları değiştikçe inovatif çözümler üretenler pazar paylarını hızla artırdı.

Enerjide oyun değişti,

Kahverengi ekonomilerin sürdürülebilirliği sorgulanınca yeşil ve sürdürülebilir enerjinin önemi giderek daha büyük bir hızla arttı.

Reklam

Üretimde, tüketimde, ihracatta, enerjide ve daha birçok alanda alışılagelmiş kalıpları geride bırakıp yeni bir sayfa açmanın tam zamanı.

Tıpkı, benim de milletvekili olduğum hoşgörü şehri Konya’mızda yaşayan gönüllerin sultanı Hz. Mevlana’nın dediği gibi; “Dün dünde kaldı, şimdi yeni bir şeyler söyleme zamanı.”

Tıpkı ABD’li yönetim bilimci Peter Drucker’ın söylediği gibi; “yeni bir şeyler istiyorsanız eskiyi tam şu an bırakmalısınız.”

Dünya birçok farklı kriz ile aynı anda mücadele etmek zorunda kalırken yarının kuralları bugünden belirleniyor. Yarının dünyası bugünden şekilleniyor. Ve yarının dünyasını şekillendirenler,

– Krizleri iyi anlayıp fırsatları ve tehditleri iyi okuyanlar,

Reklam

-Sahip olduğu potansiyeli avantaja çevirenler,

– Değişen koşullara hızla ayak uydurarak sunulan şansa hazır olanlar, oluyor.

İşte değişen oyun kuralları Türkiye’nin önüne tarihi bir fırsat sunuyor.

TÜKİYE YENİ DÖNEMİN EN ÖNEMLİ ADAYI

Gümrük Birliği, Avrupa’ya olan yakınlığı, güçlü üretim kabiliyetlerimiz, işgücü potansiyelimiz, adaptasyon hızımız, geçmişten gelen en önemli ticaret partneri olma özelliğimiz tedarik zincirindeki kayma da bizi cazibe merkezi haline getiriyor.

Reklam

Yeşil dönüşüm, ezber bozan çözüm önerileri ve politikalarla beraber hayatımıza giriyor.

Bölgesinin öncülüğünü üstlenen ülkemiz için de bu dönüşüm süreci iş ve yatırım fırsatlarını beraberinde getiriyor.

– Bir yandan en büyük ticaret partnerimiz olan Avrupa ve ABD’nin sürdürmekte olduğu Yeşil Mutabakat çalışmaları kapsamındaki yakın pazarlardan tedarik kararları,

– Diğer yandan yaşanan Ukrayna-Rusya savaşında Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde ülkemizin almış olduğu pozisyon ve sahip olduğumuz jeopolitik önem, Ülkemizin yeni dünyayı şekillendirecek ülkeler arasında konumlanmasını sağlıyor. Bütün bunlarla birlikte yeni dünyayı şekillendirecek birçok farklı gücümüz bulunuyor:

– En güncel verilere göre sanayi üretimimiz Mayıs ayında %9,1 arttı ve 2020 yılının Haziran ayından bu yana kesintisiz yükselişini sürdürüyor.

Reklam

– Türkiye ekonomisi 2021 yılında %11’lik büyüme oranıyla G20 ülkeleri arasında en hızlı büyüyen ülke oldu. – Temmuz ayı itibarıyla kapasite kullanım oranımız 0,6 puan daha artarak %78,2’ye yükseldi. – Çarşamba günü Ticaret Bakanımız ile şehrimiz Konya’daydık.

– Temmuz ayı itibarıyla 12 aylık ihracatımız 248 milyar dolara yükselerek 2022 yılı hedefimiz olan 250 milyar dolara biraz daha yaklaştı.

– İnanıyorum ki, Ağustos ayıyla birlikte bu hedefimize de ulaşmış olacağız.

– Son 1 yılda Türkiye ekonomisi 3 milyon kişilik istihdam sağladı. İstihdamımızdaki artış salgının ülkemizde görüldüğü 2020 yılının Mart ayından bu yana ise 5,7 milyon kişiye ulaştı.

– Memiş Başkanımıza buradan teşekkür etmek istiyorum.

Reklam

Nitelikli sanayimizin öncüsü Organize Sanayi Bölgelerimizin sayısı 374’e yükseldi.

İşte bütün bunlar, sahip olduğumuz potansiyelin bir tezahürü. Bütün bunlar sahip olduğumuz gücün ne kadar da büyük olduğunun bir göstergesi.

PEKİ YA ÖNÜMÜZDEKİ FIRSATLAR?

Dünyanın içinden geçtiği dönüşüm süreci, ülkemizin önüne tarihi fırsatları sunuyor.

– Eğer bu fırsatları değerlendirmek için hazır olursak, üreticilerimiz daha nitelikli bir beceri setine, ihracatçılarımız daha yüksek rekabetçilik gücüne sahip olabilecek.

Reklam

– Eğer bu sürece hazır olamazsak, üretimde yeşil dönüşüm sürecinin gerekleriyle, ticarette sınırda karbon mekanizmasının ülkemiz için yılda 8 ila 10 milyar dolara ulaşması öngörülen maliyetleriyle karşı karşıya kalacağız.

Yapılan araştırmalar şunu gösteriyor: uluslararası yatırımcılar yatırım kararlarını verirken artık çevreci, temiz ve sürdürülebilir üretim süreçlerine öncelik veriyor.

Dünyada en fazla portföye sahip yatırımcılar arasında yapılan bir çalışma, her iki büyük yatırımcıdan 1’inin iklim değişikliğini ve yeşil dönüşümü yatırım kararlarının belirleyicisi olduğunu ifade ediyor.

İşte bu sebeple, organize sanayi bölgelerimizin geç kalmadan bu dönüşüme uyum sağlamalarının önemini bir kez daha hatırlatmak istiyorum.

OSBÜK’ÜN KATKISI

Reklam

Bu noktada, OSBÜK’ün büyük katkı sağladığı Yeşil Organize Sanayi Bölgeleri programıyla yeşil üretim ekosistemlerini geliştirmemiz ve böylece yeşil dönüşümü destekleyen yatırımları ülkemize çekmemiz gerekiyor. Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonumuz olarak da TBMM çatısı altında sürdürülebilir kalkınmaya katkı sunan bir sanayi ekosistemini geliştirmek, yeşil OSB’lerin teknik, yasal ve kurumsal çerçevelerini şekillendirmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Komisyon Başkanı olarak bu konuya atfettiğim değerin altını çizmek isterim.

– Sanayicilerimizle, üreticilerimizle, yatırımcılarımızla birlikte omuz omuza vererek üretimimizin niteliğini artıracağız,

– Yeşil sanayi bölgeleriyle birlikte küresel yatırımları ülkemize kazandıracağız, – Ülkemizi bu yeni dönemin üretim ve tedarik üssü haline getirmeyi birlikte başaracağız. Bütün bunlar için yolumuz uzun. Ancak çalışma arzumuz ve tutkumuz da bir o kadar fazla… Birlik ve beraberliğimiz de bir o kadar güçlü

Şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da sizlerle birlikte ülkemizin daha müreffeh yerlere ulaşması için çalışmalarımızı kararlılıkla sürdüreceğiz.

Reklam

Bu bağlamda, hâlihazırda yürüttüğü çalışmalarla OSBÜK ailesinin bu önemli hususlar ajandasında bulundurmasından duyduğum mutluluğu da belirtmek isterim.

Bu duygu ve düşüncelerle, öncelikle Sayın Başkanımız ve kıymetli dostum Memiş Başkanımıza, sonrasında tüm Yüksek Koordinasyon Kurulu ve Yönetim Kurulu üyelerimize ve Genel Kurul’a iştirak eden tüm üyelere teşekkür ediyorum. Hepinizi sevgi, saygı ve muhabbetlerimle selamlıyorum.

Sizleri Allah’a emanet ediyorum.” Dedi

Okumaya Devam Et
Reklam
Yorum Yapın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sanayi

KOSGEB’DEN TEKMER’E ZİYARET

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi (KOSGEB) Başkanı Hasan Basri Kurt, yerel yönetimler bazında bir ilk olan Tuzla Belediyesi Teknoloji Geliştirme Merkezi (TEKMER)’İ ziyaret etti.

Yayınlandı

Tarih

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi (KOSGEB) Başkanı Hasan Basri Kurt, yerel yönetimler bazında bir ilk olan Tuzla Belediyesi Teknoloji Geliştirme Merkezi (TEKMER)’İ ziyaret etti.

Teknoloji Geliştirme Merkezi (TEKMER); girişimcilere ve işletmelere ön inkübasyon,  inkübasyon sonrası süreçlerde; iş geliştirme, mali kaynaklara erişim, yönetim, danışmanlık, mentörlük, ofis ve ağlara katılım gibi hizmetlerin sağlandığı yapılar olarak hizmet vermektedir.

Tuzla TEKMER, Tuzla Belediye Başkanlığına ait 110 dönüm arazi üzerine kurulu Şelale Eğitim Parkının içinde yaklaşık 2368 m2 alan üzerine inşa edilmiştir.

Şelale Eğitim Parkı içinde; Bilsem, Bilim Kampı, Süper Bilgisayarlar, Planetaryum, Holozoo, Anadolu Kültür Merkezi, Kadın Koordinasyon Merkezi, Engelli Koordinasyon Merkezi, Karting, Buz Pateni, Bowling, Amfi tiyatro, Restaurant, Cafe, Mescid vb birçok fonksiyonel alan bulunmaktadır.

Tuzla TEKMER 1. Etapta faaliyete geçen alanda 13 kapalı işlik, 1 açık işlik, 1 laboratuvar, 2 Toplantı salonu ve 1 Konferans salonundan bulunmakta olup, toplamda 2368 m2 alana kurulmuştur.

Reklam

Türkiye’nin en fonksiyonel parkı olan Tuzla Belediyesi Şelale Eğitim Parkı içerisinde kurulan Teknoloji Merkezi, çağın gerektirdiği inovatif fikirlere ev sahipliği yapmaya başladı. İstanbul Teknik Üniversitesi, İstanbul Medeniyet Üniversitesi ve Gebze Teknik Üniversitesi işbirliği ile eğitim ağı genişletilirken, yeni fikirler için biyoteknoloji, yazılım, kimya ve yapay zeka konularında uygulama alanları oluşturuldu. Türkiye’nin yeni teknoloji üretim üslerinden birisi olan merkezi, KOSGEB Başkanı Hasan Basri Kurt, Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı ile birlikte gezdi. İkili, ziyaret sırasında Teknoloji Merkezi’nin faaliyetleri ve çalışmaları ile ilgili fikir alışverişinde bulundular.

Okumaya Devam Et

Sanayi

KOCAELİ’YE DEĞER KATANLAR ERDOĞAN TARAFINDAN ÖDÜLLENDİRİLDİ

Sanayi ve teknolojinin başkenti Kocaeli’nin ‘En’leri bir araya geldi. 650 bin çalışanı, 18 milyar dolarlık ihracatıyla her sektörden büyük bir ekosistemin kurulduğu Kocaeli’ye değer katanlar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından ödüllendirildi.

Yayınlandı

Tarih

Sanayi ve teknolojinin başkenti Kocaeli’nin ‘En’leri bir araya geldi. 650 bin çalışanı, 18 milyar dolarlık ihracatıyla her sektörden büyük bir ekosistemin kurulduğu Kocaeli’ye değer katanlar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından ödüllendirildi.

Türkiye’nin teknoloji ve inovasyon üssü Bilişim Vadisi’nde düzenlenen ödül töreni; sanayi, teknoloji, inovasyon ve girişimcilik alanlarındaki tüm bileşenleri bir araya getirdi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın koordinasyonunda Kocaeli Valiliği, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Kocaeli Sanayi Odası ve Bilişim Vadisi’nin katkılarıyla “Teknoloji ve Sanayinin Merkezi Kocaeli’ye Değer Katanlar” ödül töreni gerçekleştirildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan katıldığı törende önemli açıklamalarda bulundu.

ERDOĞAN’DAN TEKNOLOJİ VURGUSU

Erdoğan, 3 yıl önce Bilişim Vadisi’ni açtıklarında buranın, Türkiye’nin yarınlarını şekillendirecek teknoloji ve inovasyon üssü olacağını ifade ettiklerini belirterek, şöyle devam etti:

Reklam

“Aradan geçen kısa süre zarfında vadimizin bu hedefe doğru emin adımlarla ilerlediğini görüyoruz. Bilişim Vadisi yazılım, mobilite, elektronik, enerji, tasarım ve oyun gibi sektörlerde faaliyet gösteren firmalarıyla büyük ve güçlü Türkiye’nin köşe taşıdır. Vadimiz, 230 bin metrekare kapalı alanıyla ülkemizin en büyük teknoloji geliştirme bölgesi hüviyetine sahiptir. İstanbul, Kocaeli, İzmir arasında oluşturduğumuz teknoloji koridoruyla birbirine bağlanan Bilişim Vadisi, milli teknoloji hamlemize büyük bir ivme katıyor. Önümüzdeki dönemde vadimizin teknoloji ve inovasyon kapasitesini daha da artıracağına inanıyorum.”

“GÜZEL İŞLERİ YAPANLARI TAKDİR ETMEK GELENEĞİMİZİN MİRASI”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni Türkiye’nin ufkunu yansıtan böyle bir mekanda Türkiye’nin sanayide lokomotif şehirlerinden Kocaeli’ne değer katan firmaları ödüllendirmenin elbette farklı bir mana taşıdığını dile getirerek, ecdadın “Marifet iltifata tabidir, iltifatsız emek zayidir.” dediğini hatırlattı.

Güzel işler yapanları, örnek çalışanları, ortaya eserleriyle çıkanları takdir etmenin geleneklerinin de mirası olduğunu belirten Erdoğan, çünkü ödüllendirilen her başarının daha nitelikli, daha büyük, vatana, millete, insanlığa daha faydalı çalışmaların müjdecisi olacağını kaydetti.

Erdoğan, “Türkiye Cumhurbaşkanı olarak yenilikçi, kaliteli ve kendi alanında çığır açan projelerin desteklenmesine çok ama çok ehemmiyet veriyorum. Bugün de yatırım, istihdam ve ihracat başta olmak üzere farklı alanlarda Kocaeli’nin gelişmesine, şehrimizin büyümesine katkı sunan firmalarımızı ödüllendiriyoruz.” diye konuştu.

Reklam

“İŞ İNSANLARIMIZI HER ALANDA DESTEKLEMEYİ SÜRDÜRECEĞİZ”

2021’den bu yana en çok ihracat yapan, istihdamını en fazla artıran ve kadın istihdamı en çok olan firmaları özellikle tebrik ettiğini dile getiren Erdoğan, “Kocaeli’yle birlikte Türk ekonomisine değer katarak ödül almaya hak kazanan şirketlerimizi ve girişimcilerimizi kutluyor, başarılarının artarak devamını diliyorum. Bugüne kadar olduğu gibi gelecekte de Türkiye için hayal kuran ve bu hayallerini gerçeğe dönüştürmeye çalışan siz iş insanlarımızı her alanda desteklemeyi sürdüreceğiz.” dedi.

Erdoğan, teknolojik bağımsızlığı kazanmadan, milli sanayiyi inşa etmeden ekonomik ve siyasi anlamda özgürlüğün tesis edilemeyeceğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Savunmada dışa bağımlılık nasıl ciddi sıkıntılar doğurursa teknoloji ve üretimde dışa bağımlılık da benzer riskler oluşturur. Koronavirüs salgını sürecinde yaşananlar bu gerçeği çarpıcı bir şekilde ortaya koymuştur. Dünyanın en zengin, en müreffeh ülkeleri bile sağlık çalışanları ve vatandaşları için maske bulamadı. Asgari sağlık hizmetlerini sunmakta zorlandığı günler yaşadı. Küresel tedarik zincirlerindeki kırılmalar nedeniyle birçok yerde üretim aylarca durma noktasına geldi. Hastanelerden, marketlerden, sanayi sitelerinden yansıyan görüntüleri hepimiz gayet iyi hatırlıyoruz.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “(İnsansız hava araçları) Bizimle bu alanlarda da ortak yatırımlara girmek isteyen dünyadaki süper güçler var.” dedi.

Reklam

 Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın ev sahipliğinde, sanayiciler ile geleceğin teknolojisini inşa edenleri buluşturan tören, Türkiye’nin bu alanda son 20 yılda geldiği noktayı da gözler önüne serdi.

ÖDÜLLER SAHİPLERİNİ BULDU

Törende Cumhurbaşkanı Erdoğan, istihdam, ihracat ve yatırım kategorilerinde başarılı olan teknoloji şirketleri ile sanayi kuruluşlarına ödüllerini takdim etti.

Türkiye’nin en aktif girişim sermayesi fonları ve melek yatırım fonları ile Türkiye’nin en aktif kitlesel yatırım fonu da böylece ödüllendirilmiş oldu.

KOCAELİ BİR SANAYİ ŞEHRİ

Reklam

Kocaeli, 650 bin çalışanı, imalat sanayisinde 8 bin işletmesi ile yıllık 18 milyar dolar ihracat yapıyor. 2021’de toplam araç üretiminin yaklaşık yüzde 40’ı Kocaeli’nde gerçekleştirildi. 14 Organize Sanayi Bölgesi, 2 Serbest Bölge, 1 Endüstri Bölgesi bulunan il, limanları ve lojistik merkezleriyle Türkiye’nin en stratejik konumunda yer alıyor.

KOCAELİ TEKNOPARKLARIN DA MERKEZİ

Milli Teknoloji Hamlesi vizyonu için en önemli bölgelerden olan şehir, TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM), Türk Standartları Enstitüsü (TSE) Kalite Kampüsü, Kocaeli Üniversitesi, Kocaeli Sağlık ve Teknoloji Üniversitesi, Gebze Teknik Üniversitesi’ne ev sahipliği yaparken 128 Ar-Ge merkezi ve 15 Tasarım Merkezi’nin de üssü durumunda. Kocaeli’nde; Bilişim Vadisi, TÜBİTAK Marmara Teknokent (MARTEK), Gebze Organize Sanayi Bölgesi Teknopark, Kocaeli Üniversitesi Teknopark ve Gebze Teknik Üniversitesi Teknopark olmak üzere 5 Teknoloji Geliştirme Bölgesi bulunuyor. Bu bölgeler, yerli ve milli üretime önemli katkılar sunuyor.

MEGA TEKNOLOJİ KORİDORU

Bunlardan biri olan ve törenin de organize edildiği Bilişim Vadisi, Türkiye’nin yeni teknolojilerin üreticisi olması hedefiyle hayata geçti. 2019 yılında resmi açılışı Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan Bilişim Vadisi, başta Togg olmak üzere bugün 311 şirketle yoluna devam devam ediyor. Teknoloji ve inovasyonda “Mega Teknoloji Koridoru” oluşturma hedefiyle yola çıkan Bilişim Vadisi’nin İstanbul ve İzmir’de de yerleşkeleri bulunuyor. Ağırlıklı olarak sivil teknolojilere odaklanan Bilişim Vadisi; dijitalleşme, yazılım, oyun gibi alanlarda faaliyetler yürüterek girişimcilerle birlikte yeni bir ekosistem oluşturuyor.

Reklam


Törende Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan ödüllerini alan işletmeler şöyle:

İSTİHDAMINI EN FAZLA ARTIRAN SANAYİ KURULUŞLARI

Ford Otomotiv Sanayi Koç – Holding Otomotiv Grubu Başkanı Haydar Yenigün

Özka Lastik ve Kauçuk Sanayi – Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Şerif Kanık

Reklam

Brisa Bridgestone Sabancı Lastik Sanayi – CEO Haluk Kürkçü

Prometeon Türkiye Endüstriyel ve Ticari Lastikler – Yönetim Kurulu Başkanı Lale Cander

EN FAZLA İHRACAT YAPAN SANAYİ KURULUŞLARI

Türkiye Petrol Rafinerileri – Koç Holding Otomotiv Grubu Başkanı Haydar Yenigün

Reklam

Sarkusyan Elektronik Bakır – Genel Müdür Sevgür Arslanpay

Posco Assan TST Çelik – Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kibar

Nuh Çimento Sanayi – Yönetim Kurulu Başkanı Tevfik Bilgin

EN FAZLA CİRO ELDE EDEN KURULUŞLAR

Reklam

Türkiye Petrol Rafinerileri – Koç Holding Otomotiv Grubu Başkanı Haydar Yenigün

Yıldız Entegre Ağaç Sanayi – Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Hakkı Yıldız

Kroman Çelik Sanayi – Yönetim Kurulu Üyesi Şaban Kemal Saraç

Tezcan Galvanizli Yapı Elemanları – Yönetim Kurulu Üyesi Deniz Tezcan Öngören

Erdemir Çelik Servis Merkezi – Yönetim Kurulu Başkanı Gürtan Damar

Reklam

EN FAZLA KADIN İSTİHDAMI SAĞLAYAN SANAYİ KURULUŞLARI

Ford Otomotiv Sanayi Koç – Holding Otomotiv Grubu Başkanı Haydar Yenigün

VİP Giyim Sanayi – Kurucu Ortak Halil Akbaşoğlu

Namet Gıda Sanayi – Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Kayar

Reklam

Kent Gıda Malzemeleri – Yönetim Kurulu Başkanvekili İhsan Karagöz

EN FAZLA İSTİHDAM SAĞLAYAN TEKNOLOJİ KURULUŞLARI

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (Togg) – CEO Gürcan Karakaş

IBTECH – CEO Mehmet Kürşat Demirkol

Reklam

FEV TR Otomotiv ve Enerji – CEO Taner Göçmez

Logo Yazılım – Genel Müdür Akın Sertcan

EN FAZLA İHRACAT YAPAN TEKNOLOJİ KURULUŞLARI

GE Marmara Teknoloji Merkezi – Genel Müdür Meryem Aybike Molbay Arsan

Reklam

Eczacıbaşı Monrol – Kurucu Ortak Şükrü Bozluolçay

Temax Mühendislik – Şirket Kurucusu Tamer Cankurtaranoğlu

EN FAZLA YATIRIM ALAN TEKNOLOJİ KURULUŞLARI

Büyütech Teknoloji – Kurucu Ortak Alpaslan Işıklı

Reklam

Saykal Elektronik – Şirket Kurucusu Yücel Saykal

Eravis Yazılım – Kurucu Ortak Çağkan Ekici

TÜRKİYE’NİN EN AKTİF GİRİŞİM SERMAYESİ FONLARI

Techone – Yönetici Ortak Aziz Dostgül

Reklam

500 İstanbul – Kurucu Ortak Arın Özkula

TÜRKİYE’NİN EN AKTİF MELEK YATIRIM FONLARI

Keiretsu – CEO Duygu Eren

TR Angels – Kurucu Ortak Hüseyin Karayağız

Reklam

TÜRKİYE’NİN EN AKTİF KİTLE FONU

Fonbulucu CEO Hakan Yıldız

Okumaya Devam Et

Sanayi

ARI BATARYA’DAN 37 MİLYON DOLARLIK YATIRIM

Vera Grup’un iştiraki olan Arı Batarya ve Enerji Depolama Teknolojileri AŞ, Dubai merkezli enerji depolama sistemleri üreticisi Infusion Solar Energy şirketi ile yaklaşık 37 milyon dolarlık batarya üretimi yatırımına imza attı.

Yayınlandı

Tarih

Vera Grup’un iştiraki olan Arı Batarya ve Enerji Depolama Teknolojileri AŞ, Dubai merkezli enerji depolama sistemleri üreticisi Infusion Solar Energy şirketi ile yaklaşık 37 milyon dolarlık batarya üretimi yatırımına imza attı.

Yatırım kapsamında Ankara’da fabrika kurulacak ve yaklaşık 150 kişiye iş imkanı sağlanacak. Fabrikada uzun süre kullanım imkanı sunan ve diğer enerji depolama ürünlerine nazaran düşük ve yüksek sıcaklıklarda çalışabilen “süper kapasitör batarya” üretilecek. Bu bataryalar, kimyasal olmayan yöntemle üretiliyor ve patlama riski olmaması nedeniyle güvenilir, çevre dostu bir enerji depolama çözümü olarak biliniyor.

Vera Grup’un Kurucusu ve Üst Yöneticisi Dursun Özeroğlu, Ankara Teknopark Konferans Salonu’nda düzenlenen imza töreninde, yaklaşık 7 aylık bir çalışma sonucunda Infusion Solar Energy ile iş birliğine karar verdiklerini söyledi.

Türk mühendislerinin AR-GE ve üretim gücü ile Infusion Solar Energy’nin enerji depolama sistemleri alanındaki uzmanlığını birleştirmek istediklerini ifade eden Özeroğlu, yenilikçi, çevreci ve karbon salımını azaltmayı dikkate alan çözümleri önemsediklerini belirtti.

Özeroğlu, dünyada sektörün kapasitesinin her geçen gün arttığına dikkati çekerek, batarya ve enerji depolama sektörünün geçen yıl 41 milyar dolar olan cirosunun, bu yıl 50 milyar dolara yaklaştığını, bu rakamın 2030’da da 500 milyar dolara ulaşacağının öngörüldüğünü bildirdi.

Reklam

Yürüttükleri projelerde AR-GE çalışmalarına çok önem verdiklerini vurgulayan Özeroğlu, sektörde bir sonraki yatırımlarının elektrikli araç dönüşüm sistemleri alanında olacağını ifade etti.

Infusion Solar Energy Operasyon Direktörü Waseem Haider de 55 ülkeye süper kapasitör batarya satışı yaptıklarını dile getirerek, “Satışlara 2018’de başladık ve o günden bu yana talep önemli ölçüde arttı. Bu da bizi yeni ortaklıklar aramaya itti. ABD, BAE ve Pakistan’da kurulu fabrikalarımız var. Türkiye bu anlamda 4. ülke olacak.” dedi.

Ostim Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Yülek de yapılan bu yatırımın tarihi bir öneme sahip olduğunu, yatırımın OSTİM-İvedik sanayi havzasının yatırım ve ihracat kapasitesini ciddi oranda artıracağını kaydetti.

Okumaya Devam Et

web tasarımı

Reklam

Trendler

Copyright © 2022 Sanayi Gazetesi - Tüm hakları saklıdır.