AHİLİKTEN ENDÜSTRİ KÜLTÜRÜNE

Ağırlıklı olarak hizmet ve tarım sektörlerinin geliştiği Aksaray, Kırıkkale, Kırşehir, Nevşehir ve Niğde illerinden oluşan “Ahiler Bölgesi”, yeni yatırım ve teşvik imkânlarıyla sanayide alanında da yükselişe geçti. 14 OSB’nin faaliyet yürüttüğü bölgeden, geçtiğimiz yıl 437 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirildi.

AHİLİKTEN ENDÜSTRİ KÜLTÜRÜNE

Ağırlıklı olarak hizmet ve tarım sektörlerinin geliştiği Aksaray, Kırıkkale, Kırşehir, Nevşehir ve Niğde illerinden oluşan “Ahiler Bölgesi”, yeni yatırım ve teşvik imkânlarıyla sanayide alanında da yükselişe geçti. 14 OSB’nin faaliyet yürüttüğü bölgeden, geçtiğimiz yıl 437 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirildi.

07 Aralık 2021 Salı 09:34
AHİLİKTEN ENDÜSTRİ KÜLTÜRÜNE

Haber: Helin AYGÜN

Anadolu’nun ortasında kuzey ve güney, doğu ve batının kesişim noktasında yer alan “Aksaray, Kırıkkale, Kırşehir, Nevşehir ve Niğde” illerini kapsayan TR71 Bölgesi, gelişen sanayisiyle her geçen gün daha fazla istihdam ve katma değer sağlıyor. Beş il tarafından 2020 yılında toplam 437 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirilirken; Türkiye yüzölçümünün yüzde 4,1’ini kaplayan bölge, Türkiye’nin gayri safi toplam katma değerinin yüzde 1,30’unu üretiyor. Bu oranın yüzde 31’i sanayiden, yüzde 48'i hizmet sektöründen ve yüzde 20’si tarımdan elde ediliyor. Aksaray sanayi sektöründe, turistik unsurlara sahip Nevşehir hizmet sektöründe öne çıkıyor. Kırıkkale ve Niğde ise önemli karayolu ve demiryolu ağları üzerinde bulunuyor.

26 BİN KİŞİYE İSTİHDAM

Yatırım için uygun koşullara ve teşviklere sahip olan bölgedeki beş ilde toplam 14 OSB bulunuyor. Bu OSB’lerde 26 binin üzerinde kişi istihdam edilirken, yaklaşık 650 fabrika faaliyet gösteriyor. Bölge sanayisinde en önemli paya sahip olan Aksaray’da 2, Kırıkkale’de 3, Kırşehir’de 3, Nevşehir’de 2 ve Niğde’de 4 OSB bulunuyor. Dış ticarette önemli yere sahip sanayi kuruluşlarına ev sahipliği yapan Aksaray’da ağırlıklı olarak, gıda, tekstil, mobilya, kimya ve otomotiv yan sanayi gibi sektörler faaliyet gösteriyor. Türkiye’nin üretimdeki sanayi parsel sayısı bakımından 24’üncü organize sanayi bölgesi olan Aksaray OSB, 250’nin üzerindeki faal firmada 12 bin kişiye istihdam sağlıyor.

SİLAH OSB’YE SAHİP

Savunma sanayine yoğunlaşan Kırıkkale, bu alanda köklü firmalara ve Türkiye’nin tek Silah Sanayi İhtisas OSB’sine ev sahipliği yapıyor. Ankara’nın yanı başında yer alan Kırıkkale’deki Silah İhtisas OSB’nin özellikle insansız kara araçları, tasarım ve üretim merkezi haline getirilmesi için Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından çalışmalar yürütülüyor. OSB, savunma sanayinin ihtiyaçlarını milli imkânlarla karşılamak üzere faaliyet gösteriyor. Ahilik kültürünün merkezi olan Kırşehir, tarımsal ve hayvansal üretim potansiyeline uygun olarak çoğunlukla gıda sektörüne yönelik firmaları barındırıyor. Un, yem fabrikaları, bakliyat eleme ve paketleme tesisleri Kırşehir’de faaliyet gösteren sanayi firmaları arasında ilk sıralarda yer alıyor.

6’NICI BÖLGE TEŞVİKLERİ

Kapadokya Bölgesinin merkezinde yer alan Nevşehir’de sanayi siciline kayıtlı 800’e yakın firma bulunurken, bu firmalarda yaklaşık 8 bin kişi istihdam ediliyor. Nevşehir firmaları yoğun olarak gıda, tarım aletleri, otomotiv yan sanayi parçaları imalatı ve tuğla-bims imalatı alanlarında üretim gerçekleştiriyor. Jeopolitik konumu ile Mersin Limanı’na yakınlığıyla avantaj oluşturan Niğde ise sanayi kenti olma yolunda ilerliyor. Sanayisinin büyük bir kısmını iplik ürünleri, gıda sanayi ve ana metal sanayi ürünlerinin oluşturduğu Niğde, bölgesel ve sektörel teşvik programında 5’inci bölgede yer alırken, OSB firmaları 6’ncı bölge avantajlarından faydalanabiliyor.

TEKNOLOJİSİ DE GELİŞİYOR

Bölgedeki AR-GE ve inovasyon faaliyetleri, Niğde, Kırıkkale ve Nevşehir’deki üç teknopark tarafından gerçekleştiriliyor. 2013 yılında kurulan Niğde Teknoparkta, 49 firmada 108 kişiye istihdam sağlanıyor. Yazılım, savunma, tarım ve kimya gibi alanlarda proje üreten firmalara sahip olan Niğde Teknoparkta bugüne kadar tamamlanan projelere ait yaklaşık 985 bin dolarlık ihracat geliri elde edildi. Kırıkkale Teknoparkta faaliyette bulunan 45 firmada 156 kişi çalışıyor. Yüzde 86 doluluk oranına sahip Teknopark, şehrin kimliğine uygun olarak savunma sanayiye yönelmeyi hedefliyor. 2018 yılında kurulan Kapadokya Teknokentte ise 30 firmada 70 kişi faaliyet gösteriyor. Özellikle sıcak hava balon üretimi, metal işleme ve tarım teknolojileri alanlarına yoğunlaşmayı planlayan Teknokent, geliştirdiği özel kuluçka programları ve tarıma dayalı teknolojilere özel platformlar ile Türkiye teknoloji ekosistemine önemli katkılar sunuyor. Ayrıca bölgede pek çok AR-GE merkezi de faaliyet gösteriyor.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.