İnovasyonun ortaya çıkma olasılığı, bir şeyi hep aynı şekilde yapmadaki ısrar ile ters orantılıdır. Yani, hayatınızda inovasyonun olmasını istiyorsanız neler yapıyor ve nasıl yapıyorsanız yapın, işe bunları değiştirmekle başlayın. İşte değişimle birlikte ortaya çıkan inovasyona birkaç örnek:

Gittiği her ülkede zirve olmayı başaran İKEA markası en son, mağazalarında konaklamayı serbest kıldı. Artık insanlar gecelerini İKEA mağazalarında geçirebilecek. İlk bakışta oldukça “aykırı” görünen bu fikir, şu anda bazı ülkelerde uygulanmaya başladı bile.

İkinci örnek yine Avrupa’dan: Sakın söyleme kafe. Bu kafede ne yiyeceğinize siz karar vermiyorsunuz. Sizden sorumlu kişi sizin yerinize karar veriyor. İlginç değil mi?

Çin’de geliştirilen “yumurta kuaförler” de güzel bir örnek: Bu kuaförler, havalimanlarında ve alışveriş merkezlerinde kurdukları tek kişilik yumurta tipi kabinlerde, uygun fiyatlı ve hızlı hizmet veriyor. Hem zamandan hem paradan tasarruf sağladıkları için de oldukça rağbet görüyor.

Farklı düşünme ile ortaya çıkan bir diğer yenilik de deneyimle ilgili. Örneğin, bugün müşteriler Rusya’da 30 dakikalığına mezara girme deneyimi kazanmak, başka bir ülkede ise yoğun bakım ünitesinde bir gece geçirmek için sırada bekliyor. Talep yoğunluğuna bakılırsa “deneyim”in, geleceğin piyasalarında başı çekeceği aşikâr.

İş dünyasındaki inovasyon uygulamaları

İş dünyası çalışanların değişen istekleriyle paralel olarak değişmeye, farkındalık oluşturmaya devam ediyor ve kesinlikle etmeli... Bunlardan bir tanesi, hızlı çalışmanın kusurlarını bertaraf etmeye dönük bir atılım olan “işleri yavaşlatma departmanı” projesi: İşleri yavaşlatalım ki bir şeyleri gözden kaçırmayalım. Detaylardan sorumlu bir çalışanın istihdam edilmesi de hızlı çalışmanın etkisini azaltmak için atılan bir diğer yenilikçi adım.

Velhasıl, dikkat çeken yenilikler yapmak için değişime ve yeniliğe yakın ve yatkın olmak şart! Peki, bu ve benzeri yenilikleri yapanların ortak özellikleri neler?

İşte inovasyona yatkın olan kişilerin dokuz ortak özelliği:

Ortaya çıkardıkları işten tatmin olmazlar. Elinizden geleni yapıyorsanız fakat yaptıklarınız sizi hiçbir şekilde tatmin etmiyorsa gözünüz ilgi duyduğunuz başka konulara kayıyordur, bundan kaçış yok. Bu durum inovasyona yaklaştığınızın göstergesidir.

Zorluklar karşısında yılmazlar. Zoru seviyorsanız, bir işte zorlanıyorsanız bunu bir fırsat olarak görün. Çünkü zorluklar, inovatif fikirlerin ortaya çıkma yollarından biridir.

Kurumsallıktan hoşlanmazlar. Kurumsal olmak, inovasyonunun ortaya çıkış sürecini yavaşlatır. Kurumsallığı sevemediyseniz bu iyi bir haber: İnovasyona yatkınsınız!

Çevreden gelecek tepkilere aldırış etmezler. Çevrenin tepkilerini fazla önemseyenlerin dikkate değer işler yaptıkları pek görülmemiştir. Dolayısıyla ne kadar kendiniz olur ve başkalarını umursamazsanız o kadar yeni oluşumlara kapı aralamış, inovasyona yakınlaşmış olursunuz.

Mükemmeliyetçi değildirler. Mükemmeliyetçiler inovatif olamazlar. Titiz, düzenli ve sistemli olmak daha çok mükemmeliyetçi karakterlerde bulunur, inovatiflerde değil… İnovatif kişiler sıçramalı zekâlardır; bir anda hiç akla gelmedik bağlantılar yakalayıp oraya atlama özellikleri vardır. Yani düzenli ve mükemmeliyetçi insanların tam tersi…

Bir gruba dâhil değildirler. "Ben" değil, "biz" diyenlerin dünyasında inovasyon, sınıfta kalmaya aday olmakla eş anlamlıdır. Aslında son yıllarda inovasyon her ne kadar ekip işi olmaya doğru gitse de yaratıcı süreci başlatmak ve yenilikler ortaya koymak aykırı zekaların, absürt tiplerin ve tabii yalnızların işidir.

Enerjilerini kendilerine saklarlar. İnovasyona yatkın kişiler iç enerjilerini dışa verenler değil; bütün enerjilerini daha çok içe veren, kendi iç patlamaları için kullanan kişilerdir.

Kalıpların dışındadırlar. Sıradan kişiler için bildik ölçme ve değerlendirme parametreleri neyi gösteriyorsa inovasyona yatkın kişileri tam tersi olarak ele alın. Yani bugün okul hayatınız ne kadar başarılı geçtiyse inovasyona o derece uzaksınız.

Standart olarak sunulanı kabul etmezler.

Klasik iş yapma alışkanlıklarını koruyan, basmakalıp modellerden kurtulamayan ve kriz anında mevcut çözümleri kullanan kişiler inovasyon dünyasına giriş vizesi alamayan kişilerdir.

İnovatif bir kişiliğe bürünmek için gerekenler

Bağımsız olmak, kişisel gelişimi durdurmamak.

Her türlü bilgiye ulaşmak, araştırmacı olmak. Bunun günümüzde çok da zor olduğunu düşünüyor olamazsınız değil mi?

Özgül alanı koruyabilmek, belli serbestlik içersinde hareket etmek. Silikon Vadisinde çalışanların bu kadar yaratıcı olmasının sebebi işte bu.

Kendini ödüllendirmek. Ödül, kişinin yenilikçi olmasının ve bu konuda ilerlemesinin önemli ateşleyicilerindendir. Başarının mutlaka hem maddi hem de manevi karşılığının olması gerekli. Olmadığında kişi, bir işi yapmak ya da yapmamak arasında bir fark görmez ve sürükleyici bir motivasyon elde edemez. Kişi elde ettikleri karşısında kendisini mutlaka ödüllendirmelidir.

Ve ek olarak:

  • Serbest düşünmek. Çocuklar yanlış yapmaktan korkmadıkları için çok yaratıcılardır çünkü angajmanları yoktur. Dolayısıyla işe, çocuk gibi serbest düşünmeye çalışmakla başlayabiliriz.
  • Farklı düşünen arkadaşlar edinmek. Mümkünse aykırı kişilerden oluşan bir çevreniz olsun veya en azından hep aynı şekilde konuşmayan, farklı düşünen birilerini bulmaya çalışın.
  • Öğeler arası bağlantı kurmak. Alakasız şeyleri birbirine bağlamaya çalışın. Bir kitabın rastgele bir sayfasını açın, gördüğünüz ilk cümleyi ya da kelimeyi başka bir sayfadan aldığınız bir cümle ya da kelimeyle eşleştirmeye çalışın. Neler neler çıkacak ortaya, siz bile şaşıracaksınız.
  • Yılmamak. "Hiçbir şey göründüğü kadar kolay değildir." sözünü akıl rehberinizden çıkarın. Zorlukları, imkânsızlıkları kendisine rehber edinmişlerden olmayın. Her zorluk, yeni bir çözümün doğum sancısıdır. Unutmayın, ne zaman bir şeyden umudunuz azalmışsa o şeyin gelişimini dinamitlemişsiniz demektir.

Bunların yanında inovasyon yapacak bir ortama, istenilen konuda çalışma özgürlüğüne, sadece inovasyona ayıracağınız zamana, maddi imkânlara ve en önemlisi de sizi motive edecek desteğe sahipseniz inovasyon yapmak için gerekli çoğu şeye sahipsiniz demektir.

Fakat yaratıcılığa vakit ayıramıyorsanız, sabırsız bir anlayışa sahipseniz, değişime direniyorsanız, “icat çıkarma” sendromunuz var ve alacağınız tepkilerden çekiniyorsanız inovatif olmak size göre olmayabilir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.