Makine öğrenmesi gibi çok önemli yapay zekâ inovasyonları için önce akıllı insanın beyninin gücü gerekmekte ve daha sonra ise bu akıllı makinelerin devreye sokulduğu bir mekanizmadır. Daha yalın bir ifade ile Makine öğrenmesi yapay zekâ aplikasyonu insanın ve makinenin birlikte çalıştığı, birlikte ürettiği ve birlikte çözüm sunduğu bir sistemdir. 

Patronların veya üst düzey yöneticilerin şahsıma sıkça sordukları ve danıştıkları konu; yapay zekâ ve makine öğrenmesi gibi uygulamaların aslında ne olduğu, nasıl çalıştığı ve faydalarıdır. Benim kendilerine verdiğim yanıtım ve tavsiyem genelde faydalarını açıklamaya yönelik olup, nasıl çalıştığına veya teknolojisine yönelik kafa yormamalarıdır. Üst yönetimin bu noktada bilmesi gereken husus şirket içinde çözmek istedikleri problemler, yapmak istedikleri iyileştirmeler ve geliştirmek istedikleri yenilikçi ürün veya hizmetler için yapay zekâ akıllı teknolojilerinden nasıl yararlanılırın öğrenilmesidir. Örneğin, basit bir makine öğrenmesi uygulamasının şirkete adaptasyonunda yönetimin öğrenmesi ve odaklanması gereken işlem makine öğrenmesi yoluyla nasıl daha fazla sorun çözeriz, inovatif oluruz ve bunun için gerekli olan veri tabanı süreçlerini nasıl organize ederiz.

Yöneticilerin bir yapay zekâ sisteminin ve teknolojisinin nasıl çalıştığını bilmesi gerekmez. Bilmek zorunda da değildir. Konuya ilişkin know-how’a sahip olması, teknik altyapı bilgisine ve donanımı olması gereken insan kaynağı konuyla ilgili istihdam edecekleri dijital mühendisler ve diğer dijital yetkinliğe sahip personeldir. Ancak, artık dijitalleşme ve dijital teknoloji tabanlı büyümek ve ilerlemek zorunda olan yöneticilerin şirketlerini yapay zekâ teknolojileri ile tanıştırması, söz konusu teknolojik devrimi, dijital dönüşümü iyi yönetmesi ve gerekli organizasyonu yapması birinci derece kaçınılmaz görevleri ve sorumlulukları olmalıdır.

Bu bağlamda, akıllı insanın ve akıllı yöneticilerin rekabet yarışı dışında kalmamak için bir an evvel yapay zekâ, makine öğrenmesi ve diğer dijital teknolojilerin uygulanabilmesi için şirket içi ve dışı eko-sistemi, gerekli laboratuarları kurup binlerce deney yapmalı ve binlerce deneyime sahip olacak araştırma ve geliştirme alt yapısına sahip olmalıdır. Yapay zekâ-makine öğrenmesini tüm operasyonel süreçlere yaymak kısacası algoritmaların geleceğine yatırım yapmak geleceğin dijital şirketlerini yönetecek dijital yöneticilerin öncelikli sorumluluğudur. Başlangıçta basit ama güvenilir yapay zekâ çözümleri, yazılımları, algoritma modelleri ile başlamak bir den bire karmaşık yapılarla başlamaktan daha yararlı olabilir. Burada dikkat edilmesi gereken hususlar 1. Ürün veya hizmetlerin yapay zekâ desteği ile geliştirilmesi 2. Konuya ilişkin bilimsel ve profesyonel danışmanlık/mentorluk desteğinin şirket dışı kaynaklardan sağlanması 3. Yapay zekâ teknolojilerine dayalı inovatif ürün geliştirmede öncelikle, sabırla ve ısrarla ar-ge’ye ve veri bilimine yatırım yapılmalıdır.    

       

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.